• 427
Aydın

2008 Ekonomik Krizinde Ev Fiyatlerı Ne Kadar Düştü?

 • 427
2008 Ekonomik Krizinde Ev Fiyatlerı Ne Kadar Düştü?

3 Cevap

 1. Bu cevap düzenlenmiştir.

  İngiltere için konuşacak olursak 2008 mali krizi sırasında, mülkler sadece 16 ay değer kaybetti. Yeniden satın alma oranları ancak Mayıs 2014’te yükseldi ve ortalama konut fiyatı kredi öncesi kriz seviyelerine ulaştı. Britanya’nın bazı bölgelerinde, hala iyileşmiş değiller.

  Emlak piyasasını rahatsız eden büyük soru, kilitlenme ve pandeminin ekonomik çöküşünün bir sonucu olarak bu dehşet verici olayın tekrarını yaşayıp yaşamadığıdır.

  Birçok yönden, koronavirüsün emlak piyasası üzerindeki etkisi, küresel mali kriz (GFC) sırasındakinden çok daha şiddetli olabilir. Royal Institute of Chartered Surveyors (Rics) baş ekonomisti Simon Rubinsohn, “Temel fark, piyasanın kapanmamasıydı” diyor.

  Mali kriz bankacılık sektörü etrafında odaklanırken, mevcut salgın “ekonominin neredeyse her yönünü” etkiliyor diye ekliyor. Makro ekonomi, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü şokunu yaşıyor. Savaş yaraları bırakacak. “

  • 93
 2. Amerikada 2000 yılında bir evin ortalama fiyatı 207.000 dolardı. 1990’ların ortalarından 2000’lerin ortalarına kadar ortalama konut fiyatı hızla arttı ve 2007’de ABD’deki bir evin ortalama fiyatı 314.000 dolara ulaştığında zirveye ulaştı. Yapay olarak yüksek konut fiyatları, gevşek kredi uygulamaları ve yüksek faizli ipoteklerdeki artış ekonomik olarak sürdürülemezdi, ancak konut balonu azalmadan büyümeye devam etti. Balon sonunda 2007’de kırıldı.

  Artan konut fiyatları, gevşek kredi uygulamaları ve yüksek faizli ipoteklerdeki artış, gayrimenkul fiyatlarını sürdürülemez seviyelere yükseltti. Hacizler ve temerrütler, konut piyasasını çökerterek, yüksek faizli ipotekleri destekleyen finansal menkul kıymetleri yok etti.

  Mortgage çöküşü birçok insanın evlerini kaybetmesine neden oldu ve ekonomik durgunluk yarattı. Amerikalılar, evlerinin değeri borç aldıkları miktarın çok altına düştüğü ve faiz oranları yükseldiği için mali felaketle karşı karşıya kaldı.

  Ülkenin bazı bölgelerinde aylık ipotek ödemeleri neredeyse ikiye katlandı. Çoğu durumda, borçlular, değeri aniden düşen bir ev için daha fazla ödeme yapmaktansa, ipotek kredilerinde temerrüde düşme konusunda karar kıldı.

  • 39
 3. 2007 de başlayan fiyat düşüşü ve sonrasında toparlanmasının yaklaşık 10 yıl sürdüğü tabloda görülebilir.

  • 34

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.