• 236
Aydın

Emeklilikte Finlandiya Modeli Nedir?

  • 236
Emeklilikte Finlandiya Modeli Nedir?

1 Cevap

  1. Şimdi kadar birçok model üzerine çalışmalar yapılan emeklilik konusunda bugünlerde Finlandiya modeli konuşulmaktadır. Finlandiya modelinde, emeklilik için belirlenen yaştan önce emeklilik söz konusu olursa bir miktar kesinti yapılmaktadır. Kesintiyi kabul eden kişilere hemen emekli aylığı bağlanmaktadır ve emekli edilmektedir. Bu durumu kabul etmeyen kişiler ise yaşını doldurup emekli olabiliyor. Bundan dolayı Finlandiya modeli mağduriyeti ortadan kaldırdığı gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

    Finlandiya sistemini yürürlüğe sokabilmek için tüm sistemin buna hazır olması gerekmektedir. Modelin uygulamaya alınması için Finlandiya’daki emeklilik sistemine bakmak gerekmektedir. İki emeklilik sisteminin bulunduğu Finlandiya’da iki sistem de birbiriyle bağlantılı ve birbirini tamamlamaktadır. İlk sistemde iş esaslı bir emeklilik hakkı vardır. Burada bir girişim sonucunda emeklilik hakkı doğuyor. İşverenler tüm çalışanlarının sigorta primlerini ödemek zorunda kalıyor. Diğerleri ise belirlenen sigorta tutarını kendileri ödemek durumda kalıyorlar.

    Ayrıca Finlandiya modelinde 61 yaşını doldurarak normal emeklilik yaşını dolduran kişilerin bu yaştan önce kısmi emekli olma şansları da oluyor. Normal emekli maaşında alınacak olan miktarın %25 veya %50’sinin nasıl alınması gerektiğine sigortalı olan kişi karar veriyor. Sisteme göre sigortalı kişinin tam gün çalışmaya devam etmesi de sağlanmış oluyor. Bu sayede sigortalı kişi istediği vakitte emekli oluyor. Ancak gerçek emekli olduğunda alacağı maaşı tam olarak alamamaktadır. Ülkemizde emeklilikte yaşa takılanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bundan dolayı çözüm olarak Finlandiya modeli cazip gelmektedir. Bu modelin hayata geçmesi için halktan ve işverenden fikir almak gerekmektedir.

    • 97

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.