Adv
 • 141
Aydın

Balmumu Nedir? Özellikleri, Faydaları Nedir?

 • 141
Balmumu Nedir? Özellikleri, Faydaları Nedir?

1 Cevap

 1. Arıların anatomik özelliklerinden dolayı karınlarında salgı bezleri bulunmaktadır. İşçi arılar salgı bezlerini kullanarak balmumu üretmektedirler. Arılar balmumu olmazsa sürekliliklerini koruyamazlar. Arı kolonilerin devamlılığının sağlanması için balmumu olmazsa olmazdır. Arıların yaptığı bu balmumları peteklerin işlenmesini ve balların üstünün kapanarak korunmasını sağlamaktadır.

  Balmumu, taze hazırlandığında beyaz renkte olan gıda sınıfı bir mumdur. Daha sonra propolis ve polen renklendiricilerin varlığından dolayı renk sarıya döner. Balmumu, diğer arı ürünlerinden çok daha geniş bir kullanım yelpazesiyle çok zengin bir geçmişe sahiptir.

  Tamamen doğal olan balmumu maddesi sağlık sektöründe değerli görülen bir üründür. Balmumu fiyatlarına baktığımızda saf haldeki katkısız olanların neredeyse bal fiyatı ile aynı olduğu görmekteyiz. Ancak balmumu çabuk bozulan kokan bir madde olmadığı için satın aldığınız balmumunu uzun süre muhafaza edebilmeniz mümkündür.

  Balmumu Özellikleri

  Balmumu içeriği çok karmaşık olan bir üründür. İçeriğinde 200’den fazla madde vardır. Bileşiminde ise 50 civarında farklı aromalar yer almaktadır. Balmumunun içerisinde glukoz, früktoz ve sakkaroz bulunmaktadır. Bu yönü ile ballar ile benzerlik göstermektedir. İşçi arılar bal peteklerindeki örüntüyü oluşturmak için balmumu yapmaktadırlar.

  Balmumu Nasıl Yapılır?

  Arılar 12 – 18 günlükken bal üretme çalışmaları sırasında salgıladıkları maddeler sonucu balmumu yapmaktadırlar. Balmumu yapım aşamasında önce beyaz renktedir. Ardından arıların çalışmaları sonucu renk değiştirirler. İşçi arılar bir kilo balmumu yapabilmek için neredeyse on kilo bal yemektedirler. Balmumu oluşumunu sağlayan en önemli madde nektardır. Nektarın az olduğu zamanlarda balmumu üretimi için daha fazla bala ihtiyaç duyulmaktadır. Bu orana bakıldığında balmumu fiyatlarına şaşırmamak gerekir. Arıların balmumu üretebilmeleri için en uygun sıcaklık 35 C’dir. Balmumu arıların yoğun çalışmaları sonucu meydana getirilen bir üründür. Arıların elde ettikleri madde eritilerek çeşitli şekillere dönüştürülür. Şekillendirilen balmumları satışa sunularak halk ile buluşturulmaktadır.

  • 120

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.