• 319
Aydın

IQ testi ne işe yarar?

 • 319
IQ testi ne işe yarar?

1 Cevap

 1. Gerçekten de IQ testi bir araç aslında ve sadece doğru amaçla kullanılırsa fayda sağlıyor. Sınıfta veya evde mutlu, dikkat sorunu yaşamayan, sosyal, okulu ve arkadaşlarını seven bir çocuğunuz varsa teste falan gerek yok. Sorun yaşanıyorsa, elbette test yaptırmalısınız. Ama yanılmamaya dikkat edin. Çünkü bazen sorunlar çok ileri düzeyde IQ’dan da kaynaklanabiliyor. Ayrıca IQ skorunun sonucunda çocuğu “üstün zekâlı” ya da “ümitsiz vaka” diye etiketlemek de hata. Bunun yerine onun ihtiyaçlarına uygun bir eğitim alması için çaba göstermelisiniz.

  IQ TESTİ NEDİR?

  1912’de Alfred Binet ve Theodore Simon’un birkaç farklı standartlaştırılmış testten çıkararak zekâyı değerlendirmek için tasarladığı yöntem. Dünyada ve ülkemizde, bu testten 126 ve üstü puan alanlar üstün zekâlı kabul ediliyor.

  IQ TESTİ ZEKA ÖLÇER Mİ?

  Zekâ, tek bir testle ölçülemeyecek kadar çok boyutlu ve karmaşık bir yapı. Çocuğun dil ve matematik becerileri iyi olsa bile bu onun yaşıtlarından zeki olduğunu göstermiyor. Bu yüzyılda yaratıcılık, takım çalışması, empati kurabilme, pratik düşünebilme, beyin fırtınası, problem çözme, farklı fikirler arasında orijinal bağlantılar kurabilme ve birden çok şeyle ilgilenebilme gibi beceriler gerektiriyor.

  IQ SONUCU ÖMÜR BOYU AYNI KALIR MI?

  Zaman her şeyi değiştirdiği gibi beyni de değiştiriyor. Beyindeki yapısal değişiklikler de sonuçları etkiliyor. Yani zekâ doğuştan gelen bir şans değil. Kas gibi o da çalıştırınca güçleniyor, çalıştırmayınca tembelleşip geriliyor, çöküyor. Bir başka deyişle kimse gönül rahatlığıyla, “Çocuğum şu kadar puan aldı, zaten zeki” diyemiyor. Çocukların çalışmaması zekâ puanlarının düşmesine neden olduğu için de “Zeki ama çalışmıyor” sözü tarihe karışıyor.

  IQ TESTİ YARATICILIĞI TEST EDER Mİ?

  Test soruları yaratıcılığı, kültürel farkları, çocukların hayata bakışını ve çok yönlü düşünceyi yansıtmakta yetersizdir. Ayrıca hayal gücünü reddediyor. Üstelik farklı bir düşünme biçimiyle yaratıcı ve çok değişik bir cevaba ulaşabilir, ama bu cevap testin doğrusuna göre pekâlâ yanlış sayılabilir.

  3 YAŞINDA ÇOCUĞUN ZEKASI ÖLÇÜLEBİLİR Mİ?

  3-10 yaş arası çocukların beyin gelişimleri devam ettiği için üçte ikisinin IQ skoru değişkenlik gösteriyor. Bu yüzden 6 yaşın altındakilere IQ testi önerilmiyor. Son dönemdeki araştırmalara göre, 11 yaşına kadar yapılan testler akademik başarıyı gösteremiyor. Ortaokuldaki testler lisedeki başarıyı daha iyi öngörüyor, dolayısıyla daha mantıklı.

  ZEKA GELİŞİMİ İÇİN NELER YAPILABİLİR?

  • Çocuğunuzla oyun oynayın. Sohbet edin. Birlikte gezilere gidin. Doğada zaman geçirin.
  • Bol bol kitap okuyun. Beynini bilgiyle beslesin. Yaratıcılığına, hayal gücüne engel olmayın.
  • Çalışmasını ve sorumluluk almasını sağlayın, hayata merakını canlı tutun.
  • Çalışma motivasyonunu sürdürün. TV ve bilgisayar zamanını sınırlayın.
  • Sosyalleşmesini sağlayın.
  • Duygularını, endişelerini, sorularını önemseyin.
  • İlgi duyduğu alanlarda destek verin.
  • Birey olarak ona saygı duyun.
  • Bol bol sevgi verin.
  • 88

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.