• 68
Aydın

Bisiklete binmenin faydaları nelerdir?

  • 68
Bisiklete binmenin faydaları nelerdir?

1 Cevap

  1. Bisiklet kullanımının bir alışkanlık olduğu, bisikletin ana ulaşım araçlarından biri olduğu İsveç, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerinde kalp hastalıkları daha az görülürken, bisiklet kullanımının çevre ve insan bünyesine olumlu etkileri saymakla bitmiyor. Peki bisiklet sporunu ne kadar bilinçli yapıyoruz?

    Spor sevgisini genç yaşta edinmek önemli. Çocuklukta edindiğimiz alışkanlıkları terk etsek bile ileri yaşlarda tekrar dönmek çok mutluluk veren bir his. Bisiklet sporuna başlama yaşını 11-13 olarak kabul edilir.

    Geç yaşta bisiklete başlamanın tek dezavantajı sürekli bir pişmanlık duygusudur. Her keyifli binişimde “Keşke bu spora kırklı yaşlarda değil de yirmili yaşlarda başlasaydım” diye düşünürüm. Bunun dışında, geç yaşta spora başlarken performans artışı konusunda sabırlı olmak gerekiyor. Forma girmek bayağı sabır istiyor. Bisikletçinin formdan düşmesi ise çok çabuk olan bir hadise. Sezon başı yükleme yaparken hiç acele etmemek, antrenman dozajını yavaş yavaş artırmak sakatlıkların önlenmesi açısından önemli. Bir de mutlaka öncesinde ve sonrasında açma germe çalışması yapmak ileri yaşlarda eklem ve tendonlara çok iyi geliyor. Spora ve bisiklete asla zayıflamak amacıyla başlamamak gereğini de idrak etmek çok önemli. Spora başlamadan önce özellikle kalp, akciğer ve dolaşım sistemini kontrol ettirmenin iyi bir fikir olduğuna kanısındayım.

    • 61

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.