Adv
 • 516
Aydın

Durdurmadan önce arabanın motoru bir süre boşta çalıştırmak gerekir mi?

 • 516

Herkesin bildiği gibi turbo dizel araçlarda motoru durdumadan önce bir süre beklemek gerekir. Peki start-stop sistemi olan dizel arabalarda bu sistem araca zarar vermez mi?

4 Cevap

 1. Bu cevap düzenlenmiştir.

  Bu, turboşarjlı araçlar için doğrudur, çünkü çoğu turbo dizel araç hem soğutma hem de yağlama için yağ kullanır.

  Turbo şarj cihazı çok yüksek RPM ile döner ve sıcaklığı 800 Celsius’tan daha yükseğe kadar ısınır. Turbonun türbin mili çoğunlukla hidrodinamik tipte bir kovan tipi rulmandır. Hidrodinamik olduğu için, iki metalin birbirine değmesini önlemek amacıyla yağ basıncı (3–4 bar) gereklidir.

  Turboşarjer, araç çalışırken çok fazla ısıya maruz kalır ve bu ısı sürekli olarak yağ ile soğutulur. Otomobil aniden durursa, yataklar arasındaki yağ tabakası aşırı ısınır ve yağlama özelliğini kaybeder. Dolayısıyla yataklarda hala turboşarjın ömrünü kısaltan çok fazla ısı mevcuttur. Bu sıcaklık şaft yatağında bulunan yağı bozar ve yağ portlarını yavaşça tıkayabilecek yağ artıklarının oluşmasına neden olabilir.

  Bunu önlemek için, araç durma noktasına yaklaşmadan önce düşük devirle kullanabilir yada durduktan sonra bir süre rolantide bekelenbilir.

  Turboşarjlı benzinli arabalar turboyu soğutmak için su kullanır. Motor soğutma devresini paylaşırlar, böylece soğutma bir sorun teşkil etmez. Ancak yine de yağlama için yağ gereklidir. Benzinli araçlar için rölanti süresi daha kısa uygulanabilir.

  Yinede aracınızın kullanım kılavuzunda belirtilen rölanti süresini kontrol edin. Eğer bahsedilmemişse muhtemelen araç, rulman arızasını önlemek için yeterli teknolojiye sahiptir veya bazı dizellerde dahi su soğutmalı turbo kullanılmış olabilir.

  • 84
 2. Doğru cevap aracınızın tipine ve en son yaptığınız sürüş şeklinize göre değişir.

  Emiş tarafına daha fazla hava girmesine zorlamak için sıcak egzoz gazlarını kullanan turbo şarjlı araçlar, çok sıcaktan çok soğuğa ani geçiş yaparsa, manifold muhafazasında veya diğer bileşenlerde çatlaklara neden olabilir. Pek çok yüksek performanslı araçta, çeşitli bileşenlerin hasar görmesini önlemek için soğutucuyu motor ve ara soğutucu içinde dolaştırmak için aracı kapattıktan sonra motoru kısa bir süre çalıştıran “turbo zamanlayıcı” adı verilen bir sistem vardı.

  Yüksek performanslı turbo şarjlı bir araba, hatta turbo performanslı olmayan bir araba, kullanıyorsanız ve 20 dakikadan fazla süratle sürdüyseniz aracınızın motoru çalışır vaziyette bırakarak yavaşça soğumasını sağlamak daha doğru olur. Bu yüzden otomobil yarışlarında arabalar yarış bittikten sonra “zafer turu” yaparak pistte kalır ve motorun ani soğumasını önlerler. Hatta pitlere döndüklerinde bile, arabayı hemen kapatmazlar, bileşenlerin bükülmesini ve çatlamasını önlemek için aracı kapatmadan önce motor bileşenlerinin soğumasını beklerler.

  Modern otomobiller, aşırı sıcak ve soğuk koşullarda bile normal çalışacak şekilde test edilir bu nedenle yukarıda anlatılanları yapmanıza gerek kalmaz.

  • 74
 3. 80-90 model bazı yağ soğutmalı turbosu olan otomobilleri, zorlu bir sürüşten sonra istop etmeden önce rölantide çalıştırılması gerekirdi. Araba sert kullanıldığında, turbolar yağın çalışma sıcaklığının çok üstünde ısındığı için, motorun rölantide bırakılmasıyla soğutma yağı pompalanmaya devam ederek, turbonun yağın çalışma sıcaklığının altına kadar soğuması sağlanırdı. Daha sonra arabayı güvenle kapatabilirdiniz.

  Arabayı bundan önce kapatırsanız, turbodaki ısı yağı “yakmak” için yeterli olur. Hava olmadan ya da kıvılcım olmadan alev almayacağı için, turboda biriken motor yağında “bozulma” diye tabir edilen bir yanma gerçekleşir ve sonuç olarak geriye yanma yan ürünlerinin kalır. Bu kalıntıların meydana getirdiği karbon tortuları turbonun soğutma hatlarını tıkar ve gelecekte erken arızalanmaya neden olur. Ve kirlenmeler yağa yayılacağı için motorun geri kalanının da gelecekte erken arızalanmasına neden olacaktır.

  Yeni turbolar, güvenilirlikle ilgili sorunlar nedeniyle bu tasarımı kullanmazlar. Yalnızca bahsettiğimiz model arabaların istop edilmeden önce rölantide bekletilmesi gerekir. Yani bu arabalardan birini kullanmıyorsanız, rolantide bekletmenize gerek yok. Bu arabalardan birini kullanıyorsanız, bir turbo zamanlayıcı alın ve bekleme sorunundan kurtulun.

  • 39

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.