Adv
 • 399
Aydın

K sesi nasıl çıkarılır? K sesi nasıl söylenir?

 • 399

4 Cevap

 1. Bazı çocuklar belli bir yaşa kadar kimi harfleri çıkaramamaktadır. Özellikle k, g, r, s, z, l harfleri söylemesi zor olan harflerdir. Ben bu işin uzmanı değilim ama yaklaşık 4 yıldır oğlumun da bazı harfleri söyleyememesinden dolayı bu problemi çok araştırmış, peşinden çok koşturmuş bir anneyim. Ayrıca araştırmalarım sonucunda oğluma uyguladığım ve sizinle paylaşacağım bu teknikler bizde % 100 işe yaradı. Sizde de işe yaramasını bir anne ve çocukları çok seven biri olarak gerçekten can-ı gönülden istiyorum. Bu yazımda öncelikle “k” sesini çıkaramayan çocuklar için yardımcı bir kaynak hazırlamayı düşünüyorum. Ama bu işte başarı sadece çocuğun değil ailenin de gerçekten istekli ve azimli olmasına bağlı. Ben oğlumda bu isteği arttırmak için bazı şeyler denedim. Mesela her 15-20 dk. Çalışması sonunda küçük hediyelerle onu ödüllendirdim. Çalışması halinde kendine ne kadar büyük bir iyilik yaptığını anlattım. Tabi onu kocaman öpücüklere boğup beni ne kadar mutlu ettiğini de… 5 yaşına kadar “ke” sesini çıkaramayan oğlum 2 hafta sonunda tamamen doğru sesi çıkarmaya başladı. Çocuğun harf çalışmalarını sıkılmadan ve anlayarak yapması için en az 3,5 – 4 yaşında olması gerekir diye düşünüyorum. Ama tabi kimi çocuğun öğrenme kapasitesi daha iyidir ve daha küçük yaşlarda bile çoğu şeyi hemencecik kapabilir. ”k” sesini çıkaramayan çocuk genelde onun yerine “t” söyleme eğilimindedir. Mesela” kedi” yerine “tedi” , köpek yerine “töpet” gibi. Ayrıca “k” ve ”g” seslerinin çıkma yeri hemen hemen aynı olduğundan “k” sesini çıkaramayan çocuk genellikle “g” sesini de çıkaramaz.

  K Sesi Çıkarma Çalışmamız 4 Adımdan Oluşuyor

  1. “k” ve “t” harflerinin ayrımına varmak.
  2. Ka, ke, kı, ki, ko, kö, ku, kü ve ak, ek, ık, ik, ok, ök, uk, ük seslerini çıkartmaya çalışmak
  3. İçinde “k” harfi geçen kelime resimlerini gösterip söyletmeye çalışmak.
  4. İçinde “k” harfi geçen kelimelerden cümleler kurdurmak.

  En önemli nokta; bir aşamayı yeterince pekiştirmeden asla diğer aşamaya geçilmemeli ve bir harf üzerinde çalışırken diğer harflerle ilgili yaptığı yanlış düzeltilmemelidir. “k” sesini çıkarması için çocuğun kendi parmağı, bir çay kaşığı ya da iyice temizlediğiniz kendi parmağınızı kullanarak, çocuğun dilinin ucuna hafif bastırmak suretiyle, dilde kavis oluşması sağlanır. Böylece çocuk “t” değil “k” sesini çıkaracaktır. Aynı işlemi kendi dilinizde ve bir ayna yardımıyla çocuğun kendi dilini göstermeniz de çözümü pekiştirecektir. Yalnız aceleci olmayın. Her çocuğun yaşına ve fıtratına göre öğrenmesi farklı zaman alabilir. Belki 2 hafta belki 2 ay sürebilir. Biz ebeveynlerin pes etme gibi bir lüksümüz yok.

  1. “k” sesini tanıyoruz: Nesnelerin isimlerini söyleyerek o nesneyi göstermesini isteyinBöylece öncelikle “k” ve “t” nin farkını anlamasını sağlıyoruz.
  2. “k” sesini çıkarıyoruz: Dile temiz bir nesneyle hafif bastırmak suretiyle Ka, ke, kı, ki, ko, kö, ku, kü ve ak, ek, ık, ik, ok, ök, uk, ük ses öbeklerinin çıkarmasını sağlayın. Lütfen pes etmeyin. Zamanla olacaktır. Ufaklığın size beklemediğiniz bir anda sürpriz yapması bile olası.
  3. “k” sesi içeren kelimeleri söylüyoruz:
  4. İçinde “k” geçen cümleler söylüyoruz. Yazımızda ki resimli kelimelerle ve sizin türettiğiniz kelimelerden bol bol cümle kurduruyoruz.

  Örneğin:

  • Kedi yemeğini yedi.
  • Akşam saklambaç oynadım.
  • Komşumuz yemek getirdi.
  • Bahçede köstebek gördüm.

   Bu çalışmalara başlamadan önce çocuğunuzun konuşma organlarında yani dil, diş, damak gibi organlarında herhangi bir fiziksel problem olmadığından ya da işitmeyle ilgili bir problemi olmadığından emin olmak için öncelikle bir K.B.B (kulak-burun-boğaz) uzmanına götürmenizi tavsiye ederim. Ayrıca bu çalışmaları uzman bir konuşma terapisti gözetiminde de yapabilirsiniz. İmkan buldukça diğer harflerin çıkarılmalarıyla ilgili başlıklar da hazırlayacağım. Sizlerinde bildiği başka yönetemler varsa cevaplar kısmında belirtebilirsiniz.

  • 117
 2. Ne kadar sürede bu harfi çıkartabildi çocuğunuz acaba?

  • 88

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.