• 256
Aydın

Biberiyenin faydaları nelerdir?

 • 256
Biberiyenin faydaları nelerdir?

1 Cevap

 1. İğne yaprakları olan her mevsim yeşil kalan ve çalı formunda yetişen Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Biberiyeye halk arasında kuş dili otu da denilmektedir. Bu bitkinin yetişebilmesi için çok geniş bir bahçeye gerek yoktur. Hatta bir saksıda dahi biberiyenin yetiştirilmesi mümkündür.

  Çok eski zamanlardan günümüz kadar uzanan süreç içerisinde biberiye bitkisinin farklı amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle tıbbi amaçlı olarak biberiyenin hem yaprakları hem de sap bölümü kullanılmaktadır. Bundan dolayı biberiyenin kullanım alanın oldukça fazla olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır.

  Biberiyle özellikle gün ışığını çok seven yine sıcak havayla arası oldukça iyi olan bir bitkidir. Bundan dolayı tam da Akdeniz iklimine özgü bir bitki olarak tanımlanabilir. Bu bitkinin ilk önce gevşek bir toprak yapısına sahip olan bir alana ekilmesinde fayda vardır. Ekim işlemi sonrasında yakılmış koyun ya da inek gübresi de eklerseniz; bol ürün almak konusunda önemli bir kazanım da elde edersiniz.

  Biberiyenin yetişmesi çok da zor değildir. Yani biberiye yetiştirmeyi istiyorsanız bir saksı yardımıyla ev ortamında dahi yetiştirebilirsiniz. Saksıdaki toprağın sıcak tutulmasına dikkat etmelisiniz. Böylece saksıya ekmiş olduğunuz biberiye tohumlarının çok kısa bir süre içerisinde çimlendiğini de görürsünüz.

  Biberiye tohumları çimlenmeye başladıktan sonra yaklaşık olarak 1 ay süresince serin bir ortamda bitkinizi muhafaza etmelisiniz. Bu süre tamamlandıktan sonra artık, biberiyle fidelerini daha ılık bir bölgeye taşıyabilirsiniz. Fideleriniz iyice büyüdükten sonra artık 2-3 ayda bir biberiyelerinizi toplayabilirsiniz. Böylece her zaman elinizin altında taze bir lezzet sırrına da sahip olursunuz.

  Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

  Diyet listelerinde de sıklıkla yer alan biberiyenin yağ yakımının hızlandırılmasında etkili olduğu bilinmektedir. Yine biberiyenin çok sayıda farklı hastalığın tedavi sürecine olumlu yönde katkı sunduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Bu noktada biberiye yararları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Hazımsızlığa iyi gelir
  • Cildin güzel görünümüne katkı sunar
  • Kronik olan ağrılara etkili bir düzeyde iyi gelir

  Biberiye kullanımı hazımsızlığa kesin çözüm noktasında da önemli bir kazanımı beraberinde getirir. Özellikle akşam yemeklerinde biberiyle tüketirseniz; hazımsızlığa iyi gelecektir. Yine özellikle midede birikmiş olan birtakım gazların atılması konusunda da hızlandırıcı bir etkisi bulunmaktadır.

  Biberiye cildin güzelleşmesi konusunda da başarılı olan bir bitkidir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kırışıklıkların giderilmesinde de biberiyenin etkili bir şekilde kullanıldığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Yine doğal bir peeling özelliğine sahip olan biberiyenin düzenli aralıklarla tüketilmesi sayesinde cildi gençleştiren bir etkisi de bulunmaktadır.

  Biberiyenin faydaları söz konusu olduğunda bu bitkinin kronik ağrılara da iyi geldiği gerçeğiyle karşılaşırız. Özellikle migren gibi kronik rahatsızlıkların ağrılarının azaltılmasında biberiyle oldukça faydalıdır. Yine pek çok farklı kronik ağrının giderilmesinde de biberiyenin etkili bir şekilde tercih edildiği bilinmektedir. Bu kapsamda uzmanlar kimi zaman biberiyeyi çay olarak tüketmek tavsiyesinde de bulunmaktadır. Peki biberiye çayının faydaları nelerdir? İşte tüm detaylar!

  • 55

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.