• 403
Aydın

Kafur Nedir? Nerede Yetişir?

 • 403
Kafur Nedir? Nerede Yetişir?

1 Cevap

 1. Kafur bitkisi, her mevsim yapraklarını koruyan bir ağaçtır. Sürekli yeşil görünen bu ağaç tropikal bitkiler sınıfında yer alır. Dallarında geniş yeşil yapraklar bulunan bu ağacın uçlarında çiçekler mevcuttur. Defnegiller familyasından olan kafur ağacı oldukça dayanıklı bir bitki olup 1000-2000 yıl arası ömre sahiptir. Yıl boyunca her yeni mevsime geçerken kafuru elde etmek mümkün. Çok su istemeyen bir ağaç olmasına rağmen bakımına özen gösterilmesi gerekir. Her ekim ayında dikkatli bir şekilde budanmaya ihtiyaç duyar. Budama, ağacın öz kokusunu ve aromasını kaybetmemesi açısından önemlidir. Ağaç kesilerek gövdesindeki yağ damıtılır. Böylece içindeki yağın dışarı çıkması sağlanır. Lezzeti serinlik verir ama öncesinde acımsı bir tat hissettirecektir.

  Kafur Nerede Yetişir?

  Kafurun asıl yetiştiği yerler; Çin, Japonya gibi Uzak Doğu Asya ülkeleri olmasına rağmen Türkiye’de de yetişmekte. Türkiye’de deniz kenarlarındaki ılıman iklimlerde yetişen bu bitki; Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriliyor. Karasal iklim koşullarına uygun olmadığı için ülkenin diğer bölgelerinde yetişmesi mümkün değildir. Bu bitki için yeterli sıcaklık koşulları oluşturarak evlerinde yetiştirenler de var. Ancak Türkiye için bu üretim yeterli olmadığı için İthal olarak da satın alınmakta.

  Kafur Nasıl Kullanılır?

  Kafur daha çok tıp alanında kullanılan şifalı organik bir üründür. Kullanma amacınıza göre kullanım şekli de değişkenlik göstermekte. Kullanırken özellikle saf bir şekilde direkt kafuru kullanmamalısınız. Kafuru bazı diğer bitkisel ürünler ile karıştırarak kullanmalı ve bu ürünü aşırıya kaçacak şekilde kullanmamaya özen göstermelisiniz. Kafur yağını 1 – 2 gramdan fazla kullanmanız yan etkilere sebep olur. Kafur nasıl kullanılır diyecek olanlar için birkaç örnek verebiliriz.

  Kafur yağını kullanmak isteyenler 100 gram zeytinyağına 10 gram kafur yağı ilave ederek oluşturdukları karışımı merhem olarak güvenle tüketebilirler. Kafur yağından merhem, gargara, krem, losyon ve yağ gibi şifa veren ürünler elde edebilirsiniz.

  Örneğin; ispirto ile kafurdan elde edeceğiniz karışımı saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede kepek ve saç dökülme sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

  Burun tıkanıklığı gibi bir sorununuz var ise kafurun kokusundan da faydalanarak bir kullanım uygulayabilirsiniz.

  Bir bardak suya bir çay kaşığı kafur yağı karıştırarak ishal sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Bu karışımı bal ile tatlandırmanız sindiriminizi kolaylaştıracaktır.

  Vücudunuzdaki yaralar için de kullanabilirsiniz. Bu tarz uygulamalarda makyaj pamuk pedlerinden veya uygun bir bezden yararlanmanız daha doğru olacaktır. Bu uygulama cildinizde tonik etkisi yaratır. Direkt elinizle uygulamanız uygun değildir.

  Topuklarınızdaki çatlakları temizlemek için bir suya kafur yağı damlatın ve daha sonra fırça yardımıyla bu suyu kullanarak topuklarınızı temizleyebilirsiniz.

  Bu bitkiyi doktorunuza danışarak kullanmanız tavsiye ediyoruz. Bu şekilde bilinçli bir kullanımdan çok daha fazla olumlu sonuç alabilirsiniz.

  • 117

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.