Adv
 • 114
Aydın

Evergrande Krizi Çin Emlak Piyasası Nasıl Etkiler?

 • 114

Evergrande ile ilgili son durum ne, Xi Jingping’in Çin ekonomisini kurtaracak mı?

9 Cevap

 1. Çin emlak piyasası oldukça çılgın. Çin’de emlak fiyatları son 20 yıldır hızla artıyor. Bugün Shenzhen’de ortalama ev fiyatı ortalama yıllık maaşın 43 katı, Pekin’de 42, Şanghay’da 33. Emlakların genellikle aşırı pahalı olduğu düşünülen Londra bağlamı için ortalama ev sadece yıllık maaşın 13 katı.

  Fiyatlar bu kadar hızlı yükselirken Çinli emlak geliştiricileri mümkün olduğu kadar çok ev inşa etmekle meşguller. Sürekli artan ev fiyatları vaadinin cazibesine kapılan birçok Çinli inşaatçı, evleri daha da hızlı inşa etmek için çok fazla borç aldı. Bu modelde ev fiyatları artmaya devam ederse, problem olmaz. Ama ev fiyatının yavaş olduğu saniye, başınız belaya girer çünkü o zaman ödemeniz gereken bir sürü borcunuz olur ve yeterli geliriniz olmaz.

  Yine de birçok Çinli inşaatçının yaptığı şey buydu, çünkü ev fiyatları gerçekten yükseliyordu. Evergrant bu borçlu inşaatçıların en büyüğü. Evergrande, yılda yaklaşık 200.000 personel ve 3,8 milyon mevsimlik çalışan istihdam eden büyük bir şirket. Evergrande Çin genelinde 234 şehirde 231 milyon metrekareden fazla araziye sahip, ve toplamda 300 milyar dolar kadar borcu var. Bunun çoğu yerli yatırımcılara ama yaklaşık 21 milyar dolar döviz cinsinden ve yabancı yatırımcılara borçlu.

  Evergrande’ın başı bir süredir belada ve muhtemelen son 10 yıldır Evergrande çok fazla borçlandı. Aslında Evergrande geri ödeyemeyeceği kadar çok borç alıyor ve sonra bunu karşılamak için daha fazla borç alıyor.

  2019’da nakit akışını iyileştirmeye çalışmak için büyük ölçüde ön satışlara güvenmeye başladı. Aslında müşteriler evlerinin parasını peşin ödeyecek ve Evergrande onlara daha sonra vereceği bir evi vaat edecekti. Bu sayede geçici olarak çok fazla para toplayabildi ancak aynı zamanda bir sürü insana yeni ev borçlandıkları anlamına geliyor.

  Her neyse, son zamanlarda iki şey olduğunda işler gerçekten bozulmaya başladı. Çin’de yeni ev satış fiyatları yavaşladı. İkincisi, ccp (Çin Komünist Partisi) sözde üç kırmızı çizgiyi dayattı. Üç kırmızı çizgi biraz karmaşık ve ekonomik terimler içermekte; ancak büyük hikayeyi anlamak için onlar hakkında iki şey bilmeniz gerekiyor.

  • Şirketler üstlendiği borç miktarını azaltmayı amaçladılar. çünkü ccp bir süredir büyük Çinli şirketlerin tehlikeli miktarlarda borç almasından endişe ediyor.
  • Bağış yapanın borç alışkanlıklarını azaltması gerektiği anlamına gelir. ama mevcut borçları ödemek için daha fazla borca ​​bağlı olduğu için bu kolay olmayacak.

  Tüm bunlar yatırımcıları korkuttu ve temelde kimse borç vermek istemediği için Evergrande’nin borçlanma maliyetlerinin çok yüksek olduğu anlamına geliyordu. Şirket en önce mevcut borçlarını ödemek için daha fazla borca ​​ihtiyaçları olduğunu açıkladı. 23 Eylül’de evergrande offshore yatırımcılara borçlu olduğu 84 milyon dolarlık tahvil faizini ödeyemedi. Evergrande sıkıntıları o zamandan beri daha genişledi ve Çin ekonomisine yayıldı.

  Evergrande o kadar büyük ki, temelde tüm Çin emlak piyasasıyla bağlantılı. Ayrıca yatırımcının güveni düştüğünde, özellikle Çin’in patlamayı bekleyen bir balona benzeyen emlak piyasası gibi bir şey söz konusu olduğunda, diğer iki emlak geliştiricisi, borçlanma maliyetlerinin mevcut borçlarını ödeyemeyecekleri noktaya kadar yükseldiğini gördü. Orta ölçekli bir müteahhit olan fantasia, pazartesi günü 206 milyon dolarlık tahvil ödemesini kaçırdı ve ardından fitch kredi derecelendirme kuruluşu tarafından notu düşürüldü. Bu nedenle pazartesi günü Evergrande alım satımını durdurduğunda, aynı anda alım satımı durdurdu, bu da stresin artık evergrand’ın ötesine geçtiğini gösteriyor.

  Evergrande’nin ticareti askıya almanın resmi nedeni, hisseleri için olası bir genel teklifti. İfadelerinde evergrand potansiyel alıcılarının kim olduğundan bahsetmedi. ancak hopson Development’ın rakip bir Hong Konglu emlak şirketinin evergrand’ın emlak kolundaki yüzde 51’lik hisseyi yaklaşık 5 milyara satın alacağına dair söylentiler vardı. Bu, bazı acil borçları geri ödemek için yeterliyken Evergrande’ın gelecek yıl vadesi dolacak 7,4 milyar dolarlık tahvili var. Bu yüzden problemin üstesinden gelmek için daha fazla para bulması gerekecek. Dahası, yatırımcılar giderek daha fazla endişelendikçe bu, Çin emlak piyasalarına duyulan güveni sarsacak gibi görünmüyor.

  Büyük soru, krizin Çin emlak piyasalarına yayıldığı göz önüne alındığında, ccp’nin neden her zaman büyük olanı kurtarmak için adım atmadığıdır. Bu muhtemelen iki nedenden dolayıdır. Birincisi, ccp, Çin’deki tarihi standartlara göre oldukça yüksek olan borç seviyeleri konusunda gerçekten endişeli. Eğer kurtarma paketini sonsuza dek uzatırlarsa aşırı borçlar için piyasaya doğru mesajı göndermez. İkincisi, ccp haklı olarak Çin’in gülünç emlak piyasasından endişe duyuyor. Çünkü Çin’deki evler çok pahalı, Çinliler paralarının çoğunu mülke harcamak zorunda.

  Sermayenin uygun bir şekilde yeniden tahsisi anlamına geliyorsa, ccp’nin bir emlak piyasası çöküşünün buna değeceğini düşünmesi mümkündür, ve bu batılı hükümetlerin eninde sonunda uğraşmak zorunda kalacağı bir şey.

  Temelde her gelişmiş ülke bir konut krizi yaşıyor, ancak seçilmiş politikacılar emlak fiyatlarındaki düşüşten çok korkuyorlar. Çünkü seçmenleri sinirlendirmenin bir yolu varsa, bu onların en değerli varlıklarının değerini yok etmektir. Yine de fahiş konut fiyatları geniş anlamda ekonomi için iyi değildir. Bu nedenle batılı hükümetler gelecekte bir noktada bazı zor seçimler yapmak zorunda kalacaklar. Her neyse, asıl soru şu: ccp’nin tam bir finansal krizi tetiklemeden borcu azaltıp azaltamayacağı, ve stresin artık daha geniş pazara yayıldığı göz önüne alındığında, bu dahada zorlaşacaktır. Sizce bundan sonra ne olacak ve ccp bu sorunları azaltmak için ne yapabilir ve yapmalı?

  • 114

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.