• 266
Aydın

Bankalar açık icra dosyalarını görür mü?

  • 266
Bankalar açık icra dosyalarını görür mü?

2 Cevap

  1. Açık icra dosyası bizim e-devlet üzerinden icra davalarını sorguladığımız zaman karşımıza çıkan listede görünen dosyalardır. Kapalı olan icra dosyaları ise bu listede görünmez. Kapalı olan icra davalarını görmek için yine e-devlet üzerinden UYAP vatandaş portalına girip kapalı icra davalarını sorgulayabiliriz. Bazı kapalı icra dosyaları takipsizlikten düşmüş olabilir ve davacı kurum zaman aşımına uğramamış ve bazı şartları taşıyan dosyaları yenileyerek yeniden açık hale getirebilir.

    Banka dışı kurumlara olan borçlarımız örneğin Elektrik , su, cep telefonu ya da başka firmalardan senet karşılığı yapmış olduğumuz alışverişlerden dolayı icralık olduysak ve bu kurumlara olan borçlarınızı ödeyip icra dosyamızı kapatmamışsak yada bir icra dosyası yüzünden çalıştığımız is yerine maaş haczi geldiyse ve hala e-devlet üzerinden açık icra dosyası olarak gözüküyorsa bu dosyalar bankalar tarafından görülemez ve bu da yeni Kredi başvurusunda bulunurken onay sürecini etkilemez.

    Bankalar ve diğer kurumlar bizim e-devlet üzerinde görmüş olduğunuz Dava dosyalarına erişimi olmadığından göremezler. Bankalar kişiler ve kurumlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için her türlü finansal işlemi kayıt altına alırlar. Bu bilgiler kişiye özel olduğu için erişimi sadece kişinin kendi rızası veya mahkeme kararıyla olabilir.

    • 146

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.