• 3
Yeni Üye

Bir ülke iflas ederse ne olur?

 • 3
 1. Bir devletin iflas ilan etmesi için yasal bir mekanizma yoktur.

  Konuşma dilinde bir devlet iflas edebilir ve gerçektede öyledir. Ancak, bir devlet borç yükümlülüklerini yerine getiremezse, tek yapabileceği temerrüde düşmesi veya borcunun yeniden düzenlenmesi için pazarlık yapmaktır.

  Yükümlülüklerini yerine getirebilmenin tek yolu vergi geliridir. Ancak bir devlette ekonomik sıkıntılar olduğunda, vergi geliri çok az elde edilir. Yani, devlet normalde beklediği vergiyi toplamaz aynı zamanda gerçekçi sebeplerle vergileri yükseltemez.

  Başarısız merkezi bir hükümet, vergileri yükseltme veya kendini destekletme yeteneğine sahip olmayacak kadar zayıf ve etkisiz hale gelir. Topraklarının büyük bir kısmı üzerinde çok az kontrole sahip olur ve kamu hizmetleri sağlayamaz.

  Genel olarak, sosyo-ekonomik ortamı zayıflamış bir ülke, diğer sorunların yanı sıra yaygın hükümet yolsuzluğuna ve yüksek suç oranına maruz kalabilir.

  • 4
 2. İflas, borcunuza faiz ödeyemediğiniz için temerrüde (default) düşmeniz anlamına gelir (Ekonomistlerin sık sık kullandığı default kelimeisnin türkçe karşılığı “yükümlülüğünü yerine getirmeme”dir). İflas ilan eden bir ülke para ödünç alamayacaktır çünkü temerrüde düşmek aynı zamanda diğer ülkelereden hak edilen kredinin kaybedilmesi anlamına gelir. Borç alamayan bir hükümet, ülkeye para harcayamayacağı için daha da fazla mali sorunla karşılaşabilir.

  • 2
 3. En kötü durumda fetihle karşılaşabilirler.

  Haiti, ABD tarafından işgal edilmişti. İşgalin birçok nedeni varken, işgal sonrası yeni Haiti hükümeti milli gelirin % 40’ını  borçlarını geri ödemek için kullandı. American occupation of Haiti

  Bazı yerlerde borçlarını ödemek için matbaaya başvuruyorlar. Zimbawae bunu IMF’ye ödeme yapmak için yaptı. Ancak yüksek miktarda para basımıyla ülke enflasyonu daha da kötüleştirdi.

  • 1
 4. İflas, bireyler ve kurumlar için geçerli olan yasal bir durum ve süreçtir.

  Egemen bir ulus yasal olarak iflas etmez (sizin veya benim yapabileceğimiz anlamda), ancak vadesi geldikçe faturalarını ödemeyi durdurabilir (yani, borçlarında temerrüde düşebilir).

  Arjantin bunun yeni bir örneğidir. Bu olduğunda, artık geri ödenmeyi bekleyemeyecekleri için, herkes daha fazla borç vermeyi bırakır (devlet tahvillerini satın almak gibi). Bu olayın sonuçları yerel ekonomi için oldukça şiddetli oldu.

  • 0

Yanıt ekleyebilmek için giriş yapmalısınız.