Adv
 • 472
Aydın

DPF Arızası Nedir? DPF Temizliği Nedir?

 • 472

4 Cevap

 1. Dizel motor yapısı gereği geç ısınıyor. Geç ısındığı için de dpf temizliğine geç başlıyor. Yoksa kısa mesafe kullanılan benzinli birçok motor problemsiz çalışıyor, dpf gibi sıkıntıları da yok. DPF yeni nesil turbo benzinli motorlarda da mevcut. Tabiki benzinli motorlarda ismi Benzin Partikül Filtresi. Avrupa Birliği emisyon kurallarında sıkılaştırmaya gittikçe üreticiler de işin kolayına kaçıp filtrelemeye yöneliyorlar. Bunların avantajı daha temiz egsoz emisyonu ve benzinli motorların daha çabuk ısınması; ancak yine de bu filtrelerin uzun kullanımda dolacağı gerçeğini değiştirmiyor.

  İptal ettirecekseniz mutlaka daha evvel bu işi aracınızla aynı marka araç üzerinde yapmış olan bir yere yaptırın.
  Bu tip işleri yapanlar fordda da aynı motor bunda da aynı motor, onda yaptıysak bunda da yaparız gibi yaklaşıyorlar konulara ama her markanın elektronik sistemi farklı.

  • 140
 2. Araçlar daha verimli emisyon kontrolü için partikül filtreleri ile donatılmıştır. Bu filtreye dizel araçlarda Dizel Parikül Filtresi/ DPF benzinli araçlardaysa Benzin Partikül Filtresi denmektedir. Kullanım durumuna göre filtreleme yaptığı partikülleri tutması ve bunu temizleyememesi durumunda aracınızda DPF arıza lambası yanacaktır.

  Motorun normal çalışma sıcaklığına ulaşamadığı düşük hızlarda (veya soğuk iklimlerde) kısa mesafeli sürüşler yapmak, sonunda bir arıza oluşturup bir uyarı mesajı tetikleyebilecek sorunlara neden olabilir. Araç çoğunlukla şehir trafiğine maruz kalıyorsa, dizel emisyon sisteminin rejenerasyon yapabilmesi için düzenli olarak daha yüksek hızlarda sürülmesi önemlidir.

  Normal sürüş esnasında egzoz gazlarındaki parçacıklar benzin/dizel parçacık filtresinde toplanırlar. Normal sürüş koşullarında, pasif yenilenme meydana gelir ve bu da parçacıkların oksitlenip yanmasına neden olur. Filtre bu şekilde boşaltılır.

  Ancak araç düşük hızda sürülüyorsa veya tekrar tekrar düşük dış sıcaklıklarda motor çalıştırılıp ısınmadan kısa mesafe kullanılıyorsa, aktif rejenerasyon gerekebilir. Parçacık filtresinin rejenerasyonu bazı araçlarda otomatiktir ve normalde 10-20 dakika sürer. Rejenerasyon esnasında yakıt tüketimi geçici olarak artabilir.

  • 88
 3. Servise götürdüğünüzde rutin yaptığı temizlik; obd kablosu ile bilgisayara bağlayıp yazılımın verdiği komutla 10 dk. boyunca partikül filtresini temizlemek için maximum gaz ile motorun çalıştırılmasını sağlar ve bu sayede filtreyi tıkayan partiküllerin egsozdan atılmasını sağlar. Zaten fitrenin tıkanma sebebi şehir içinde kısa mesafede düşük hızla dur kalk yaparak gidilmesidir. Yüksek devire uzun süre araç sürülmezse temizleme işlemi başlamaz. Sevise temizlik için gidip boşuna mazot yakacağınıza o mazotu şehirler arası yola çıkıp çoluğunuz çocuğunuzla gezmeye harcayın bence.

  • 67
 4. Bunu önlemek için kitapçıkta yazan bilgi şu şeklide; her yakıt ikmali arasında en az 20 dakika boyunca 70 km/sa üzerinde hızlarda sürülmelidir.

  • 57

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.