• 443
Aydın

Arı Poleni Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 • 443
Arı Poleni Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

1 Cevap

 1. Arı poleni, bal arıları tarafından çeşitli tozlaşan bitkilerden toplanır. Arılar, sarı, toz halindeki maddeyi kovana geri götürür ve kelimenin tam anlamıyla bal peteğinin hücrelerine doldurur. Arılar daha sonra nektar, enzimler, mantarlar, bakteriler ve poleni bazen “arı ekmeği” olarak adlandırılan kompakt külçelere dönüştüren diğer organizmaları ekler. Bu külçeler, polenin alındığı bitkiye bağlı olarak besin bileşenleri bakımından farklılık gösterir. Genel olarak, madde yaklaşık yüzde 55 karbonhidrat, yüzde 35 protein, yüzde 3 mineral ve vitamin, yüzde 2 yağ asitleri ve diğer bileşenlerin yaklaşık yüzde 5’inden oluşur. Yüksek protein içeriği, onu bir kilo kaybı takviyesi olarak özellikle çekici kılar. Elbette kovandan toplanan tek madde bu değil. Kraliçeler, arı propolis tutkalı ve doğal balın yanı sıra sağlığa faydaları olan Arı Sütü’nün sahibidir.

  Arı poleni granülleri ayrıca hemen hemen tüm B kompleks vitaminleri, Vitamin C, Vitamin A, Vitamin E, folik asit ve karotenoidlerin yanı sıra çeşitli mineraller, eser elementler, esansiyel yağ asitleri, enzimler ve amino asitleri içerir. Ons başına sadece 90 kalori olan arı poleni, neredeyse doğanın mükemmel besindir.

  Arı Poleni, bitkinin çiçeğindeki ercikte oluşan erkek çiçek tohumudur. Bal arıları poleni toplar ve toplama işlemi sırasında bitkinin erciklerinden işlendiği için arıdan gelen salgılarla birleştirilir. Arı poleni toplamak için dilini ve çenelerini kullanır, ardından ön ayaklarını kullanarak poleni ağız çevresinden fırçalar ve şimdi yapışkan olan maddeyi ikinci çift bacağına doğru hareket ettirir. İşçi arı, tamamı arı salgısı ile karıştırılan ve arıların gövdesi ve bacakları üzerindeki depoya taşınan bir polen kütlesi toplar. Arı yeterli polen topladığında, yükü bırakmak için kovana geri döner.

  Arı Poleni Kimyasal Bileşimi Nedir?

  Arı poleninin bitki kökenli olması nedeniyle, gerçek kimyasal bileşimi, yere ve mevsime bağlı olarak değişecektir. Bölgesel ve mevsimsel varyasyonlardan bağımsız olarak ürün, B Vitaminleri 1,2,3,5,6 ve B 12 açısından oldukça zengindir, Karotenoidler ve Folik asit ile birlikte C, A ve E Vitaminleri içerir.

  Aynı zamanda kolajen ve lesitin içerir. Lesitin, vücut yağlarının çözünmesiyle ilişkilidir ve kilo verme ve kilo kontrolüne yardımcı olabilecek etkili bir arı polenidir. Yaşamın tüm temel bileşenlerini içerir. Arı polenindeki gençleştirici elementlerin yüzdesi, bira mayası ve buğday tohumunda bulunanları önemli ölçüde aşıyor.

  Toplanan polenin kökenine ilişkin incelemeler, bal arılarının yalnızca azotlu madde (amino asitler) açısından zengin polenleri toplayarak geride daha az kaliteli polen bıraktığını göstermektedir.

  Arı poleninin yaklaşık% 20’si amino asitlerden ve proteinlerden oluşur ve Rutin açısından son derece zengindir.

  Magnezyum, kalsiyum, bakır, manganez ve daha fazlasını içeren zengin bir mineral kaynağıdır.

  Arı Poleninin Besin Dağılımı:

  • Protein – ağırlıkça% 20-35 protein
  • Yağ asitleri
  • C vitamini
  • Demir
  • Çinko
  • Bakır
  • Magnezyum

  Arı Poleni Faydaları

  Arı Poleni ve sağlığımız – Kelimenin tek anlamıyla eksiksiz bir besin olan kapsamlı testler, yaşamın yalnızca arı poleni ve sudan oluşan özel bir diyetle sürdürülebileceği sonucuna varmıştır.

  Sağlığa potansiyel faydaların listesi çok geniştir. İşte arı poleninin daha yaygın ilişkili sağlık yararlarından bazıları:

  • Enerji
  • Kilo kaybı / İştah bastırıcı
  • Dayanıklılık
  • Alerjileri
  • Antibiyotik
  • Cinsel işlev / iktidarsızlık / kısırlık
  • Astım
  • Kronik yorgunluk
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici
  • Prostat hastalıkları
  • Menopoz
  • Yaşlanma karşıtı / uzun ömür

  Besin takviyesi olarak arı poleni birçok yönden bize yardımcı olabilir. Beslenmemizde eksik olan besinleri, sadece ham enerji için değil, aynı zamanda zararlı ‘serbest radikalleri’ veya toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırma yetenekleri için de önemli olan besinleri desteklemek birçok kişi tarafından alınır.

  Klinik testler, saman nezlesi ve diğer havadaki alerjenlerin etkileriyle mücadelede etkili olduğunu kanıtlamıştır. Klinik bir testte saman nezlesi alerjisi olan kişilere arı poleni verildi. Bir süre boyunca verildi ve insanları saman nezlesi ve diğer alerjilerin etkilerinden duyarsızlaştırdığı bulundu.

  Obezite dahil birçok durumda yardımcı olabilir. İştah bastırıcı ve aynı zamanda genel bir istek bastırıcı olarak hareket etme yeteneği, onu kilo vermek ve hatta sigarayı bırakmak isteyen insanlar arasında popüler kılar

  Dünyadaki birçok sporcu, başarılarını büyük ölçüde arı polenini etkili bir enerji / dayanıklılık takviyesi olarak kullanmaya bağlıyor.

  Arı poleni tüketmek ayrıca stresin etkilerini azaltmaya ve sindirim sistemi işlevine yardımcı olabilir.

  Carlson Wade, ‘Polen Hakkında’ adlı kitabında şöyle diyor: “ hipofiz hormonuna benzer bir gonadotropik hormon, seks bezi uyarıcısı olarak işlev gören gonadotropin içerir. Bu toplam besinin iyileştirici, canlandırıcı ve hastalıklarla savaşan etkilerine inanmak zordur, ancak tam olarak belgelenmiştir. Yaşlanma, sindirim bozuklukları, prostat hastalıkları, boğaz ağrıları, akne, yorgunluk, cinsel sorunlar, alerji ve diğer birçok sorun arı poleni kullanılarak başarıyla tedavi edilmiştir ”.

  Vücut sistemi düzenlemesine yardımcı olmak ve erkek ve dişi üreme sistemleri için bir tonik sağlamak yüzyıllardır alınmıştır. Enerji ve dayanıklılık sağlayarak, özellikle bal ve arı sütü ile birleştirildiğinde kısırlığın ve iktidarsızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Prostat bozuklukları hakkında bir not: Klinik araştırmalar prostat hastalığına bağlı prostat büyümesini ve ağrılı semptomları azaltabileceğini öne sürüyor.

  Prostat sorunları olan erkekler arasında kontrollü kan basıncı tüketiminin semptomlarda önemli iyileşme ve hafifleme ile sonuçlandığı söylenmektedir. Özellikle, “gece daha az idrara çıkma, gelişmiş mesane boşalması ve azalmış prostat rahatsızlığı”.

  Pek çok uzman, arı poleninde bulunan doğal hormonların, çok çeşitli besinler, magnezyum, esansiyel yağ asitleri ve çinkonun yanı sıra erkek idrar ve üreme sistemlerini desteklemeye yardımcı olduğuna inanmaktadır. Genellikle otuz yaşın üzerindeki erkeklerin, arı poleninin prostat bozukluklarının başlamasını önlemeye yardımcı olma yeteneğinden yararlanabileceği düşünülmektedir.

  • 65

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.