• 495
Aydın

Kafada Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

 • 495
Kafada Deri Soyulması Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

1 Cevap

 1. Deri insanların vücudunu kaplayan bir katmandır. Bu katman bazı durumlarda hasar görebiliyor ya da soyulmaya başlayabiliyor. İnsan organlarını koruyan deri, düzenli olarak dökülüp yenilenmektedir. Bu oldukça sağlıklı ve normal bir durumdur. Kafada deri soyulması da aynı şekilde vücudun kendini yenileme sürecinden kaynaklanıyor olabilir. Yapılan araştırmalarda erkeklerin derisinin kadınlardan daha kalın olduğu ve yenileme sürecinin erkeklerde daha uzun sürdüğü tespit edilmiştir.

  Kafada deri soyulması rahatsızlığının belli bir yaş aralığı yoktur. Tetikleyici durumu yaşayan her bireyde her dönemde görülmesi mümkün bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir deriye sahipseniz kafada deri soyulması gibi durumlar ile daha az karşılaşırsınız.

  Kafada Deri Soyulması Nedenleri

  Kafada deri soyulması nedenleri durumunun birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları kişinin bakımsızlığı bazısı kullanılan kimyasallardan olacak şekilde ayrılabilir. En temel sebeplerden biri güneştir. Seyrek saçlı bireyler güneşe direkt olarak maruz kaldıkları için daha çok etkilenmektedirler. Gelin birlikte kafada deri soyulmasının nedenlerinin başında gelen durumlara göz atalım.

  • Kullandığınız şampuan saç sağlığını ve deri sağlığınızı etkileyen başlıca nedenler arasındadır. Şampuanınız deri soyulmasına neden olabilir.
  • Kuruluk. Derideki kuruluk zamanla dökülmelere sebep olacaktır. Nemsiz kalan saç derisi buna reaksiyon olarak soyulma meydana getirir. Sık sık saç yıkamak saçınızı temiz yapmanın yanı sıra kuruluğa da sebep olur.
  • Az su tüketmek.
  • Fön makinelerini sık sık kullanmak da kafada deri soyulması nedenlerinden biridir. Ayrıca gün içinde güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması da nedenler arasında yer almaktadır.
  • Çeşitli cilt hastalıkları kafada deri soyulmasına neden olmaktadır. Örneğin; mantar hastalığı kafada deri soyulmasına neden olmaktadır. Kızarıklık ve kaşıntı ile meydana gelen dökülmeler zamanla rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Mantar bilinenin aksine bazen saç derisinde de meydana gelir. Hatta saçta daha hızlı yayılma göstermektedir.
  • Cilt hastalıklarına örnek olarak verebileceğimiz bir diğer rahatsızlık ise egzamadır. Egzama doğuştan gelen bir rahatsızlıktır ve tüm vücutta yaşanan soyulmalara kafada da meydana gelmektedir. Egzama durumunda ciltte iltihapların yayılmaması için dikkatli olunmalıdır.
  • Sedef hastalığı ve zona hastalığı olan bireylerde de görülmektedir.
  • Yetersiz ve düzensiz beslenme.
  • Saç bakım ürünü adı altında insanlara satılan çoğu kimyasalın içeriği incelenmeden kullanılmaktadır. Bu tarz güvenilir ve doğal olmayan ürünleri kullanmak zamanla dökülmelere ve soyulmalara sebep olabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar. Herhangi bir ürüne alerji sonucu kafada deri soyulmaları meydana gelebilmektedir.
  • Hormonsal sorunlar zamanla kafada deri soyulmalarına yol açabilir.
  • Ter bezlerinin normalden fazla ve hızlı çalışması vücutta dengesizlik oluşturacağı için soyulma reaksiyonu meydana gelebilir.
  • Sıkıntı, stres, gerginlik gibi ruhsal dengesizlikler de bu durumun nedenleri arasındadır.
  • Gayet olağan bir neden olan mevsim değişiklikleri de nedenler arasındadır.

  Kafada Deri Soyulması Tedavisi

  Kafada deri soyulması tedavisi için gerekli kurumlara başvurduğunuzda deri soyulmalarının sebepleri testler aracılığıyla tespit edilir ve size en uygun tedaviye başlanır. Ama çoğu zaman basit bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkan bu durumlarda doktorlar bitkisel yöntemler önermektedir.

  Evde kendiniz bir şeyler yapmak istiyorsanız işe saçınızı sık sık yıkamayı bırakarak başlayabilirsiniz. Çünkü bu rahatsızlığı tetikleyen en temel unsur kuruluktur. Saçınızı sık sık yıkadığınızda saçınızdaki yararlı yağları da yok etmiş oluyorsunuz. Aslında saçınıza en faydalı şey kendi yağıdır. Kafanızı nemli tutmaya çalışın. Özellikle kimyasallardan kaçının ve doğal bitkilere yönelin. Saçınızı yıkamanız gerektiğinde ise çok sıcak ve çok soğuk su yerine ılık su kullanmayı tercih etmelisiniz. Öğlen saatlerinde değil de akşam saatlerinde güneşin zararsız olduğu vakitlerde dışarı çıkmaya özen gösterin. Acil durumlarda ise kafanıza şapka gibi koruyucu şeyler takmayı ve güneş kreminizi yanınıza almayı ihmal etmeyiniz.

  Kafada Deri Soyulması Bitkisel Çözümler

  Saçtaki ph dengesi kafada deri soyulması için önemli bir durumdur. Bu yüzden dengeyi sağlamak için elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Elma sirkesinin birçok hastalığı sayısız faydası olduğu gibi kafada deri soyulmasına da iyi geldiği bilinmektedir. Yalnız dikkat etmeni gereken tek şey saf sirkeyi hemen cildinize uygulamak yerine su ile karıştırarak kullanmalısınız. Su ile karıştırdığınız elma sirkesini kafanıza masaj yaparak duştan önce kullanabilirsiniz.

  Kafanızdaki kuruluğu giderip pul pul soyulmaları önlemek için bitkisel bir nemlendirici olan zeytinyağından yararlanabilirsiniz. Zeytinyağı saçınızdaki nem oranını arttırır ve kuruluk probleminizi ortadan kaldırır. Az miktarda zeytinyağını elinize alıp saç derinize masaj yaparak uygulamanız işe yarayacaktır.

  Aloe vera yine aynı şekilde saçınızdaki ve derinizdeki kuruluğu alacak muhteşem bir nem terapisi yapmanızı sağlayacak mucizevi bir bitkidir. Aloe vera ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz.

  Taze limonu bir kaba sıkarak elde ettiğiniz suyu saçınıza bakım için kullanabilirsiniz. Asit dengesini sağlayacak olan limon soyulmalara karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır. 15 dakika saçınızı limon suyu ile bekletmeniz yeterlidir. Bu uygulamayı haftada bir veya iki kere deneyebilirsiniz.

  Avokado ve muz karışımı yapabilirsiniz. Muzdaki magnezyum derinizi olduğundan daha sağlıklı hale getirecektir. Avokado da aynı şekilde derinizde vitamin oranını arttırarak güçlü bir bakım etkisi yaratacaktır.

  Kuruyemiş, keten tohumu, Hindistan cevizi yağı ve aspir yağı kafada deri soyulmasına iyi gelen ürünlerdendir.

  Çeşitli kimyasallar yerine bu tarz şifalı bitkilerin gücünden faydalanmanız kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerdendir. Hem cebinizi hem de sağlığınız için en uygun yöntemleri kullanarak kafada deri soyulması rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Kişinin bünyesine göre iyi gelecek ürünler değişkenlik gösterebilir. Zaman içinde bu ürünleri deneyerek size en iyi gelen ürünü tespit etmeniz oldukça kolay olacaktır. Tüm bunları yaparken günlük olarak tüketmeniz gereken su miktarını da ihmal etmeyiniz.

  • 154

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.