• 1
Öğretmen

Çin, Amerika ile ticaret savaşıyla nasıl başa çıkabilir?

  • 1
Çin, Amerika ile ticaret savaşıyla nasıl başa çıkabilir?
  1. Serbest piyasayı benimseyebilir, dolaylı sübvansiyonları ve adil ticaretin önündeki politika engellerini ortadan kaldırabilir. Garanti hukukun üstünlüğüne önem verebilir ve fikri mülkiyet haklarının daha güçlü uygulayabilir. Bunları uygulamasının daha iyi bir politika olduğunu düşünüyorum, ancak bunları uygulamak tam da Amerikan taleplerine boyun eğmek olur ve Çin bu tür duygusal yenilgiyi kabullenemeyecek kadar milliyetçi.

    Çin şu an mevcut durumunu muhafaza etmeye çalışıyor. Trump gümrük vergisi koyuyor, Çin aynı miktarda gümrük vergisi koyuyor, DTÖ’ye şikayet ediyor, anlamsız DTÖ kararını bekliyor, AB’yi ticaret savaşında Çin’in yanında yer alması için ikna etmeye çalışıyor. Vizyonsuz ve tamamen reaksiyonel yöntemlerle kendiliğinden çözülmesini bekliyor. Bu bir kazanma stratejisi değil,  en fazla bulunduğu konumu korur ve en sonunda kazanan taraf olamayacaktır. Esasen Çin; Tayvan, Kore ve Japonya’nın ekonomik olarak Çin tarafından hedef alındıklarında yaptıklarının aynısını yapıyor ve bu, kazanamayacağını düşünen bir ülke tarafından uygulanan bir davranış.

    Eğer Çin kazanmak istiyorsa: biraz risk almalı. Saldırgan olmakı, gümrük vergilerin ilk koyan ve ilk yükselten taraf olmalı, bütün Amerikan mallarına gümrük vergisi koymalı, Amerikanın Çin’den ihraç etmek zorunda olduğu mallara ihraç yasağı getirmeli. Savaş düşman tarafından  ilan edildi, saldırı için beklemesine gerek yok. Vatandaşlarına Amerikan ürünlerini boykot etmelerini emredin, nadir toprak metallerinin ihracatını ve Amerikan şirketlerine lisans vermeyi durdurun; bunların çoğu, Çin’in geçmişte komşu ülkelere karşı aldığı önlemlerdi ve işe yaradılar. Abd ekonomisine olabildiğince hızlı zarar vermeli, Amerikalıların acıyı hissetmesini sağlamalı, çünkü şu anda Amerikalılar ticaret savaşının onlar için daha iyi olduğunu düşünmeye başladılar.

    Dürüst olmak gerekirse, plan ticaret savaşını daha yüksek bir seviyeye yükseltebilir ve herkes için gerçekten acı verici bir hale gelebilir, ama öyle olsa bile, herkes için o kadar acı verici olacak ki, bir daha kimse Çin ile ticaret savaşıyla uğraşmayacak. Nihayetinde Çin için bir galibiyet senaryosu olabilir.

    • 0

Yanıt ekleyebilmek için giriş yapmalısınız.