• 471
Aydın

Blockchain nedir?

 • 471
Blockchain nedir?

1 Cevap

 1. Blockchain, Ethereum’un temelinde yatar ve protokol tarafından kullanılan bilgileri tutan veritabanıdır. Ethereum blockchaini de Bitcoin’inkine benzerdir fakat tutulan veriler ve bu verilerin tutulma şekli farklıdır.

  Ethereum’un blockchainini yeni sayfalar eklediğiniz bir kitap olarak düşünebilirsiniz. Her bir sayfaya blok adı verilir ve işlemler hakkında bilgileri içerir. Yeni bir sayfa eklemek istendiğinde sayfanın üst kısmına özel bir sayının eklenmesi gerekir. Bu sayı sayesinde herkes yeni sayfanın bir önceki sayfanın arkasına eklendiğini, kitabın rastgele bir noktasına yerleştirilmediğini görebilir.

  Bu sayı en özünde daha önceki sayfaya referans veren bir sayfa numarası gibidir. Yeni sayfaya bakarak bir önceki sayfanın takip edildiği kesinlikle söylenebilir. Bunu yapmak için hash etme adında bir işlem kullanılır.
  Hash etmek bir veri parçasını (bu örnekte sayfadaki her şeyi) almaktan ve ortaya eşsiz bir belirteç (hash) çıkarmaktan oluşur. İki farklı veri parçasının aynı hash’i yaratması olasılığı astronomik derecede düşüktür. İşlem aynı zamanda tek yönlüdür: bir hash’i hesaplamak son derece kolaydır fakat hash’i geri döndürerek asıl bilgiye ulaşmak neredeyse imkansızdır.

  Artık sayfalarımızı doğru sırayla birbirine bağlayacak mekanizmaya sahibiz. Sıralamayı değiştirmeye ya da sayfaları kaldırmaya yönelik herhangi bir girişim olması durumunda kitap üzerinde bir oynama yapıldığı açıkça fark edilebilir.

  • 116

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.