• 490
Aydın

DPF iptal edilince egzoz muayenesinde problem çıkarmı? Araçta performans artışı olur mu?

 • 490
DPF iptal edilince egzoz muayenesinde problem çıkarmı? Araçta performans artışı olur mu?

7 Cevap

 1. İş yerine 2013 yılında 10 tane sıfır Ford transit alınmıştı. 10.000 km dolmadan hepsinde DPF arızası oldu. Garanti kapsamında onarım yapılmıştı ama arabalar serviste 2/3 gün kaldığı için işimiz aksadı. Servisten çıkar çıkmaz hepsinin DPF ipal ettirdik. Araçlar her sene muayeneye giriyor. Hiç bir problemleri yok.

  • 168
 2. Hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığı için hiç üşenmeyin DPF iptali yapan bütün firmaları Sanayi Bakanlığına şikayet edin. Denetimden geçirileceklerine emin olabilirsiniz

  • 143
 3. DPF çevre duyarlı bir yapılanma olup Kyoto anlaşmasına imza atmış ülkeler için zorunluluk doğurmuştur, ancak aynı model aracın soğuk iklimlere uygun üretilen modellerinde dpf yoktur. Dpf’nin temizlenmesi için motor sıcaklığının artması gerektiğinden dolayı soğuk ülkelerde dpf sorunları 15-20.000 km lere ulaşmadan ortaya çıkacağı için üretici riske girmek istemez. DPF iptali konusunda eğer yüksek devirde bir süre sürme ile filtre temizleniyorsa, temizleyip kullanmaya devam etmek en doğrusu. Eğer ömrü doldu ve araç dpf’i tamamen tıkalı olarak motor ECU (beyni) sistemi korumaya aldıysa iki yolunuz var.

  • sistemi değiştirmeniz (yetkili servisten başka yere itimat etmeyin (Fiyatı yüksek))
  • aracın orijinal yazılımını da üreten ve garanti sertifikası verebilecek yerlerde bu DPF iptal işlemi yatırma.

  Ayrıca DPF yazılım yoluyla iptal edilmeden önce ve edildikten sonra mutlak surette yapılması gereken çalışmalar/testler/işlemler var bunlar çok önemli. Ardından TÜV problemi yaşamamanız için de işini iyi yapan bir egzozcuda içini boşaltma işlemi yapılması gerek.

  • 108
 4. Yapılması çevre için hayli zararlı, ancak parça fiyatlarının yüksekliği nedeniyle ticari dizel araç sürücülerinin sıklıkla uyguladığı bir işlemdir. Performansı azda olsa artırır ancak aracın emisyon değerleri artacağından dolayı muayenede problem yaşanabilir.

  • 65

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.