Adv
 • 351
Aydın

İkinci El Araçta Değişen Parça Nasıl Anlaşılır?

 • 351

2 Cevap

 1. Değişen parçayı anlamanın farklı yolları vardır. İlk akla gelen yöndem boya kalınlığı ölçmektir. Değişen parçaların boya kalınlıkları daha ince olur fakat yinede boya kalınlığı orjinal ile aynı olacak şekilde boyanmış olabilir.

  Meges olan parçaları anlamak nispeten daha kolaydır; meges kapı,kaput ve bagaj kapağı iç köşelerinde sac ve kasa birleşiminde kullanılır.  Üzerindeki boya kolay dökülen helva gibi dağılan tırnağınızı bastirdığınızda çıt çıt ses çıkaran meges değişen parçada bulunur. Megeslerin diğer bir kontrol şekli, megesleri alt kısımından maket bıçak ağızı ile hafif çizin ve kesiği bıçak içerideyken çevirerek açın elastik malzemedir bıçağı alınca kapanacaktır. İç rengin krem yada sarı tonda olduğunu göreceksiniz tüm parça megeslerinde bu rengi arayacağız farklı renk meges ile karşılaşırsanız o parça değişendir.

  Üzerinde meges olmayan parçaları; anlamak gerçekten güç ve tecrübe gerektirir. Önce parça bağlantı civatalarına bakarsınız. Üst civataları ayar için oynanabiliyor ama alt ve yan civataları yani iç kısımda kalan civataların üzerinde anahtar izi – sökme belirtisi var ise, parça üzerindeki firmanın logoları, var ise perçinleri incelenmeli. Hiç bir yerden tutturamazsanız görünmeyen biryerden ufak çizik atıp altındaki astar rengine bakarsınız. Her markanın kendine has astar rengi olur. Mesela Hyundai gri olur.

  Değişen parçanın üzerine atılan boyanın deseni orjinal parçaya göre daha değişik olur. Bu desen parçanın genelinde (özellikle alt yan kısımları) aynı şekildeyse büyük ihtimal değişmiştir.

  Çamurluk, kaput gibi parçalar üzerinde kimi araçlarda punta kaynak izi bulunur bu izler 3-4 mm çapında eşit aralıklar ve izler şeklinde bulunur. Benzerlik ve mesafe aralık kontrolleri ile kontrol edilebilirler. Sağ ön çamurluk puntasını sol ön ile karşılaştırmak bir tespit yöntemidir.

  Bazı araçların çamurluk alt kısımlarında bazemde kapı çita alt kısımlarında fabrikasyon pütür bulunur, değişen parçalar pütürsüz olarak gelir .Pütürün dokusu benzemez yada  bazen onarım yapılırken hiç pütür yapılmamış olur.

  • 158
 2. Otomobillerde değişen ya da işlem görmüş parça bulunması, ikinci el araç satışlarında alıcıların önem verdiği bir faktördür. Eğer hasar gören kaporta parçası onarılabilecek durumdaysa iyi bir işçilik ile tekrar eski haline kavuşabilir. Ancak bazı durumlarda da parçanın tamamen değişimi söz konusu olabilir. Aracın kaporta aksamında parça değişimi yapılıp yapılmadığını öğrenmek için ise bazı yöntemler uygulanır. Bu yöntemleri kullanarak satın almak istediğiniz otomobilde değişen parça olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  Arabanın Değişen Parçası Nasıl Anlaşılır?

  • Bir otomobilin değişen parçasının olup olmadığını öğrenmenin birkaç yöntemi bulunur. İşçiliği iyi olmayan onarımlarda, değişen parça tespiti göz gezdirmeyle bile yapılabilir. Buna karşın, iyi işçiliğe sahip onarımlarda ise aracın orijinalliği konusunda titiz bir araştırma yapmak gerekebilir. İkinci el bir otomobil, bazı püf noktaları sayesinde henüz ilk bakışta orijinalliği konusunda ipuçları verir. Değişen parçanın farklı renk tonu da bu ipuçlarından birisidir. Aracın genel görünümüne göre daha mat ya da parlak görünen parçanın değişmiş olma ihtimali son derece yüksektir. Çünkü orijinal parça güneş ışını aldığı için bir süre sonra ilk görünümünden uzaklaşır. Sonradan takılan parça ise net şekilde bakıldığında, diğer parçalardan daha parlak ve canlı durur.
  • Araç değişen parça öğrenme yöntemlerinden birisi de montaj noktalarına dikkatli bir şekilde bakmaktır. Kaput, kapı ve bagaj kapağı gibi parçaların gövde ile birleşimi, özel uçlara sahip vidalarla sağlanmaktadır. Sökülen vidaların boyalarında kalan izler, parçanın sökülüp sökülmediğine ilişkin fikir verir. Ayrıca bu parçaların birbirine göre boşluklarının farklı olması da parça değişiminin tespit edilmesine yardımcı olabilir.
  • Göz yordamıyla aracın hatlarına dikkatlice bakmak da kimi zaman değişen parçayı kolaylıkla ele verebilir. Özellikle yan sütunda gerçekleşen değişim işlemleri, aracın fabrika çıkışındaki düz hatlarını bozabilir. Bu nedenle uzak bir mesafeden otomobile göz atmanız, varsa değişen parçanın tespit edilmesi konusunda size önemli bir ipucu sağlayacaktır.
  • Değişen parça tespitinde göz yordamının yanı sıra bazı yöntemler de kesin sonuç verir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) bir uygulaması olan “Araba Değişen Parça Sorgulama” hizmeti ile aracın varsa değişen parçaları, değişen parçaların sayısı, hasar tarihi ve hasar tutarı gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Aracın plakası ya da şasi numarası ile kullanabileceğiniz hizmet, hasar kayıtlarına sigorta şirketinin verdiği bilgiler üzerinden ulaştığı için, size en doğru bilgiyi sunar.
  • Yetkili servis üzerinden servis kaydı sorgulama da araçta değişen parça sorgulama işlemi için kullanılan bir yöntemdir. Bilgi edinmek istediğiniz otomobilin onarımı herhangi bir yetkili serviste gerçekleşmişse değişen parça sorgulamasını servis kayıtları üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için aracınızın yetkili servisine gitmeniz yeterli olacaktır.
  • Aracın orijinal parçalara sahip olup olmadığını öğrenmenin en kesin yolu ise, bir oto ekspertiz şirketinden destek almaktır. Ekspertiz uzmanları tarafından kapsamlı bir tarama işleminden geçirilen otomobilin değişen ya da işlem görmüş parçaları kısa süre içerisinde raporlanır. Bunun yanı sıra kapsamlı bir ekspertiz işlemi yaptırıldığında hava yastığı, emniyet kemeri gergi sistemi ve diğer güvenlik aksamlarının değiştirilip değiştirilmediği de uzman kişiler tarafından tespit edilir.

  Görüldüğü üzere arabada değişen parça sorgulama, pek çok farklı işlem sayesinde kolay bir şekilde yapılır. Çok fazla parça değişimi yapılan araçların ikinci elde değer kaybetmesi, sigorta – kasko fiyatlarının farklı olması ve iyi olmayan işçilik ile işlem görmesi gibi faktörler de hesaba katıldığı zaman, aracın orijinalliği mutlaka sorgulanmalıdır. Bunun için de özellikle ikinci el araç alımlarında kesinlikle bir uzmandan yardım alınması önerilir.

  • 73

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.