• 315
Aydın

Dar ve Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

 • 315

Online alışverişin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak denemeden alınan giyisilerin, ayakkabıların istenilen bedende gelmemesi de kaçınılmaz. Ben de herkes gibi internetin nimetlerinden faydalanıyorum. Tecrübelerimden yola çıkarak her ne kadar bir daha denemeden ayakkabı almayacağım desem de alıyorum ve maalesef çoğu hüsranla sonuçlanıyor.

Bilerek ya da bilmeyerek aldığınız ayakkabı ayağınıza dar geliyor ve sıkıyorsa, ayakkabıyı büyütmek için ne yapmalaıyız?

2 Cevap

 1. Ayakkabınızı Esnetin

  Dar olan ayakkabınızı genişletmek istiyorsanız ayakkabınızı evde giyin ve gezinin. Ayağınızın şeklini alana kadar birkaç gün boyunca, bu işlemi dayanabildiğiniz kadar yapın.

  Kalın çorap Giyip Isıya Tutmak

  Kalın bir çorap giydikten sonra ayakkabınızı giyin. Ayağınızı sıkan bölgeye (sadece deri ayakkabılar için) saç kurutma makinasıyla 20-30 saniye ısı verin. Daha sonra ayağınız ayakkabının içindeyken ayağınızı öne arkaya hareket ettirin. Soğuduktan sonra tekrar 20-30 saniye ısıtın. Ayakkabı yeterince genleşene dek bu işleme devam edin. Ayrıca işlem bitince bir ayakkabı kremi sürerseniz ayakkabınızın hasar görmesini önlemiş olursunuz.

  Not: ısı bazı ayakkabıların yapıştırma kısımlarına zarar verebilir.

  Çoraplardan Toplar Yapıp Koymak

  Bu iş için 2-3 çift çorap gerekecektir. Çoraplarınızın her birini küçük bir top haline gelecek şekilde büzün. Ayakkabının burnuna bu çoraplardan bir tane koyun ve ayakkabı dolana kadar arka arkaya birer top çorap daha koyun. Aynı işlemi öteki ayakkabı için de uygulayın. 24 saat sonra farkı göreceksiniz!

  Buz Yardımıyla ayakkabı Genişletme

  Kilitli ya da normal buzdolabı poşetlerinizi üzerinde boşluk kalacak şekilde (su donarken genleşir) suyla doldurun ve sıkıca ağzını bağlayın. Poşetlerin her birini ayakkabınızın içine koyup, ayakkabının burun kısmına doğru iteleyin. Poşette sızıntı olmamasına dikkat edin. Daha sonra her bir ayakkabıyı temiz bir poşete koyup, buzluğunuzda 24 saat kadar dondurun. Daha sonra ayakkabınızı çıkarıp, 20 dk kadar buzun erimesini bekledikten sonra poşeti ayakkabıdan çıkarın. Bu işlem sadece deri ayakkabılar için geçerlidir.

  Not: Çok pahalı ayakkabılarınız için yapmamanız tavsiye edilir.

  Gazeteyle Ayakkabı Genişletme

  Gazeteyi ıslatıp suyunu iyice sıkın. Dikkatli bir şekilde bu ıslak gazetelerle ayakkabının içini doldurun. Ayakkabınızda şekil bozukluğu fark ederseniz, gazetelerin çıkarıp tekrar ayakkabının formuna göre düzelterek doldurun. Bu şekilde ayakkabınız deforme olmamış olur. Su yerine gazeteyi sirke ile ıslatırsanız sirkeyle ayakkabı genişletme ile daha iyi sonuç alabilirsiniz.

  Yulaf Kullanarak Ayakkabı Genişletme

  Bir poşete yeterince yulaf ezmesi doldurun ve yulafları ıslatın. Yulaflar gece boyunca şişip ayakkabınızın genişlemesine yardımcı olacaktır.

  Alkol İle Ayakkabı Genişletme

  Bir sprey şişesinin yarısını alkol, yarısını su ile doldurun. Bu çözeltiyi ayakkabının içine sıkın ve 20 dk. boyunca ayakkabıları giyin. Alternatif olarak kalın bir çift çorabınızı alkol ile ıslatın ayağınıza giyin ve ardından ayakkabıyı giyin. Alkol kuruyana kadar bu şekilde bekleyin. Ayakkabınız istediğiniz genişliğe gelene kadar bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

  Patatesle ayakkabı genişletme

  Özellikle spor ayakkabıları genişletmekte işe yarar. Ayakkabınızın büyüklüğüne göre bir patatesi, ayakkabınızın burnuna doğru iteleyin. Patatesin ayakkabının burnunda bir yükseklik oluşturacak kadar ayakkabıya iyi yerleşmesine dikkat edin. 24 saat bu şekilde bekletin. Sabah ayakkabınızda ki genişlemeyi fark edeceksiniz.

  Not: Patates ayakkabınızda herhangi bir kötü kokuya sebep olmaz ve kalıntılar kolayca temizlenebilir.

  Deri ayakkabıları kalıpla genişletmek

  Ayakkabıcıdan ya da lostra dükkanlarından alacağınız kalıpların ayakkabınızın ölçüsüne uygun olmasına dikkat edin. Ayakkabıyla birlikte lostra dükkanına gittiğinizde muhtemelen size orada yardımcı olacaklardır. Aldığınız kalıbı evde de ayakkabınızı genişletmek için uygulayabilirsiniz. Yine aynı mağazadan ayakkabınızın eşit ve düzgün genişlemesi için ayakkabıyı esnetmede kullanılan ayakkabı yağlarından ya da spreylerinden alabilirsiniz. Ya da bu işi ehline bırakıp, ayakkabınızı bu işi yapan uzman ellere bırakabilirsiniz. Onlar sizin için ayakkabınızı 24 saatte 1 numara kadar genişleteceklerdir.

  Pahalı ayakkabılarınız için profesyonel yardım almanızı tavsiye ederim.

  Kaynak: http://www.wikihow.com/Stretch-New-Shoes

  • 160
 2. Yöntem 1: Bir ayakkabı sedyesi kullanın

  Ayakkabı sedyesi, ayakkabılarınızın boyutunu büyütmenin hassas ve en kolay yoludur. Sapın basit bir dönüşüyle ​​eşit bir esneme elde edebilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa özellikle kullanışlıdır.

  Ayakkabı sedyesi, bütünlükten ödün vermeden veya ayakkabıyı mahvetmeden uzatmak isteyeceğiniz pahalı bir çift ayakkabı için de mükemmel bir seçimdir. Ayakkabı esnetmenin bir dizi kendin yap yöntemi varken, yalnızca ayakkabı sedyesi sonucu garanti eder.

  İki temel ayakkabı sedyesi vardır: tek yönlü bir ayakkabı sedyesi ve iki yönlü bir ayakkabı sedyesi . Tek yönlü ayakkabı sedyesi, bir ayakkabının genişliğini uzatırken, iki yönlü bir ayakkabı sedye genişliği ve uzunluğu uzatır.

  Ayakkabı sedyeleri hem sağ hem de sol ayakkabıda kullanılabilir.

  Ayakkabı sedyesi nasıl kullanılır:

  1. Kolay gerdirme için ayakkabının liflerini gevşetmek için ayakkabı streç spreyi uygulayın. Bir ayakkabı streç spreyi ayrıca ayakkabınızın eşit şekilde esnemesine ve süreci hızlandırmasına yardımcı olur. 
  2. Sorunlu alanları hedeflemek için germe tapaları takın.
  3. Ayakkabı sedyesini ayakkabının içine yerleştirin.
  4. Kolu istediğiniz miktarda gerdirene kadar çevirin. Kolu, boyut doğru olana kadar her 8 saatte bir tam dönüş yapın.
  5. Ayakkabı sedyesini iki gün boyunca ayakkabının içinde bırakın, ara sıra kontrol edin ve sonra uygun olup olmadığını kontrol edin.

  Sık sorulan bir soru, ” Ayakkabı sedyesi ne kadar süre ayakkabıda durmalı? “Ayakkabı sedyesini ayakkabınızda en az 6 ila 8 saat bırakmanızı öneririz. Daha azı, malzemenin yeni gerilmiş formuna oturması için yeterli zamanı sağlamayacaktır.

  Yöntem 2: KAlın çorap giyin

  Kalın çorapları giyin – başarabiliyorsanız iki çift – ve ayakkabılarınızı giyin. Sonra evin içinde yarım saat yürüyün. Gerektiği kadar tekrarlayın. Bu yöntem birkaç gün sürebilir ve çoğu zaman ayakkabı sedyesi olmadan ayakkabıların nasıl gerileceğine ilişkin ilk yöntemdir.

  Yöntem 3: Ayakkabılarınızı su dolu torbalarla doldurun ve buzdolabına atın.

  Su donduğunda genişler. Üçte biri kadar bir torbayı suyla doldurun. Ardından sıkıca sabitleyin. Pahalı bir çift ayakkabının üzerine su bulaşmasından korkuyorsanız, suyu iki katına çıkarın. Torbayı her köşeye sığacak şekilde şekillendirdiğinizden emin olarak ayakkabınızın içine yerleştirin. Ayak parmağı gibi sıkı olan alanlara özellikle dikkat edin. Ayakkabınızı tamamen doldurmak için muhtemelen birden fazla torba kullanmanız gerekecek. Ayakkabıyı dondurucuya koyun ve donana kadar orada bırakın.

  Bir kez çözülmesine izin verin, poşetleri çıkarın ve ayakkabınızı deneyin. Yeterince esnememişse, bir tur daha yapın. Bu yöntemi kullanarak ayakkabıyı yarım boy uzatabilirsiniz.

  İpucu: Kanvas ayakkabılar gibi ıslanabilen ayakkabılarınız varsa, ayakkabının tamamını ıslatabilir, torbaları yerleştirebilir ve her şeyi dondurabilirsiniz.

  Yöntem 4: Ayakkabılarınızı çorap toplarıyla doldurun

  Birkaç çift çorabı küçük toplar halinde yuvarlayın, ardından ayakkabılarınız maksimum kapasiteye ulaşana kadar bunları ayakkabınızın içine koyun. Çorapları bir gecede bırakın. Ek germe için gerektiği kadar tekrarlayın.

  Yöntem 5: Kalın çoraplar giyin ve ayakkabılarınızı fön makinesi ile ısıtın

  En az iki çift kalın çorap giyin, ayakkabınızı giyin ve bir fön makinesini orta ateşte 30 saniye boyunca üfleyin.

  En sıkı alanlara odaklanın ve herhangi bir alanın aşırı ısınmasını önlemek için fön makinesini hareket halinde tutun. Kumaşı veya deriyi gevşetmeye yardımcı olmak için ayağınızı esnetin ve bükün.

  İşiniz bittiğinde, küçülmelerini önlemek için ayakkabılarınızı soğudukça üzerinde tutmayı unutmayın. Ayakkabınızın içinde rahatça yürüyene kadar bu işlemi tekrarlayın.

  İpucu: Deri ayakkabılarınızı ısıtıyorsanız, derinin kurumasını önlemek için işiniz bittiğinde deri kremi uygulayın.

  Yöntem 6: Yerel ayakkabı tamircinizi ziyaret edin

  Her şey başarısız olursa ve biraz para yatırmak istiyorsanız, ayakkabılarınızı ayakkabı tamircisine götürün. Ayakkabınızın hafif basınç ve ısı uygulayan makineleri olacaktır. Sadece bir günden birkaç güne kadar beklemeye hazır olun.

  • 92

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.