• 520
Aydın

Annual Percentage Yield (APY) Ne Demek?

 • 520
Annual Percentage Yield (APY) Ne Demek?

2 Cevap

 1. Herhangi bir yatırım, ister mevduat sertifikası, ister hisse senedi veya devlet tahvili olsun, sonuçta getiri oranına göre değerlendirilir. Getiri oranı, genellikle bir yıl gibi belirli bir süre boyunca bir yatırımdaki büyüme yüzdesidir.

  Yıllık yüzde getiri (APY), bileşik faizin etkisini hesaba katan bir tasarruf mevduatı veya yatırımdan kazanılan reel getiri oranıdır.

  Basit faizin aksine, bileşik faiz periyodik olarak hesaplanır ve tutar hemen bakiyeye eklenir. Her dönem ilerledikçe, hesap bakiyesi biraz büyür, bu nedenle bakiye için ödenen faiz de artar.

   

  • 118
 2. APY, bir yıl boyunca para eklemediğinizi veya çekmediğinizi varsayarak, bir mevduat hesabından kazandığınız toplam faiz miktarını gösterir. APY, faiz oranınızı ve anaparanızdan kazandığınız faiz artı kazançlarınızın faizini ifade eden faiz oranını içerir. APY size kazanç potansiyelinizin büyük bir resmini vermek için birkaç faktörü hesaba katar.

  APY nasıl hesaplanır

  APY hesap makinesigibi genel hesap makinelerini kullanabilirsiniz.

   

  Basitçe ifade etmek gerekirse, APY ne kadar yüksekse, bakiyeniz o kadar hızlı büyür. Benzer iki faiz oranınız varsa, faiz ne kadar sık ​​bileştirilirse, APY o kadar yüksek olur. Bu yüksek APY’ler sizin için daha fazla tasarruf anlamına gelebilir.

  • 28

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.