Adv
 • 299
Aydın

Cihaz ile araç boyası nasıl kontrol edilir?

 • 299

Bir çok kişi yada galeriler, araç satın almadan önce ellerindeki boya kalınlık ölçüm cihazı ile aracın kaporta gövde parçalarında ölçümler yaparak boyalı yada değişen gibi yorumlar yapmaktalar. Özellikle oto ekspertizlere dikkat ettiğinizde işletmenin olmazsa olmazıdır boya kalınlık ölçüm cihazı.

Bu cihazlar ile ilgi aklıma takılan bazı sorular var;

 1. Bu cihazı kullanan herkes doğru tespit yapabilir mi?
 2. Kontrol edilen aracın orjinal boya kalınlık değeri ne?
 3. Boyalı ve değişen parça ayrımı nasıl yapılır?
 4. Hangi cihazlar doğru ölçüm yapar?
 5. Plastik parça neden ölçülemez?
 6. FE ve NFE ne anlama geliyor.?
 7. Göz ile kontrol nasıl yapılır?

1 Cevap

 1. Sırayla cevaplayalım.

  1- Araçlar fabrikada boyanırken minimum ve maksimum boya kalınlık değerleri arasında boyanırlar. Yani aracın boyandığı sisteme belirli kalınlıkta boya püskürtür. Örneğin RENAULT 100-150 mikron aralığında çalışırken araç rengine görede değişkenlik oluşabilir, JAPON ve KORE grubu araçlar ise 60-90 mikron aralığında görülebilmektedir. Markadan markaye ve boya rengine göre boya kalınlık değerleri değişiklik gösterdiği için yapılması gereken aracın boyasız olduğunu bildiğimiz parçadan referans değer almaktır. Genellikle tavan bölgesi referans değer almak için uygundur. Tabi boyasız olduğundan eminseniz.

  2- Genellikle sonradan boyana parçalar fabrikasyon değerin üzerinde ölçüm sonucu verecektir. Örneğin orjinal değeri 100-150 olan aracın boyalı parçasında 250–350 mikron ölçüm almanız gibi. Değişen parça ise orjinal değerin altında ölçüm yapmanıza neden olacaktır. Yani orjinal değer 100-150 iken, sizin 60-90 gibi değer almanız.

  3-Günümüz profesyonelleri yada ekspertizler sıklıkla WÜRTH marka ( Hangi Boya Ölçüm Cihazını Almalıyım ) cihazı tercih ederler, bu cihaz hızlı ve sağlıklı ölçüm yapar. Benim yaptığım denemeler ve araştırmalar sonucunda satın almayı düşündüğünüz cihazın fiyatı 800$ üzerinde ise kaliteli bir cihazdır diyebilirim.

  4-Boya kalınlık ölçüm cihazları metale gönderdikleri sinyalin geri dönüş süresine göre mikron cinsinden ölçüm yapabilme mantığı ile çalışırlar. Yani sac yada alüminyum elemana radyo sinyali gönderir, bu elementler iletken olduğu için sinyal metale çarpıp geri cihaza geri döner. Eğer parça plastik ise radyo sinyalini yansıtmadığı için cihaz ölçüm yapamaz, ekranda EROR yazısı görünür.

  5-FE metal yani alışımlı sac ölçümünde kullanılır-NFE ise alüminyumun sac ölçümünde kullanılır. Kaliteli bir cihaz sizin ölçüdünüz parçanın tipini belirleyerek, alaşım mı ,alüminyum mu ölçtüğünü belirleyerek otomatik cins değeri geçişi yapar.

  6- Göz ile kontrol ise işin en önemli kısmıdır size şunu samimiyetle söyleyebilirim ki makine kontrol işinin %50 sini oluşturmaktadır. Buraya dikkat edin lütfen günümüzde bir çok servis yada usta şuan sizin elinizdeki cihaz ile ölçerek boya uygulaması yapmaktadır,aracın orjinal mikron değerlerinde boya işlemi yaptıklarına şahit oldum,ayrıca dünya devi olan markaların Türkiyedeki atölyelerinde mini boya robotu dahi var. İşte tam burada insan gözü en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor.

  Şimdi göz ile kontrolün püf noktalarını anlatayım sizlere. Araçların boya dokuları portakal yüzeyi diye tabir edilen bir yapıdadır, yani aracın boya dokusu hafif pütürlü ve hareli dir.Göz ile kontrol yaparken araca 45derece yanal açı ile bakın bu dokunun tüm parçalarda aynı homojen yapıda olduğunu gçrebilirsiniz. Boyalı yada değişen parçada bu hareler daha ince yada daha yaygın olacaktır yada hiç hare akıntı olmayacaktır. Bir diğer teknik ise yan açılar ile baktığınızda boya yüzeyinde minik çökmeler yada minik kraterler tespit edebilirsiniz, bunlara boya hataları yada teknik tabiri ile silikon düşme denir. Birde boyanacak parça etrafı aksesuar ve plastik aksamlara boya bulaşmasın diye maskeleme yapar oto boyacı, yani far-stop-çita-kapı kolu vb gibi, bu parça kenarlarını kontrol edin boya yada vernik bulaşmış ise kesinlikle boyalıdır. Diğer bir inceleme ise vernik akıntısı, su damlacığı gibi şeffaf çıkıntı dır bu, özellikle parçanın bitim kenarlarında damlacık halinde donar. Son püf noktamız ise, parçanın iç kısımları yani kapı kilit kısmı bagaj kapak içi boyalı kısım gibi, ustalar buralara pek özen göstermez anlattığım boya hataları burada sıklıkla görülebilir.

  Örnek uygulama şu eşkilde olmalı;

  • Aracın tavanını dört parmak genişliği aralıkta makineyi tavanın her yerine dokundurulur, alt ve üst değerler tespit edilir, örneğin değerler şu şekilde 72-78-89-108
  • Bu ölçüm sonrasında en alt değeri en yakın rakama, en üst değeride en yakın rakama yavarlanır ve ALT DEĞER:70ÜST DEĞER:110 olarak belirlenir
  • Aracın her noktasında ölçüm yapılır, değerler üsteki aralıkta ise parça ORJİNAL olarak değerlendirilir. Ayrıca bir aracın iç direk ve kapı içi boya kalınlık ölçüleri dış boya kalınlık ölçülerin yarı değerinde olmalıdır. Örnek değerimizide bu ölçüleri 35-55 aralığı olmalıdır. Tüm iç aksamda da bu değer aralığı aranmalıdır.
  • 400 mikron üzeri değerler parçada macun işlemi olduğunu gösterir.
  • 1500–2500 aralığı ise kalın macun anlamına gelir.
  • çok kısa bir alanda şerit yani çizgi halinde yüksek mikron hattı var ise kesme kaynak işlemi anlamına gelebilir, parça iç yani arka kısmına bakın dikiş kaynak işlemini görebilirsiniz.

  NOT: FABRİKASYON DEĞERİ 250–350 mikron aralığı araçlarda vardır.

  • 58

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.