Adv
 • 392
Aydın

Araba motorunu suyla yıkamak güvenli midir?

 • 392
Araba motorunu suyla yıkamak güvenli midir?

4 Cevap

 1. Evet. 

  Alternatörü ve aküyü su geçirmeyecek şekilde kaplayın. Zorunlu olmamakla birlikte, elektrik konektörlerini de kaplamak kötü bir fikir değildir.

  Kaplanan malzemelere zarar vermemsi için basınçlı su kullanmayın. Yalnızca bahçe hortumu yeterli olur.

  İyi bir yağ giderici ve bir kıllı fırça, tüm yapışkanları gevşetir, ardından durulamak için bahçe hortumunu kullanın.

  Gerektiği kadar tekrarlayın. 

  Elektroniklerinizi su geçirmez hale getirmek için birkaç dakika harcayın, acele etmeyin. 

  • 158
 2. Profesyonel bir yıkamacı değilseniz bunu asla kendiniz yapmayın. Elektrik konektörleri içlerine nem girebilir ve basınçlı temizlemede bile sorunlara neden olabilir.  Modern arabalarda kaputun altında tonlarca elektronik ve  konektör bulunur. Araçlar yoldan gelecek su çarpmasını önlemek için alttan korumalıdır, ancak hortum veya basınçlı yıkayıcıdan değil. Profesyonel detaycılar bu şeyleri korumak için çok zaman ve özen gösterirler ve neyi, nereye ve ne zaman püskürteceklerini ve hangi temizleyicileri kullanacaklarını bilirler. Arabayı satıyorsanız, aracı temizlemesi için profesyonel bir detaycıya yaptırın.

  Kauçuk bileşenleri parlatmak için WD-40’ı KULLANMAYINİlk neden, higroskopik olması ve kauçuk bileşenlerinizden nem çekip onları kurutarak daha hızlı bozulmasına neden olur. İkincisi, deli gibi toz toplar ve sıcakken ve tozlandığında daha yapışkan hale gelir. 

  • 141
 3. Motor bölmesinin doğru şekilde temizlenmesi, bileşenlerin yakından incelenmesine olanak tanır ve sorunların erken tespitine yardımcı olur. Ayrıca, onarımlara ihtiyaç duyulduğunda daha iyi teşhis sağlamak için temiz bir durumdan düzenli izleme sağlar.

  Eski araçlarda, zayıf sızdırmaz kablo bağlantıları ve buji telleri veya açıkta kalan bobin üst kısımları su girişiyle zarar görebilir, bu nedenle bunlar basınçlı hava ile hafifçe üflenmeli ve bir bezle silinmelidir. Yeni ve daha iyi sızdırmaz motorlarda, sıcak motor üzerine bir miktar yağ çözücü ve ardından basınçlı hava harikalar yaratır. Sadece elektrik bağlantılarına nişan almayın.

   

  • 128
 4. Motorunuza bağlı olarak arabanızın motorunu suyla yıkamak güvenlidir.

  Modern Arabalar

  2003’ün üzerindeki bir arabayı temizlemek istiyorsanız, kabloların çoğunun su geçirmez olduğunu ve sadece alternatörü, hava girişini, aküyü ve diğer parçaları korumanız gerektiğini varsayabilirsiniz.

  Klasik arabalar

  Ancak 1990’dan önceki arabalarda, arabaların su hasarından korunması için sızdırmaz kabloları olmayabilir.

  Her tür motor bölmesi, özellikle daha eski modeller için, motor bölmesinin hasarlı olup olmadığını veya olası hasara yol açıp açmayacağını kontrol etmeniz gerekir.

  Ayrıca onarılmış araçlara daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

  Otomobil üreticilerinin araçlarını halka satmaya başlamadan önce çeşitli iklim ve koşullarda test etmesi çok zaman ve para aldı. Yan sanayi üreticileri, test etmek için her zaman aynı çabayı göstermez.

  Yan sanayi otomobil parça şirketlerinin üretimleri, orijinal otomobil üreticileri kadar hava şartlarına dayanıklı olmayabilir. Su ile ıslatılırsa, hava filtreleri, soğuk hava girişleri ve kablo demetleri büyük problemler haline gelebilir.

  En önemli kısım nazik davranmaktır.

  Araba motorlarına en aşina olan kişi olmasanız bile, su hortumları veya yüksek basınçlı yıkayıcıları doğrudan motora 15 cm uzaktan tutmamalısınız.

  Motoru temizlemek için yüksek güçlü basınçlı yıkayıcıya ihtiyacınız yoktur. Basit bir bahçe hortumu veya küçük bir basınçlı yıkayıcı yeterlidir.

  Yüksek basınçlı bir yıkayıcı kullanıyorsanız, onu motordan uzak tuttuğunuzdan emin olun.

  Çünkü korunması gereken parçaların üzerini kapatmış olsanız bile hortumu 15 cm uzakta tuttuğunuzda içerisine azda olsa su girebilir.

  Tüm rezervuarların ve yakıt depolarının kapalı olduğundan emin olun.

  Motoru temizlemeye başlamadan önce tüm motoru kontrol ettiğinizden emin olun!

  İşlem bittiğinde motoru kontrol edin

  Tamam, motoru temizlediniz! Şimdi sistem üzerindeki nemi ortadan kaldırmak için motoru açın ve çalışmasına izin verin.

  • 68

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.