• 363
Aydın

Fantasia Holding İflası Nedir? Diğer Bir Evergrande Krizi mi?

 • 363

Evergrande’nin borç krizinin hemen ardından, Fantasia Holdings’in tahvil ödemesi yapamamasının ardından Çin emlak piyasasında artan stres işaretleri var.

Çinli bir lüks daire geliştiricisi olan Fantasia Holdings, Pazartesi günü borç verenlere 315 milyon dolarlık ödemeyi kaçırdı ve ülkenin aşırı büyük emlak sektöründeki mali sıkıntıların sorunlu Evergrande holdinginin ötesine yayıldığına dair korkuları ateşledi.

Şirket, bir borsa başvurusunda, Shenzhen merkezli bir geliştirici olan Fantasia Holdings’in Pazartesi günü vadesi dolan 206 milyon dolarlık tahvilleri geri ödemeyi kaçırdığını söyledi. Şu anda “grubun finansal durumu ve nakit pozisyonu üzerindeki potansiyel etkiyi” değerlendiriyor.

Ayrı bir gelişmede, Çin’in Evergrande’den sonra en büyük ikinci satış geliştiricisi olan Country Garden’ın mülk yönetim birimi, bir dosyada Fantasia’nın yaklaşık 700 milyon yuan (109 milyon $) tutarındaki bir şirket kredisini geri ödeyemediğini söyledi. Country Garden Services, Fantasia’nın şirkete muhtemelen “dış borçlarını temerrüde düşeceğini” bildirdiğini de sözlerine ekledi.

S&P ve Moody’s, Fantasia’nın “temerrüt” kredi notlarını azalttı ve anaparanın ödenmemesinin şirketin kalan tahvillerinde de temerrüde düşmesine neden olacağını söyledi.

Not indirimi, Fantasia’nın aynı gün vadesi gelen 205,7 milyon dolarlık tahvilinin ödemesini kaçırdığını açıklamasının ardından ve Fantasia’nın tahvil sahiplerinin temerrüde düşmesinden sonra zayıf toparlanma beklentilerini yansıtıyor.

6 Cevap

 1. Çin emlak piyasasını etkileyen borç sorunları, bir üreticinin tahvillerini temerrüde düşürmesinin ardından Salı günü derinleşti ve dünyanın en ağır borçlu emlak grubu Evergrande, açıklama yapmadan hisselerinin askıya alınmasını ikinci bir güne uzattı. Birkaç hafta önce yatırımcılara “likidite sorunu olmadığına” dair güvence veren orta ölçekli bir geliştirici olan Fantasia Holdings, borsa başvurusunda Pazartesi günü o gün vadesi gelen 206 milyon dolarlık tahvilini “ödeme yapmadığını” söyledi.

  Temerrüt, Evergrande’deki bir krizin, Asya yüksek getirili tahvil piyasasının büyük bir bölümünü oluşturan Çin’in daha fazla emlak üreticisini kapsayacak şekilde yayılacağına dair korkuları artırıyor. Emlak sektörü, ülkenin hızlı ekonomik büyümesine yardımcı olan onlarca yıllık borca ​​dayalı genişlemenin ardından kaldıraç oranını düşürmesi için Pekin’den gelen baskıyla karşı karşıya. Evergrande, 23 Eylül’de bir denizaşırı tahvilin faiz ödemesini kaçırdı ve resmi bir temerrütten önce 30 günlük bir ödemesiz dönemi tetikledi ve henüz konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

  Fantasia, pazartesi sabahı holding şirketinin ve emlak hizmetleri biriminin ticaretini durduran Evergrande’ye katılarak, Salı günü Hong Kong’da piyasalar açılmadan önce hisselerinin ticaretini askıya aldı. Hong Kong’da listelenen bir başka geliştirici olan Hopson Development de Pazartesi günü hisselerini dondurdu, bu durum Çin medyasında, Evergrande’nin emlak hizmetleri işinde çoğunluk hissesini alabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı.

  Salı sabahı, Evergrande henüz potansiyel anlaşma hakkında daha fazla ayrıntı vermedi ve şirket 300 milyar doları aşan toplam yükümlülüklerini yerine getirmek için acele ederken belirsizlikleri daha da artırdı. “Yatırımcıların yapabileceği hiçbir şey yok.” Hong Kong merkezli Kingston Securities’in araştırma başkanı Dickie Wong, “en kötüsü henüz gelmedi” dedi. Wong, şehirde borsada işlem gören şirketlerin, herhangi bir gerçek ayrıntı içermeyen kısa ve öz bir açıklamaya dayanarak hisselerini aylarca askıya almasını engelleyen bir kural olmadığını söyledi.

  Fantasia temerrüdü ve Evergrande’nin kaçırdığı ödemenin yanı sıra, Hebei eyaletindeki sanayi parklarında uzmanlaşmış China Fortune Land Development, Şubat ayında bir offshore tahvilde temerrüde düştü. Fantasia kreid notu, geçen hafta S&P tarafından üç C’ye düşürüldü, bu da Pazartesi günü vadesi gelen tahville ilgili olarak “geri ödemede yürütme riskinin arttığını” gösterdi. Derecelendirme kuruluşu Fitch, Fantasia’nın vadesi gelen 1.9 milyar dolarlık offshore tahvil ödemesi olduğunu söyledi. Şirket gelecek yılın sonuna kadar ve aynı dönemde 6,4 milyar Rmb (992 milyon $) kadar karasal tahvil ödemesi yapacak.

  Gecikmeler, Pekin’in sıkıntılı şirketlere ne ölçüde yardım edeceği konusunda bir tartışmaya yol açtı. Hisseleri bu yıl işlemlerin durmasından önce yüzde 80’den fazla düşen Evergrande, 300 milyar doları aşan toplam borçlarını ödemeye yardımcı olmak için aylarca varlık satışlarından nakit toplamaya çalıştı. Hang Seng Emlak endeksi büyük Hong Kong’u izliyor Listelenen geliştiriciler Pazartesi günü yüzde 2,2’ye kadar düştü, ancak Salı günü sabit kaldı.

  • 152

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.