• 174
Aydın

Altın Otu Nedir?

 • 174
Altın Otu Nedir?

1 Cevap

 1. Özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin olan Altın Otu son zamanların favori bitkileri arasında yer almaktadır. Peki Altın Otu nedir? Taş dökücü ve idrar söktürücü bir etkiye sahip olan ve mayasıl otu olarak da isimlendirilen özel bir bitkidir. İçeriğinde eterik yağlar, flavonlar, acı madde, reçine, karotin, sterinler ile taneler bulunan son derece yararlı bir bitkidir. Anadolu’da bu bitkiye Altın Çiçek, Dalak Otu ya da Güneş Çiçeği de denilmektedir. Latince adı ‘’Helichrysum Arenarium’’ olan bu şifalı bitki, altın sarısı olan renginden ötürü Altın Otu adını almıştır.

  Alerji önleyici bir etkiye sahip olmakla birlikte ateş düşürücü özelliğe de sahip olan Altın Otu, insan sağlığı açısından son derece önemli kazanımları sunan bir bitkidir. Bütün bu özellikleri söz konusu bitkinin şifalı bitkiler grubu içerisinde yer almasını da mümkün kılar.

  Altın Otu Nerede Yetişir?

  Altın Otu bitkisinin ana vatanı olarak karşımıza Avrupa kıtası çıkmaktadır. Ülkemizde ise daha çok Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bu şifalı bitkinin tam 17 farklı türünün bulunduğu da bilinmektedir. Özellikle kayalık alanları çok seven Altın Otu, çok yıllıklı bir otsu bitki özelliğin de sahiptir. Daha çok doğada kendi halinde yetişen bir bitki olan Altın Otu; bahçe süslemeciliğinde de etkili bir düzeyde kullanılmaktadır.

  Alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yer alan Altın Otu, yüksek rakımlı bölgeleri seven bir bitkidir. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek platolarında Altın Otu bitkisine sıklıkla rastlamak mümkün olmaktadır.

  • 107

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.