• 493
Aydın

Araç İçin Kamera Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 • 493

Seyir ve park halinde araç güvenliğini sağlamak için en iyi seçeneklerden birisi araç kamera sistemleridir. Aracın yanında içerisinde bulunan şoför ve yolcuların da güvenliği için hem caydırıcı bir güç olması hem de beklenmedik durumlar için iyi bir önlem olmalarından dolayı oto kameraları yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Sizce araç kamerası almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

5 Cevap

 1. Satın alacağınız cihazların çözünürlüğü önem arz etmektedir. 4k ve 1080p gibi yüksek çözünürlük sunan cihazları tercih ederek her şeyi en ince ayrıntısına kadar kayıt altına alabilirsiniz. Ayrıca eski araçlarınızı için dikiz aynalı araç içi kayıt cihazını tercih ederek daha özellikli hale getirebilirsiniz. Eğer güvenlik konusuna önem veren biriyseniz GPS modülü olan cihazları tercih ederek arabanızın konumunu akıllı telefonunuzdan anlık olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca G sensörlü modelleri tercih ederek aracınıza gelebilecek herhangi bir darbede alınan kayıtları güvenle saklayıp başkaları tarafından silinmelerini engelleyebilirsiniz.

  Bunlara ek olarak şerit takip ve takip mesafesi gibi konularda size yardımcı olan yapay zekâ destekli modelleri tercih ederek sürüş güvenliğinizi artırabilirsiniz.

  • 159
 2. Kameradan elde edilen görüntü büyük ve ayrıntılı olmalıdır. Plaka numaralarını, yüzleri, işaretlerin nüanslarını ve diğer ayrıntıları göstermelidir. 

  Araç kamera seçiminde aşağıdaki faktörleri dikkate alarak seçim yapmalısınız;

  Optik

  Günümüzde üreticiler araç kameraları için iki malzemeden lensler üretiyorlar: cam ve plastik. Bazı ucuz modellerde (örneğin Fujida Zoom 3) bile cam optik kullanılmasına rağmen, genellikle ucuz modellerde plastik optikler kullanılır. Lens seçimindeki tercihim, sadece cam almanız gerektiğidir. Plastik optikler zamanla bulanıklaşır ve kolayca çizilir, bu durum görüntü kalitesini olumsuz etkiler. Cam lensler daha şeffaftır ve yüksek çözünürlükte daha iyi görüntü üretir. Ancak özellikle kayıt cihazlarının ucuz segmentte cam ve plastik arasında çarpıcı bir fark yoktur. Yeterli paranız varsa ve yüksek çözünürlüklü bir kayıt cihazı (Full HD’den) satın almayı planlıyorsanız cam lensli modelleri seçin.

  Çözünürlük ve kare hızı

  Günümüzde araç içi kameralar için en popüler video formatları HD, Full HD, Super HD’dir. Aşağıdaki çözünürlük rakamlarına karşılık gelirler:

  • HD – 1280×720. Bir dizüstü bilgisayarda veya akıllı telefonda rahatça izleyebileceğiniz kaliteli video.
  • Tam HD – 1920×1080. Büyük monitörlerde bile izleyebileceğiniz ve ayrıntıları net bir şekilde ayırt edebileceğiniz iyi görüntü kalitesi. Örnekler – Mio MiVue C325, KARKAM QS3 ECO
  • Süper HD 2304×1296. Daha da fazla ayrıntı veriyor, ancak Full HD ile farkı görmek zor. AdvoCam FD8 Red-II, Mio MiVue 658, Sokak Fırtınası CVR-A7525-W

  Çözünürlük, her çerçevenin boyutunu ve dolayısıyla bu tür bilgileri sıkıştırılmamış biçimde depolamak için gereken toplam bellek miktarını belirler. Resimler sıkıştırılmışsa, daha büyük bir çözünürlük sağlamak için daha güçlü bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır.

  50 kare/sn ve üzeri kare hızına sahip kameralar (KARKAM QS3 ECO, Street Storm CVR-A7800-G) modern aksiyon kameraları seviyesinde çekim yapmaktadır.

  Optimal seçim: 30 kare/saniye hızına sahip Full HD kameralardır.

  Video sıkıştırma

  Bu parametrenin dengesi resim kalitesine, gerekli kamera belleği miktarına ve işlemci gücüne bağlıdır.

  Örneğin, H.264 video codec bileşeni video dosyasının boyutunu %80’e kadar azaltabilir. Bu tür kayıt cihazlarının güçlü bir işlemciye sahip olması gerekir. Tek kare sıkıştırma (G2000), maksimum resim ayrıntısını kaydetmenize olanak tanır ancak videonun boyutunu yalnızca biraz azaltır. MJPEG codec türünde bir saatlik HD kayıt, en az 16,5 GB kayıt alanı gerektirir.

  Görüş açısı

  Kameranın yatay görüş açısı ne kadar büyük olursa, arabanın önündeki kayıt edilen alan o kadar geniş olur. Yani “ne kadar çok, o kadar iyi”.

  Genellikle 120-140 derecelik açının oldukça yeterli olduğunu gösteriyor (Neoline Wide S27), ancak daha geniş açılara sahip cihazlar var, örneğin Artway AV-390 – 170 derece.

  Gece modu

  Hemen hemen her modern araç içi kamerasının gece çekim özelliği vardır. Ancak mükemmel bir cihaz seçmek için kaydın gerçek sonuçlarına bakmak gereklidir. Bunun için youtube daki inceleme videolarına bakılmalıdır.

  Montaj Yeri

  Önemli bir seçim parametresi, kameranın montaj tipidir. Hızlı kurulum ve sökme için cihazı vantuz sabitlenen bir model seçilebilir. Bu sayede, aracı terk ederken gcihazı yanınıza alabilirsiniz.

  Döngü kaydı

  Bu özellik sürekli video kaydetmenize olanak tanır. Kullanılabilir toplam bellek kalmadığında, araç içi kamera yeni videoları en eskilerin üzerine kaydedecektir.

  • 54

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.