• 1
Yeni Üye

Füzeler savaş uçaklarını filmlerde olduğu gibi arkadan mı takip ediyor?

 • 1
 1. Gerçekte füzeler hedeflerini kovalamaz, onları engeller. Füzenin yönlendirme biriminde yapılan hesaplamalara dayanarak, füze hedefin gelecekteki konumunu hesaplar ve ona en kısa yolu çizer. Füzeler tarafından yapılan bu navigasyon türüne, füzenin hedefi yakalamak için doğrudan bir yol hesapladığı, Orantılı Navigasyon denir. Bunun nedeni, tüm füzelerin hedeflerine müdahale etmek için sınırlı zamanı olmasıdır. Daha iyi navigasyon algoritmaları, daha az manevra ile füzenin öldürme olasılığını artırır.

  • 0
 2. Hayır, benzer bile değil.

  Hedeflerinden çok daha hızlı uçarlar, böylece kovalamak zorunda kalmazlar; arkadan herhangi bir sorun olmadan ve çok fazla manevra yapmadan, kolayca savaş uçaklarını geçerler(3 kat hızlıdır). Bir füze için ortalama roket yanma süresi sadece 3-5 saniyedir.

  Normalde çok az düzeltmeyle düz bir çizgi veya eğrisel bir yolda uçarlar. Ya bir geçişte çabucak vururlar ya da vuramazlar. ‘Kovalamaca’ diye bir şey yoktur. Bir füzenin uçuş süresi, hedeften menziline bağlı olarak sadece birkaç saniyedir.

  Filmlerdeki füze sahneleri çok saçma.

  Bir mermi hedefini “kovalar” mı? Bir füze uçuş sırasında yörüngesini biraz değiştirebilirken, yine de daha çok bir kurşun gibi uçar ve kovalama söz konusu değildir.

  • 0

Yanıt ekleyebilmek için giriş yapmalısınız.