• 281
Aydın

Kezzap Nedir? Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

 • 281
Kezzap Nedir? Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

1 Cevap

 1. Kezzap esasında kezzap nitrik asidin halk arasındaki adı olarak karşımıza çıkar. Bir başka deyişle kezzap, 3 oksijen, 1 azot ve 1 hidrojen bileşimine sahip olan bir asittir. Bu asidin konsantrasyonu arttıkça etkisi de artmaktadır. Dolayısıyla konsantrasyonu artan kezzabın çok daha tehlikeli olduğunu ifade etmek de mümkün olmaktadır. Kezzap yani nitrik asit formül olarak; HNO3 formatıyla bilinmektedir. Kezzap; gliserin maddesiyle reaksiyona girdiğinde nitro gliserin maddesi elde edilmektedir. Dolayısıyla kezzabın patlayıcı maddelerin çoğunluğunda bulunduğunu da ifade etmek mümkün olmaktadır.

  TNT ile dinamik gibi patlayıcıların içeriğinde yer alan nitrik asit, oldukça tehlikeli bir madde olarak karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra gübre yapımında da kezzap yani nitrik asidin kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca kezzap, plastik yapımında da etkili bir şekilde kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler ışığında kezzabın bir diğer isminin de Aqua fortis olduğunu da ifade edebiliriz! Görüldüğü üzere kezzap oldukça geniş kapsamlı kullanım alanına sahip olan bir madde olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Kezzap Ne İşe Yarar?

  Özellikle gübre yapımında etkili bir şekilde kullanılan kezzap ne işe yarar? Her türlü patlayıcı madde yapımında işe yarayan kezzap, bazı organik bileşiklerin içerisinde de yer alır. Ayrıca naylon öncülerinin içerisinde de yer alan kezzap, roket yakıtı olarak dahi kullanılmaktadır. Elbette ki aşındırıcı ve oksitleyici bir madde olarak karşımıza çıkan kezzap, kanserojen bir madde olarak da tanımlanmamaktadır.

  Anorganik asit özelliğine sahip olan kezzap, kimya bilimi açısından da önemli bir asit olarak tanımlanır. Günümüz koşullarında barut yapımında, dinamit yapımında ve amonyum nitrat yapımında etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca kezzap, gümüş nitrat formundayken fotoğraf malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Son olarak kezzap, temizlik alanında da etkili bir kullanım özelliğine de sahiptir!

  Kezzap Nerelerde Kullanılır?

  • Banyo ile tuvalet gibi alanların temizliğinde kullanılır
  • Özellikle barut ve dinamik gibi patlayıcı maddelerin yapımında kezzap kullanılır
  • Metal yüzeylerin aşındırılmasında yani dağlanmasında da kezzap kullanılmaktadır
  • Kezzap amonyum nitrat maddesinin yapımında kullanıldığı için gübre yapımında da kullanılır

  Kezzabın Zararları Nelerdir?

  Kezzap oldukça zararlı bir madde olarak karşımıza çıkar. Öncelikli olarak insan vücuduna temas ettiğinde telafisi zor yaralar açan kezzap, son derece tehlikeli bir madde olarak karşımız çıkar. Kezzap insan teniyle temasa geçmesinin hemen ardından insan derisini yaka bir etkiye sahiptir. İnsan teninin hızlı bir şekilde yanması sonucunda kalıcı yaraların da oluşmasını mümkün kılan kezzap, telafisi zor olan hasarlar verir. Yakın zamana kadar çok sayıda kadına kezzap atılmasının temel nedeni de budur! Yine zaman zaman ünlü insanların yüzüne de kezzap atıldığı bilinmektedir. Ten bölgesine kezzap atılması sonrasında yüz derisi anında yanmakta ve çok derin, iyileşmeyen yaraların ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Peki kezzabın verdiği zararlar telafi edilebilir mi?

  Kezzap Zehirlenmesi Nedir?

  Şeffaf sarı renkli bir yapıya sahip olan kezzap zehirli bir sıvı olarak bilinir. Bundan dolayı kezzabı bir şekilde yutmuş olmak ya da solumak kezzap zehirlenmesi olarak tanımlanmaktadır. Kezzap zehirlenmesi; kezzap maddesinin bir şekilde yutulması ya da solunması neticesine insan vücudunda ciddi tepkimelere neden olan bir zehirlenme türüdür. Kezzap zehirlenmesinin belirtileri ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Yüksek ateşin bulunması
  • Kanlı kusma durumunun oluşması
  • Çok şiddetli bir karın ağrısının yaşanılması
  • Tansiyonda ani bir düşüş durumunun yaşanılması
  • Çok şiddetli ağız ağrısıyla birlikte şiddetli bir boğaz ağrısının yaşanılması

  Esasında sıralanan bu belirtiler kezzap maddesinin yutulması sonrasında ortaya çıkan belirtiler olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Ayrıca kezzabın solunmasının da zehirlenmeye neden olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Tam da bu noktada kezzap solumadan kaynaklanan zehirlenme belirtileri aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Tıkanma hali ve sık öksürme
  • Kanlı öksürmeyle birlikte nefes darlığı
  • Tansiyon düşüklüğüyle birlikte baş dönmesi
  • Özellikle dudaklar ile el tırnaklarında mavimsi bir renk
  • Kuvvetsizlik ile birlikte hızlı bir nabız durumunun yaşanılması

  Görüldüğü üzere kezzap zehirlenmesi oldukça tehlikeli etkileri bulunan bir zehirlenme türüdür. Kezzap zehirlenmesinde yapılacaklar nelerdir? Sorusunun yanıtını biliyor olmak; bu tür zehirlenmeleri hafif olarak atlatmakta etkili olmaktadır.

  Kezzap Zehirlenmesinde Yapılacaklar Nelerdir?

  Şayet kezzap zehirlenmesinden şüpheleniyorsanız mutlaka acil yardım istemelisiniz. Şayet kezzap yutulmuşsa su ya da süt içirmek yararlı olabilir. Sağlık ekipleriyle iletişime geçtikten sonra şayet hastada kusma ya da kasılma gibi durumlar yaşanılıyorsa su ve süt vermemelisiniz. Acil servis ekipleri geldiğinde hızlı bir şekilde zehirlenen kişinin yaşını, varsa kullandığı ilaçları vs mutlaka belirtin. Acil servis ekipleri geldikten sonra da artık gerekli tedbirler sağlık ekiplerince alınacaktır!

  • 142

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.