• 310
Aydın

Cacabey kimdir, uzay alanında ne yapmıştır?

 • 310
Cacabey kimdir, uzay alanında ne yapmıştır?

2 Cevap

 1. Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca’nın oğlu olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail, 1240’ta Kırşehir’de doğdu.

  Caca Bey, küçük yaşlarında üstün yetenekleri ile devrin önde gelenlerinin dikkatini çekmiştir. Kırşehir’de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi’ni yaptırmıştır. Yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan Caca Bey, Caca Bey Medresesi’nde de Türk dilinde eğitim verilmesini sağlamıştır.

  • 87
 2. Cacabey Türk tarihi için büyük ve önemli bir şahsiyettir. 1240 yılında Kırşehir’de dünyaya gelmiş olan Cacabey, Ceceli aşireti beyi Emir Bahaddin Caca’nın oğludur. Esas adı Cacaoğlu Nureddin Cebrail olan bu büyük bilim ve devlet adamı Cacabey adıyla ünlenmiştir.

  O dönemde Selçuklular sisteminde bir takım aksaklıklar yaşandığı için iller valiler ile yönetilmeye başlanmıştı. Eskişehir Emiri olan Cacabey de Kırşehir’e bey olarak atanmıştır. Kırşehir’de görevini sürdürdüğü süre içinde, Eseddin İsyanı’nın önüne geçmiştir. Elbistan Savaşı’nda kendini gösterdi ve bu savaşta Mısır Memlük Sultanı Baybars’ın eline esir olarak düşmüş ve daha sonra bütün esirlerin serbest bırakılmasıyla Kırşehir’e dönen Cacabey’in ünü yayılmaya başlamıştır.

  Genç yaşta yakaladığı başarı ve ün ile Cacabey, büyük düşünürlerin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Mevlana yazdığı bir mektupta ondan övgü ile bahsetmiş ve başarısını takdir etmiştir. Türkçe konuşması ile de dikkat çeken Cacabey, devlet yazışmalarında da Türkçe kullanırdı. Hacı Bektaş Veli’yi himayesine alan Cacabey, onunla ilgilenmiştir.

  Anadolu’da birçok hayır kurumu yaptıran Cacabey, Eskişehir bir cami ve han yaptırmıştır. Ayrıca 17 cami ve zaviyenin onarılmasını sağlamıştır. Kırşehir’de dikkatleri çeken bir mimari yapı olan Cacabey Medresesi’ni yaptırmıştır. Bu medresede Türkçe eğitimi vermiştir. Aynı zamanda İslam Hukuku ve felsefe, tasavvuf alanında da dersler vermiştir. Cacabey Medresesi’nin kubbesi açıktır ve altında bir kuyu bulunur. O dönemde bu kubbeden kuyuya yansıyan yıldızlar incelenerek araştırmalar yapılmıştır. Medrese o dönemde astronomi alanında araştırmalar yapmış, matematik, fizik, kimya gibi alanlarda da eğitimler vermiştir.

  Cacabey Medresesi Nerededir? Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

  Kırşehir’in merkezinde yer alan medrese, Cacabey tarafından 1271-1272 yılları arasında bir gözlem evi medrese olarak inşa edilmiştir. Bu mimari yapı daha sonra camiye dönüştürülmüştür. Medrese birkaç sefer onarıma girmiş ve minaresindeki mavi çiniler sebebiyle de halk arasında “cıncıklı” camii olarak nitelendirilmiştir.

  İki renkli taş işçiliğinin yapıldığı bir kapısı bulunmaktadır. Kuzeydeki giriş kapısı işlemelerle süslenmiştir ve yapının tek şerefeli minaresi daha önceleri gözlem evi olarak kullanılmıştır. Cacabey Medresesi’nin hemen yanında Cacabey’in türbesi yer almaktadır.

  Cacabey, 1301 senesinde Rumlarla savaş halindeyken şehit olmuştur. Cenazesi Kırşehir’e getirilmiş ve medresenin yanındaki türbesine defnedilmiştir.

  • 43

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.