• 115
Aydın

Bilgisayar için en iyi güç kaynağı markası hangisidir?

 • 115

Bilgisayarınızı çalıştırmak için herhangi bir güç kaynağı satın almak cazip gelebilir, ancak bu akıllıca bir seçim değildir. Güvenilir ve temiz güç sağlayamayan bir güç kaynağı, sebebini bulamadığunuz birçok soruna neden olabilir. Aslında, arızalı bir güç kaynağı genellikle rastgele sıfırlamalar ve donmalar gibi gizemli kalabilecek başka sorunlara neden olabilir.

Peki Güç Kaynağı alınırken hangi marka tercih edilmeli?

4 Cevap

 1. “En iyi” bilgisayar güç kaynağı yoktur. Elbette “titanyum” dereceli çok pahalı, ultra yüksek watt kaynağı satın alabilirsiniz, ancak bilgisayarınız en fazla 500 watt kullanacaksa, bu üst seviyeye çıkmak için hiçbir neden yoktur. Ayrıca, farklı güç kaynaklarının farklı boyutları vardır ve her duruma uymayabilir.

  “En iyi” güç kaynağını bulmaya çalışmak yerine, bilgisayarınız için en iyi seçeneği arayın. Ne kadar watt’a ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edinmek için bir güç kaynağı hesaplayıcısı kullanarak başlayın. İşte birkaç hesap makinesi:

  1. Cooler Master Güç Kaynağı Hesaplayıcısı
  2. Güç Kaynağı Hesaplayıcı
  3. MSI ABD

  Ne kadar güce ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, bu watt civarında sarf malzemeleri aramaya başlayın, ileride GPU’nuzu yükseltmeniz, daha fazla RAM eklemeniz veya daha fazla sabit disk eklemeniz durumunuda düşünerek biraz daha yükseğe watt değerine bakın (hesap makinelerini nasıl ekleyeceğinizi görmek için daha fazla RAM veya HDD / SSD güç tüketimini artıracaktır). Hesap makinesi bir PSU önerecek ve muhtemelen bunun “80 artı bronz” olduğunu tavsiye ettiklerini fark edeceksiniz. 80’den fazla derecelendirilen PSU’ların tümü en az% 80 verimli olacak, bronz derecelendirme% 80’in biraz üzerinde anlamına geliyor ve gümüş, altın, platin ve titanyumda yukarı çıktıkça daha verimli hale geliyorlar, yani içeri giren enerjinin daha fazlası çıktıkça kullanılabilir enerji. Ancak, daha yüksek dereceli PSU’lar, daha düşük derecelendirilenlere göre daha pahalı  olacaktır.

  Hangi kaynağa ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, bu güç çıkışı aralığındaki birkaçına bakın, incelemeleri okuyun ve fiyat aralığınızda iyi değerlendirilmiş birini seçin.

  • 140
 2. EVGA, Corsair ve diğer birkaç ana markaya güveniyorum. Garantili olamsına dikkat edin. Güç kaynağı, ucuza tüketmek için uygun olmadığını düşündüğüm tek şeydir, çünkü eğer bozulursa, genellikle bilgisayarınızın geri kalanını da mahveder. Maliyet ve riski en aza indirmek istiyorsanız 80+ Bronze olanlara bakın.

  • 91
 3. İyi bir PSU, verimlilik, güvenilirlik, özellikler, şirket adı, fiyat ve ürün hattının bir kombinasyonuna sahiptir. Şirketin güvenilir olduğunu, iyi bir garantiye sahip olduğunu vb. PSU, bilgisayarın diğer tüm parçalarına güç sağlayan şey olduğu için, bilgisayarın gerçekten önemli olduğu birkaç parçasından biridir. 

  ‘En iyi’ veya en iyi bilinen ve güvenilir Güç Kaynağı Ünitesi markalarından bazıları:

  • EVGA
  • Corsair
  • SeaSonic
  • Cooler Master
  • Thermaltake

  Unutulmaması gereken önemli bir nokta, PSU seçiminde ucuza kaçmamanız gereken bir parça olmasıdır. Tüm bilgisayar parçaları arasında en güvenilir olması gereken PSU’dur; bileşenlere ve hatta başka şeylere zarar verme olasılığı en yüksek olan parçadır (çok ucuz, kötü bir güç kaynağının yangına, şoka ve hatta patlamaya neden olma riski vardır). Üst düzey PSU’lar kesinlikle ucuz PSU’lardan daha iyidir. Bazı şirketlerin (Antec, Corsair, Cooler Master) hem gerçekten iyi hem de gerçekten kötü PSU’lar sattığı biliniyor. Bir güç kaynağı için en az 80 Dolar gözden çıkarmalısınız.

  Diğer bir ipucu, güç kaynağı dahil bir PC kasası satın almayın ve bir güç kaynağını ayrı olarak satın alın. Bu kasalarda maliyetten tasarruf etmek için genellikle daha ucuz güç kaynağı kullanılır.

  • 78
 4. Benim için Cooler Master diğerleri arasında en iyisi. Bu yüzden PC için bunu tercih ederim.

  PSU’larla gerçekten kötü deneyimlerim oldu. Aslında benim bölgemde yüksek sıcaklık ve güç dalgalanmaları var. Antec PSU ve başka bir PSU’ya sahiptim ve ikiside bir yıl içinde bozuldu. Sadece 2 yıl içinde 3 PSU değiştirmek zorunda kaldım çünkü PSU ısınması ve güç dalgalanmaları nedeniyle bazıları arızalanıyor.

  Sonra Cooler Master PSU aldım ve 3 yıl oldu, harika çalışıyor. Sadece yüksek sıcaklıkta iyi performans göstermekle kalmaz, aynı zamanda güç dalgalanmalarına da direnir. Şu anda Cooler Master Elite Power 400W’ım var. Gayet memnunum.

  • 49

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.