• 117
Aydın

Araba, yakıt tankı tam dolu kullanıldığında neden daha az yakıt tüketiyor?

 • 117

2 Cevap

 1. Bu yanlış algı, yakıt deposundaki yakıt seviyesi gönderme ünitesinin tasarımından kaynaklanmaktadır. Araçlar tank dolduğunda araba aslında daha az yakıt kullanmaz!

  Tankın içinde, muhtemelen bir kolun ucuna bağlı bir plastik silindir şeklinde şamandıra vardır. Şamandıra, yakıt seviyesi ile yukarı ve aşağı gider ve kolu ayarlı bir direnci döndürmek için hareket ettirir, bu direnç de analog bir sinyal üreterek yakıt göstergesini çalışmasını sağlar. Şamandıranın üst kısmı, muhtemelen birkaç cm yakıt seviyesinin üstünde kalır. Bu, depo tamamen dolmadan önce göstergenin  tam olarak okuyacağı anlamına gelir. Sürüş sırasında göstergenin tam dolu görünümü devam edecektir. Bu, sürücüye otomobilin ilk başta çok az yakıt kullandığına dair yanlış izlenim verir, ancak daha sonra her şey değişir ve yakıt göstergesindeki azalma normal seyrinde ilerler.

  Dahası tank güzel bir dikdörtgen kutu değilse, derinlik birimi başına hacim doğrusal olmadığı için, şamandıra hareketinin yakıt derinliğini takip etmesinden dolayı, gösterge hareketi yanıltıcı olabilmektedir. Özellikle yeni araçlarda mevcut alana sığdırmak için birçok araba artık motosikletler gibi çok düzensiz şekilli tanklara sahiptir. Ancak yeni araçların birçoğu elektrikli yakıt göstergelerine sahip oldukları için bundan kaynaklı bir problem yaşamazsınız.

  Konu ile alakalı bir yakıt göstergesi yanılgısı da dijital göstergelerin daha doğru sonuçlar verdiği düşünülmesidir. Burada da tanktaki sensör yine analog bir cihaz olup, sinyali dijitale dönüştürmek için bir elektronik devre kullanılır. Görüntülenen numara ayrıntılı görünse bile, yukarıda bahsettiğimize benzer şekilde hatalı veriler üretebilirler.

  Modern araçlar elektronik yakıt enjeksiyonuna (EFI) sahiptir, bu elektronikler doğal olarak yakıt kullanım hızını bilir, böylece bu veriler ve yakıt seviyesi birleştirilirse, aracın mevcut hızında menzilini tahmin edebilir. Kullanım hızı ve tüketim miktarı doğru olabilir, ancak yakıt seviyesi sinyaline bağlı olması nedeniyle sürüş sırasında menzilin beklenmedik şekilde değiştiği görülür.

  • 151
 2. 1- Doldurma borusunun yakıt göstergesi üzerinde bir etkisi olmaması nedeniyle oluşur.

  2- Bir de bazı araçlarda yakıt genleşme tankı bulunur. Yakıt deposunda bulunan bu genleşme deposu yedek depo olarak da bilinir ancak bu bilgi yanlıştır. Otomobiller içerisinde yedek depo bulunmamaktadır.

  Yakıt depolarına normal yakıt kapasitesinin %10-15’İ kadar bir genleşme deposu eklenmiştir. Benzin istasyonunda depoya yakıt aktarılırken, dolan yakıtın hacmi kadar havanın veya buharın yer değiştirmesi gerekir. Böylece giren yakıttan dolayı basınç artmaz ve pompa tabancası depo dolmadan atmaz. Bunun dışında, benzin buharının burada tekrar sıvı bir hale gelebilmesi ve bu şekilde depoya akma işlevi gerçekleştirilir.

  Bu bölüm yakıt göstergesinin ölçüm yapmadığı bir yerdir. Doldurulursa yakıt gösterge ibresi, genleşme tankının içindeki yakıt bitene kadar tam dolu gösterecektir.

  • 98

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.