• 555
Aydın

Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri Ve Teknikleri Nelerdir?

 • 555
Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri Ve Teknikleri Nelerdir?

9 Cevap

 1. Ya iyimisiniz insan neden böyle kendine zarar vermek ister.

  • 161
 2. Beyninizi oksijenden mahrum bırakacağından gerçekten güvenli bir yol yoktur ki bu sizin için pek iyi değildir. Bunun gibi şeyleri sağlıklı bir insan olarak kalmak için çok sık yapmayın.

  Bu, bildiğim yollardan sadece biri ve çoğu zaman işe yarıyor:

  1. Bir yatağa oturun. Düştüğünüzde size zarar verebilecek hiçbir şeyin olmadığından emin olun.
  2. Derin nefesler alın, ciğerlerinizi bu şekilde tamamen hava ile doldurun;
   Üç saniye nefes alırken,
   üç saniye nefes verirken.
   On ikinci kez nefes verene kadar bunu tekrarlayın.
  3. Son bir derin nefes alın ve olabildiğince hızlı ayağa kalkın.
  4. Başparmağınızın ucunu ağzınıza sokun ve elinizden geldiğince sert bir şekilde üfleyin, bunu yaparken başınıza çok fazla baskı uygulayın ve havanın başparmağınızdan kaçmasına izin vermeyin.

  Birkaç saniye boyunca üfledikten sonra bilinçsiz olmalısınız. Ne kadar süreceğinden emin değilim ama kesinlikle çok uzun değil.

  • 151
 3. Hızlı ve derin nefes alıp vermeyi biliyoruz, diğer bir deyişle Hiperventilasyon. İnsanların panik atak geçirdiklerinde olduğu gibi – yeterince uzun süre hızlı ve derin nefes almaya devam ederseniz – bayılacaksınız, ardından nefesiniz yavaşlayacak, normalleşecek ve uyanacaksınız. Güvenli koşullar altında, örneğin yatakta veya masada oturursanız sorun olmaz.

  • 102
 4. Beynin normal çalışmasına engel olan durumlar sonucu yaşanan şuur kaybı bayılma olarak adlandırılır. Bayılma, bilincin açık kalmasını sağlayan hücrelerle alakalı bir durumdur. Bu hücreler kısa bir süreliğine de olsa görevlerini yerine getirememesi durumunda baygınlık yaşanır. Her ne kadar bayılmayı istemsiz bir durum olarak bilsek de bazen bireyler istekleri doğrultusunda bayılabiliyorlar. Birey belli başlı teknikler yardımı ile kendisini bayıltabilir. Kullandığı tekniğe göre bayılma süresi uzar veya kısalır. Beş dakikadan uzun süren baygınlıklar olağandışı durum olarak sayılır ve hastaneye gidilmesi tavsiye edilir.

  Biyolojik olarak bayılmaya sebep verecek birçok madde bulunmakta. Ancak bu maddeleri kişi kendi kafasına göre almamalıdır. Bu maddeler derinlemesine araştırılmalı ve uzmanlara danışılmalıdır. Alelade kullanılamayacak kadar etkili olan bu maddeler hatalı kullanım sonucunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

  Bayılmak için maddeler kullanılabileceği gibi nefes kontrolleri ile de kendi kendine bayılmak mümkün. Ayrıca kendinize uygulayacağınız basit fiziksel hareketler sonucu ile de bayılma eylemi gerçekleşebiliyor. Ancak bu yöntemler kesinlikle yalnızken denenmemelidir. Mutlaka yanınızda birileri varken ve birilerinin haberi dâhilinde bu teknikleri kullanmalısınız. En azından yanınızda solunum ve nabız değerlerinizi kontrol edebilecek biri olursa hayati risk almamış olursunuz. Kendi kendini bayıltma tekniklerini denemeden önce mekânı ona göre ayarlamalısınız. Sert cisimlerden uzakta yumuşak zeminli bir alan tercih etmelisiniz. Sıkı kıyafetler, yutmadığınız tükürüğünüz ve çok daha fazlası size sıkıntılı durumlara sokabilecek detaylardır. Aksi halde bu teknikler oldukça tehlikeli bir eyleme dönüşebilir.

  Kendi Kendini Bayıltma Yöntemleri

  Madde (ilaç) Yoluyla Bayılma Yöntemleri

  K.O Trofen: Madde alarak bayılma yöntemlerinden ilki K.O Trofen’dir. K.O Trofen renksiz bir maddedir. Yemeğe veya içeceğe karıştırıldığında renksiz ve kokusuz olması sebebiyle asla fark edilmeyen bir maddedir. Bu maddenin bireyi birkaç saniye içerisinde bayıltma etkisi vardır. Damlalık şeklinde olan bu ürünün birkaç damla kullanılması bayılmaya yeterli olacaktır. Ancak fazlası ölüme sebep olacağı için dikkatli kullanılması hayati önem taşır.

  Kloroform: Kloroform anestezik etkiye sahip bir maddedir. Bu madde ağır, renksiz, hoş kokulu ve çabuk buharlaşabilen bir sıvıdır. Bayıltma yöntemlerinde uzmanlar tarafından en sık kullanılan beyni devre dışı bırakan bir yapıya sahiptir. Uzman olmayanların kullanması çok risklidir. Çünkü hayli güçlü bir bayıltıcı olması sebebiyle yanlış bir hareket ölüme yol açabilir. Madde bireyin kan basıncını ani bir şekilde düşürdüğü için hızlı bir sonuç elde ediliyor.

  Zopiclone: Bayılma yöntemleriBayılma yöntemleri arasında en az risk taşıyan ve kalıcı izler bırakmayacak olan bir ilaçtır zopiclone. Tıpta sıklıkla kullanılan ve bireyin sistemine zarar vermeyecek olan uyku hapları diye tanımlayabiliriz. Uyku problemi yaşayanlara en derin uykulara dalmasını sağlayan bu haplar kişiyi uykuya geçirir. Ancak bu herkes için aynı sonuçlanmayabilir. Hassas bünyeye sahip bireyler için bu uyku haplar bayıltıcı olabilir. Bu baygınlıklar bazen kısa bazen ise saatler sürebileceği için hapları kullanmadan önce iki kere düşünmelisiniz. Hapların etkilerini ve sonuçlarını dikkatlice okuyup inceledikten sonra uzman onayı dâhilinde hapları kullanabilirsiniz.

  Dietil Eter: Eter herkesin çok duyduğu bir malzeme. Hemen hemen herkes illa ki dizilerdeki kaçırılma sahnelerinde eter ile bayıltma yöntemine denk gelmiştir. Eter kokusu kişinin saniyeler içinde bayılmasını sağlar. Eter renksiz ve kolay uçan yanıcı bir maddedir. Herhangi bir kumaş parçasına dökerek kişiye koklattığınızda hemen sonuç alabileceğiniz bir yöntemdir. Bu madde beyni uyuşturmaktadır. Böylece bilinç kaybı yaşanmasına sebep olur. Eter ile ilgili bir uyarıda bulunmada fayda var. Eteri kesinlikle içecek veya yiyeceklere katarak bir kullanım tercih etmeyiniz.

  Fiziksel Müdahale İle Bayılma Yöntemleri

  Parmakla: Bu bayılma tekniğiyle alakalı ilk belirteceğimiz şey çok tehlikeli olduğudur. Tehlikeli olduğu kadar etkili de bir yöntemdir. Tek başına çok daha tehlikeli bir hal alan bu yöntemin iki kişi yapılmasında fayda var. Bayılan kişinin başına bir şey gelmesi durumunda müdahale edebilecek birinin olması daha güvenli olacaktır. Plan bayıltılacak bireyin sırtını sabit bir yere yaslaması sonrası dizlerin kırılmadan aşağı doğru eğilmesidir. Baş aşağı şekilde 10-12 defa uzun uzun nefes alıp verilmeli. Nefes alıp vermelerin sonuncusunda kafayı yukarıya kaldırarak parmağıyla şah damara bastırılarak devam edilmeli. Anında baygınlık sonucu alınan bir yöntemdir.

  Göğüs Kafesine Müdahale: Fiziksel müdahale sonucu bayıltma yöntemlerinden biri de göğüs kafesine müdahale sonucu gerçekleştiriliyor. Kişi bu tekniği uygularken ayakta olmalı. Derin nefes alarak dizlerini kırarak çömelir. Bu sırada birkaç kez üst üste derin nefes alıp vermeli. Ayağa kalkıp gözlerini kapattıktan sonra ayakta nefes alıp vermeye devam eder. Son olarak göğüs kafesinin orada bulunan boşluğa parmak ile baskı uygular. Kişi tüm bu eylemlerin ardından bayılmış olacaktır. Yine diğer yöntemlerde olduğu gibi bunda da yanınızda biri olmasına özen gösterin.

  • 86

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.