• 88
Aydın

Adam Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • 88
Adam Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1 Cevap

 1. Adam otu, patlıcangiller familyasına ait bir bitki türüdür. Halk arasında şeklinin insana benzemesi ile dikkat çeken ve bilinen bir ottur. Adam otunun diğer isimleri arasında; insan otu ve adem otu da yer almaktadır. Bilimsel kaynaklarda adem otuna, Mandragora adı ile ulaşabilirsiniz. Adam otunun sağlık açısından faydaları olduğu gibi kullanırken dikkat edilmesi gerekilen hususlar da vardır.

  Adam otu ile ilgili yapılan çalışmalarda uzmanların söylediklerine göre uzun yıllarca tıp alanında tedavilerde kullanılan bir ottur. Eski zamanlarda teknoloji bu kadar gelişmediği için tüm tedavi ve ilaçların bitkilerden elde ediğini düşünürsek adam otu o zamanların değerli bitkileri arasında yer alıyordu.

  Adam otu yüksek oranda mineraller içermektedir. Tam anlamıyla mineral kaynağı diyebiliriz. Bunun yanı sıra adam otunun afrodizyak etkisi de bulunmaktadır. Adam otu mor ve mavi çiçeklere sahip geniş yapraklı ve kötü kokulu bir bitkidir. Türkiye’de ve dünyada oldukça yaygın kullanıma sahip olan bitkinin sayısız faydası bulunmaktadır.

  Adam Otu Nasıl Kullanılır?

  Adam otu bitkisinin birden fazla kullanım seçenekleri mevcuttur. Adam otunu kullanma amacınıza göre kullanım şekliniz de değişmektedir. Öncelikle sorununuz için uygun kullanma şeklini tespit etmelisiniz. Ardından herhangi bir alerjiniz yoksa adam otu bitkisini kullanabilirsiniz. Bitki bıçakla kazınarak kullanılmaktadır. Odun kısmını keserek bitkinin beyaz kısmına kolayca ulaşabilirsiniz. Kremsi bir yapıya sahip kısımdan ufak tanecikler şeklinde yararlanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Adam otu bitkisini kök veya toz halde kullanabilirsiniz. Adam otu çoğu market ve aktarlarda bulunan kolayca ulaşılabilen bir bitkidir.

  Adam otu bitkisi sonbahar mevsiminde elde edilen bir türdür. Mahsuller genellikle sonbahar döneminde toplanmaktadır. Toplandıktan sonra bir süre kurutulmaya bırakılarak tüketime uygun hale getirilir. Kuruyan kökler daha sonra işlenerek ya toz hale getirilir ya da ilk haliyle satışa sunulmak için paketlenerek alıcılara ulaştırılır. Ayrıca birçok ilacın içeriğine baktığınızda adam otu bitkisini görebilirsiniz. Bu yönüyle birden fazla amaç ile kullanılan bir bitki olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.

  Adam otu bitkisini ezerek balla bir karışım elde edebilirsiniz. Bal ile elde ettiğiniz adam otu karışımından gargara elde ederek bu karışımı diş sağlığınız için kullanabilirsiniz. Ayrıca her gün düzenli olarak bir kaşık ballı adam otu kullanırsanız vücudunuzun direncinin arttığını ve daha enerjik hissetmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

  Adam otu bitkisinden çay yaparak tüketmeniz mümkün. Kaynar suya bir miktar adam otu bitkisinden ilave ederek demlenmeye bırakabilirsiniz. Bu çay günlük olarak tüketebileceğiniz zararsız sağlıklı bir bitki çayıdır. Çayın yanı sıra smoothie tarzı içeceklere de ilave ederek tüketilebilmektedir. Bu çay bağışıklığınızı arttırarak hasta olma riskinizi azaltır.

  Adam otu, merhem olarak da kullanıma uygun bir bitkidir. Küçük çaplı yaralara veya baş ağrılarına bu otu kullanarak şifa bulabilirsiniz. Toz haldeki adam otu bitkisinden merhem elde ederek ihtiyaç duyduğunuz bölgeye ufak hareketler ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Şimdi adam otu faydaları nelerdir ona bakalım.

  Adam Otu Faydaları

  Adam otu faydaları: Adam otu bitkisinin çok fazla faydası bulunmaktadır. Günlük yaşamda başımıza birçok şey gelebiliyor. Her seferinde hastane veya doktora gitmek yerine bitkisel yöntemlere başvurmak da seçenekler arasında. En azından sorunun başlangıcından zararı olmayan alerji meydana getirmeyecek bitkisel çözümlerden yararlanılabilir. Adam otu da bu seçeneklerden biri. Adam otu gündelik yaşamda başımıza sıkça gelen sorunların bazılarında faydalı olabilecek bitkiler arasındadır. Adam otu neye iyi gelir? Adam otu hangi hastalıklar için kullanılır? Gibi daha birçok sorunun cevaplarını yapılan bilimsel araştırmaların incelenmesi sonucu bir araya getirdik. Adam otunun faydalarının tüm detayları yazımızda. İşte detaylar.

  • Gün içinde tam performans sağlamanızı ve enerji kaybı yaşamamanızı sağlamaktadır.
  • Vücudun hastalıklara karşı olan direncini arttırmaktadır.
  • Mide spazmı sorunlarını çözme konusunda oldukça başarılı bir bitkidir.
  • Konsantre olunmasını kolaylaştırmaktadır.
  • Daha güçlü bir hafızaya ulaşmanızda yardımcı olur. Unutkanlık gibi sorunları çözmeye yaramaktadır.
  • Göz bebeklerinin büyümesine sebep olduğu söylenmektedir.
  • Egzama ve sedef gibi deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bu hastalıkların olumsuz etkilerinden biraz olsun kurtararak rahatlamasını sağlamaktadır.
  • Kanser tedavilerinde kullanılan bitkiler arasındadır. Kanser hücrelerin yayılmasını önlemeye çalışmaktadır.
  • Romatizması olan bireylerin ağrılarını azaltmaktadır.
  • Bel ağrısına inanılmaz etkili bir üründür. Ağrılarınızdan kurtulmak için tüm ilaçlarınızdan vazgeçebileceğiniz güçlü bir etkiye sahiptir.
  • Akne ve lekelere iyi gelmektedir. Cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır.
  • Ağrı, sızı gibi sorunları ortadan kaldırarak kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Örneğin aniden başlayan diş ağrılarınızı geçiştirmek için kullanabilirsiniz.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmektedir.

  Adam Otunun Zararları

  Adam otunun zehirlenmeye yol açtığı iddiaları bir ara gündeme gelmişti. Ispanak zehirlenmesi olarak gündeme gelen haberin devamında ıspanak arasına karışan adam otunun zehirlenmeye sebep olduğu dile getirilmişti. Adam otu doktor kontrolleri dışında dikkatsiz bir şekilde kullanıldığında zararlara yol açabilecek bir bitkidir.

  Adam otu ishale sebep olabilmektedir. Bu tarz belirtiler dahilinde adam otu bitkisi kullanmayı durdurabilirsiniz. Hamile kadınların kesinlikle tüketmemesi gerektiği belirtilmiştir. Hamile kadınlar harici tüketen bireyler de aşırı doza kaçmamaya dikkat etmeliler. Herhangi bir reaksiyon ile karşılaşmanız durumunda ertelemeden sağlık kurumlarına gitmeyi ihmal etmeyiniz.

  • 123

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.