• 4
Yeni Üye

Dar ve Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

 • 4

Online alışverişin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak denemeden alınan giyisilerin, ayakkabıların istenilen bedende gelmemesi de kaçınılmaz. Ben de herkes gibi internetin nimetlerinden faydalanıyorum. Tecrübelerimden yola çıkarak her ne kadar bir daha denemeden ayakkabı almayacağım desem de alıyorum ve maalesef çoğu hüsranla sonuçlanıyor.

Bilerek ya da bilmeyerek aldığınız ayakkabı ayağınıza dar geliyor ve sıkıyorsa, ayakkabıyı büyütmek için ne yapmalaıyız?

 1. Ayakkabınızı Esnetin

  Dar olan ayakkabınızı genişletmek istiyorsanız ayakkabınızı evde giyin ve gezinin. Ayağınızın şeklini alana kadar birkaç gün boyunca, bu işlemi dayanabildiğiniz kadar yapın.

  Kalın çorap Giyip Isıya Tutmak

  Kalın bir çorap giydikten sonra ayakkabınızı giyin. Ayağınızı sıkan bölgeye (sadece deri ayakkabılar için) saç kurutma makinasıyla 20-30 saniye ısı verin. Daha sonra ayağınız ayakkabının içindeyken ayağınızı öne arkaya hareket ettirin. Soğuduktan sonra tekrar 20-30 saniye ısıtın. Ayakkabı yeterince genleşene dek bu işleme devam edin. Ayrıca işlem bitince bir ayakkabı kremi sürerseniz ayakkabınızın hasar görmesini önlemiş olursunuz.

  Not: ısı bazı ayakkabıların yapıştırma kısımlarına zarar verebilir.

  Çoraplardan Toplar Yapıp Koymak

  Bu iş için 2-3 çift çorap gerekecektir. Çoraplarınızın her birini küçük bir top haline gelecek şekilde büzün. Ayakkabının burnuna bu çoraplardan bir tane koyun ve ayakkabı dolana kadar arka arkaya birer top çorap daha koyun. Aynı işlemi öteki ayakkabı için de uygulayın. 24 saat sonra farkı göreceksiniz!

  Buz Yardımıyla ayakkabı Genişletme

  Kilitli ya da normal buzdolabı poşetlerinizi üzerinde boşluk kalacak şekilde (su donarken genleşir) suyla doldurun ve sıkıca ağzını bağlayın. Poşetlerin her birini ayakkabınızın içine koyup, ayakkabının burun kısmına doğru iteleyin. Poşette sızıntı olmamasına dikkat edin. Daha sonra her bir ayakkabıyı temiz bir poşete koyup, buzluğunuzda 24 saat kadar dondurun. Daha sonra ayakkabınızı çıkarıp, 20 dk kadar buzun erimesini bekledikten sonra poşeti ayakkabıdan çıkarın. Bu işlem sadece deri ayakkabılar için geçerlidir.

  Not: Çok pahalı ayakkabılarınız için yapmamanız tavsiye edilir.

  Gazeteyle Ayakkabı Genişletme

  Gazeteyi ıslatıp suyunu iyice sıkın. Dikkatli bir şekilde bu ıslak gazetelerle ayakkabının içini doldurun. Ayakkabınızda şekil bozukluğu fark ederseniz, gazetelerin çıkarıp tekrar ayakkabının formuna göre düzelterek doldurun. Bu şekilde ayakkabınız deforme olmamış olur. Su yerine gazeteyi sirke ile ıslatırsanız sirkeyle ayakkabı genişletme ile daha iyi sonuç alabilirsiniz.

  Yulaf Kullanarak Ayakkabı Genişletme

  Bir poşete yeterince yulaf ezmesi doldurun ve yulafları ıslatın. Yulaflar gece boyunca şişip ayakkabınızın genişlemesine yardımcı olacaktır.

  Alkol İle Ayakkabı Genişletme

  Bir sprey şişesinin yarısını alkol, yarısını su ile doldurun. Bu çözeltiyi ayakkabının içine sıkın ve 20 dk. boyunca ayakkabıları giyin. Alternatif olarak kalın bir çift çorabınızı alkol ile ıslatın ayağınıza giyin ve ardından ayakkabıyı giyin. Alkol kuruyana kadar bu şekilde bekleyin. Ayakkabınız istediğiniz genişliğe gelene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

  Patatesle ayakkabı genişletme

  Özellikle spor ayakkabıları genişletmekte işe yarar. Ayakkabınızın büyüklüğüne göre bir patatesi, ayakkabınızın burnuna doğru iteleyin. Patatesin ayakkabının burnunda bir yükseklik oluşturacak kadar ayakkabıya iyi yerleşmesine dikkat edin. 24 saat bu şekilde bekletin. Sabah ayakkabınızda ki genişlemeyi fark edeceksiniz.

  Not: Patates ayakkabınızda herhangi bir kötü kokuya sebep olmaz ve kalıntılar kolayca temizlenebilir.

  Deri ayakkabıları kalıpla genişletmek

  Ayakkabıcıdan ya da lostra dükkanlarından alacağınız kalıpların ayakkabınızın ölçüsüne uygun olmasına dikkat edin. Ayakkabıyla birlikte lostra dükkanına gittiğinizde muhtemelen size orada yardımcı olacaklardır. Aldığınız kalıbı evde de ayakkabınızı genişletmek için uygulayabilirsiniz. Yine aynı mağazadan ayakkabınızın eşit ve düzgün genişlemesi için ayakkabıyı esnetmede kullanılan ayakkabı yağlarından ya da spreylerinden alabilirsiniz. Ya da bu işi ehline bırakıp, ayakkabınızı bu işi yapan uzman ellere bırakabilirsiniz. Onlar sizin için ayakkabınızı 24 saatte 1 numara kadar genişleteceklerdir.

  Pahalı ayakkabılarınız için profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

  Kaynak: http://www.wikihow.com/Stretch-New-Shoes

  • 1

Yanıt ekleyebilmek için giriş yapmalısınız.