• 118
Aydın

Aşı randevusu nasıl alınır?

 • 118
Aşı randevusu nasıl alınır?

1 Cevap

 1. Vatandaşlar iki yol ile aşı randevusu alabilmektedir. Biri “mhrs.gov.tr” aracılığı ile diğeri de ALO 182 üzerinden.

  Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ile randevu alma

  MHRS sistemine girişte öncelikle E-devlet ya da turkiye.gov.tr adresi açılıyor. Ayrıca uygulama kullanılarak da randevu alınabilir. Uygulamaya giriş yapıp arama butonundan MHRS yazdığınız zaman açılan pencereden randevu alabilirsiniz. Aşı randevu alma işlemi MHRS’nin yanı sıra e-nabız, e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

  Hastaneden randevu almak isteyen vatandaşlar ya ALO 182 aracılığı ile ya da MHRS uygulamasına girip T.C Kimlik Numarası ve şifre ile birlikte alabilirler.

  Eğer ki MHRS üzerinde kaydınız yoksa “Randevu Al” seçeneğine tıklayıp “Üye Ol” ekranı aracılığı ile kayıt yaptırabilirsiniz. İşlemi tamamladıktan sonra ise “Randevu Al” butonuna basarak T.C Kimlik Numarası ve şifre ile dilediğiniz hastaneyi ve doktoru seçerek randevu alabilirsiniz.

  Aşı işlemi nasıl yapılmaktadır?

  Öncelikle yukarıda belirtilen yollarla randevu alınmalıdır. Daha sonra randevuda seçilen gün ve saatte seçilen hastaneye gidilmesi gerekiyor. Hastanede AŞILA uygulaması aracılığı ile randevusu olan kişinin sorgulaması yapılıyor. Aynı uygulama üzerinden aşının barkodu okutuluyor ve kaydı yapılıyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra aşı uygulama işlemine geçiliyor. İkinci doz randevusu ilk dozdan sonra sağlık görevlisinin yardımı ile yapılıyor. İkinci doz için randevu bilgileri kişiye mesaj olarak gönderiliyor. Bunun yanı sıra e-nabız aracılığı ile de randevu bilgilerine bakılabilir.

  • 59

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.