• 1

ABD ve Çin şu anda 3. Dünya Savaşını başlatırsa ne olur?

 • 1
 1. Sadece bu iki ülke arasında olursa, ABD Çin’i ezer geçer. ABD’nin çok daha fazla nükleer silahı, daha iyi siber güvenliği ve daha aktif askeri uçakları var. Ancak, 3. Dünya Savaşı hakkında konuştuğumuz için, ülkelerin her birinin müttefiklerinin oyuna dahil edilmelidir.

  Sorun, savaşın nasıl başladığına bağlı. Trump bir sabah uyanıpta Çin’e savaş ilan etmeye karar verirse, ABD tek başına savaşmayı bekleyebilir. Ancak Çin birdenbire ABD’ye savaş ilan ederse, Amerika müttefiklerinin de savaşa katılmasını bekleyebilir. Güney Kore, Japonya ve muhtemelen Suudi Arabistan, Çin’e olan yakınlıkları göz önüne alındığında kritik ortaklar olacaktır. Ancak ABD’nin yönelebileceği İngiltere, Almanya ve Kanada da var.

  Çin ise çok daha zayıf müttefiklere sahip. Pakistan, Sahra Altı Afrika ülkeleri ve Güney Amerika’nın bazı bölgeleri. Bunların tümü gelişmekte olan ülkeler olduğu için fazla katkıda bulunamayacaklardır. Çin’in Kuzey Kore ile diplomatik ilişkileri olmasına rağmen, Kuzey Korenin katılmı durumunda bile ordunun gücü ABD’nin gücüne yakın olmayacaktır. Ayrıca ABD’den önce ilgilenmeleri gereken Güney Kore ve Japonya var.

  Modern şartlar ele alınarak değerlendirildiğinde 2 şekilde sonuçlanacağı ön görülebilir;

  Birinci seçenek her iki tarafın da acı çekeceği ve büyük darbeler alacağı siber savaş yoluyla gerçekleşebilir. Bu senaryo savaşı birkaç ay uzatabilir. Çin’in Orta Asya üzerindeki etkisine dair endişelere rağmen, Rusya’nın Çin’in yanında yer alması ve Çin’in siber saldırılarını yıkıcı seviyelere çıkarması beklenebilir. Ancak Müttefikler (ABD, İngiltere, Almanya, Japonya vb.) modern teknoloji ile güçlü kalacak ve yakın zamanda vazgeçme belirtileri göstermeyecek. Sonunda, her iki taraf da savaşın hiçbir yere gitmediğini anlayacak ve böylece barış görüşmeleri için pazarlık yapmaya hazır olacaktır.

  İkinci seçenek, hızlı bir nükleer savaş çılgınlığı olacaktır. Bu durumda Çin bir hafta içinde teslim olmak zorunda kalır. Ancak, Çin ilk önce ateş etmezse ABD muhtemelen herhangi bir nükleer bomba göndermek konusunda tereddüt edecektir.

  • 1

Yanıt ekleyebilmek için giriş yapmalısınız.