• 231
Aydın

Kış kampına giderken yapılması gerekenler nelerdir?

 • 231
Kış kampına giderken yapılması gerekenler nelerdir?

4 Cevap

 1. Göz Koruması:
  UV korumalı güneş gözlüğü veya koruyucu gözlük kullanın. Bu, kar güneş ışınlarının% 90’ını geri yansıttığı için gözlerinize zarar veren çok daha fazla radyasyon alırsınız. Yüzünüzü kapatmıyorsanız, güneşli günlerde de güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

  Ayakkabı:
  Kar botları, iç astar izolasyonunun çıkarılabileceği tipte olmalıdır. Nemlendiyse geceleri iç astar yalıtımını, kurutmak için uyku tulumunuzun altına koyun.

  Ayrıca bol miktarda yün çorap getirin. Ayaklarınız üşüyorsa ayak ve el ısıtıcıları, ateşin yanında oturamadığınız zamanlarda yeterince ısıtır.

  Su şişesi:
  Dayanıklı ve sıkıca vidalanabilen bir kapağı olan bir şey alın. Gün içinde donmaması için giysinizin içinde saklayın. Geceleri sıcak suyla doldurabilirseniz doldurun. Kapağı sıkıca vidalayın, dış kısmının kuru olduğundan emin olun, bir çorabın içine koyun ve ısıtıcı olarak uyku tulumunuzun altına atın. Suyun sıcak olup olmadığına bakılmaksızın, uyku tulumunun dışında bırakırsanız su sabah donacaktır, bu yüzden onunla uyumalısınız yoksa size bir faydası olmaz.

  Uyku:
  Çoğu “4 mevsim” çadırları, kar ve rüzgarın ağırlığına dayanabilirler. Yalıtkan değildirler. Yalıtkan çadırlar genellikle gerçekten büyük ve pahalıdır ayrıca büyük bir grupla kamp yaparken kullanılır. Aksi takdirde 4 mevsim çadırın sizi sıcak tutmasını beklemeyin. 

  Mümkün olan en düşük sıcaklık derecesine sahip iyi bir uyku tulumu alın. Kaz tüyü harika ama ıslanırsa berbat. Sentetikler ıslandığında daha iyi çalışır (çantanızı her iki şekilde de ıslatmayın).

  Kalın kapalı hücreli bir uyku pedi alın. Konfor dan ziyade zeminden yalıtım için ihtiyacınız var. Yoğun köpük gibi bir şeyle zeminden yalıtılmadıysanız, uyku tulumunuzun ne kadar iyi olduğu önemli değildir, yere ısıyı kaybedersiniz (diğer bir deyişle her zaman üşürsünüz çünkü hangi parçanız olursa olsun yerde dinlenmek soğuk olacaktır).

  Kar mağaraları ve iglolar:
  0 dereceye kadar kardan bir sığınak yaparsanız çadırdan çok daha sıcak olabilir. Bununla birlikte, nasıl inşa edeceğinizi bilmeniz gerekir ve eğer bir kar mağarası kazıyorsanız, çökmesi durumunda yanınızda birisinin sizi kurtarması gerekir. Aksi takdirde üzerinize çökerse boğulabilirsiniz.

  Yiyecek:

  Yemek için, sizi harekete geçirecek hızlı şekerli bir şeyler ve bir kez başladıktan sonra metabolizmanızı hızlandıracak biraz yağ içeren bir şeyler yanınıza alın. Özellikle kahvaltı ve akşam yemeğinde sıcak yemek her zaman daha güzeldir. Birçoğunuzun öğle yemeği için ısıtılmamış şeylere güvenmeniz gerekiyor. İçeriklerinde çok fazla su olmadığından emin olun, donduklarında size bir faydası olmaz. Yoldayken öğle yemeği yiyorsanız, iç ceplerinize daha sıcak tutmak için koyabileceğiniz enerji veya granola bar gibi atıştırmalıklar iyidir.

  • 127
 2. Gecelerin çok uzun olduğunu, karanlığın soğuktan çok daha fazla sorun yarattığını unutmayın.

  Kış kampını ilk kez deniyorsanız, en güvenli yeri seçin.

  Tek başınıza gitmeyin. Karlı vahşi doğada ne olacağını asla bilemezsiniz.

  En az bir çift eldiven aldığınızdan emin olun. Birden fazla çift şiddetle tavsiye edilir.

  GPS, verimli çalışmayabileceğinden, geleneksel sırt çantası haritalarını ve pusulayı getirin.

  Her zaman hava tahminini kontrol edin ve aşırı düşük sıcaklıklardan veya yoğun kar yağışlarından kaçının.

  Vücudunuz soğuk koşullarda daha fazla kalori yaktığından normal kamp gezilerinden daha fazla yiyecek hazırlayın. Gece vücut sıcaklığını artırmak için yatmadan önce kurabiye veya çikolata gibi yüksek enerjili atıştırmalıklar yiyin.

  Güneş gözlüğü, dudak kremi ve güneş vazelini alın. Özellikle kayak veya paten gibi karlı bir aktiviteye katılıyorsanız. Soğuk hava, güneş ışığı ve havadaki nem eksikliği gözlerinize ve cildinize zarar verebilir.

  Pamuklu giysiler giymekten kaçının. Bunun yerine yün giyin. Pamuk nemi çeker ve uzun süre tutar.

  • 90
 3. Yatağa kuru giysiler giydiğinizden emin olun. Nemli giysiler sizi üşütür ve hipotermi riskini artırır. Taze kuru yün çoraplar ve örgü şapka, uyurken vücut ısısını korumaya yardımcı olur.

  • 70
 4. Kış Kampı Seyahat İpuçları

  Karda kamp yapmak bozulmamış bir kış harikalar diyarının güzelliğini ve huzurunu yaşamak isteyen herkese hitap ediyor. Böcek veya kalabalık yok ve karda oynamaktan kim hoşlanmaz ki? Küçük bir hazırlıkla, ne kadar rahat olabileceğine de şaşırabilirsiniz.

  İşte nasıl başlayacağınıza bir göz atın.

  Gezi Öncesi Planlama

  Kış gezilerinin, yaz kampından farklı zorlukları vardır. Ekstra donanım, daha sert hava koşullarına ve daha kısa gündüz saatlerine hazırlıklı olmalısınız. Evden ayrılmadan önce bir plan yapın.

  • Yalnız gitme. Geziyi, farklı kış becerileri (kar barınakları, rota bulma, kar yolculuğu vb.) konusunda uzman olan birkaç arkadaşınızla paylaşın.
  • Haritaları inceleyin ve alanı araştırın. Oraya gidip kamp kurmak ne kadar sürer? Bir şeyler ters giderse, en yakın acil servisler neler(yani, tıbbi, arama ve kurtarma) ?
  • Orada bulunmuş ve size ipuçları verebilecek insanlarla konuşun.
  • Hava tahminini kontrol edin. Koşullar uygun mu? https://www.mgm.gov.tr/ Web sitesi, ayrıntılı hava tahminleri sunar.
  • Yerel yol ve patika koşullarını kontrol edin.
  • Çığ alanlarını tanıyın ve kaçının. Yerel çığ tahminini kontrol edin ve çığ tehlikesi yüksekse gitmeyin. Çığ tahminlerinin genel olabileceğini ve belirli alanlar için doğru olmayabileceğini unutmayın. 20 ° ‘den daha büyük herhangi bir eğimde veya yakınındaysanız, grubunuz çığ eğitimi almalıdır.
  • Başkalarına nerede olacağınızı, ne zaman orada olacağınızı, ne zaman döneceğinizi, araç bilgilerini ve grubunuzdaki katılımcıların isimlerini ve iletişim numarasını bildirin.
  • Gruptaki herkesin aynı planlara, beklentilere, geri dönüş sürelerine ve hedeflere sahip olduğundan emin olun.
  • Önemli bir şey paketlemeyi unutma. Kış kampı kontrol listemizi kullanın.
  • Beklenmedik ücretler veya acil durumlar için biraz nakit taşıyın.
  • Beklenmedik durumlara hazırlıklı olun. Her zaman fazladan yiyecek ve giyecek bulundurun, hava koşullarının değişmesi, kaybolmanız veya seyahatinizin beklenmedik sapmalar yapması durumunda zor durumda kalmayın.

  Soğuk Hava Giyimi

  Kış kampının basit kuralı, kuru ve sıcak kalmaktır. Nemi emen, çabuk kuruyan, yalıtan, su geçirmez ve nefes alabilen giysi katmanlarını seçin. Bu katmanları ayarlayarak ihtiyacınız olan sıcaklık miktarını düzenleyebilirsiniz. 3 temel katman:

  Temel katman iç çamaşırınızdır – cildinizin yanındaki katman. Sentetik ve merinos yünü kumaşlar en iyi sonucu verir (pamuktan kaçının). Teri cildinizden dış katmanlara çekerek buharlaşmasını sağlarlar. Çabuk kururlar, böylece ıslak giysilerde minimum zaman harcarsınız. Karda kamp yaparken 2 temel katman giymek yaygındır: hafif veya orta ağırlıkta katman, ardından daha kalın ağır katman.

  Orta katman, yalıtım katmanınızdır. Öncelikle vücut ısınızı korumanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Karda kamp yapmak için, keşif ağırlıklı yün veya mikrofleece gömlek, pantolon ve ceket ve / veya kaz tüyü ceketi düşünün.

  Dış katman veya kabuk, su geçirmez / rüzgar geçirmez / nefes alabilen katmanınızdır. Gore-Tex, eVent veya REI Elements gibi laminatlar birinci sınıf koruma sunar. Daha ucuz alternatifler, eşit derecede su geçirmez ancak biraz daha az nefes alan poliüretan kaplı kumaşlar kullanır. Aşırı ısıyı ve nemi dışarı atan ana havalandırma deliklerine ve koltuk altı havalandırma deliklerine sahip olmasına özen gösterin.

  Olmazsa Olmaz Kış Aksesuarları

  • Şapkalar: Başınızın üstünden vücut ısınızın önemli bir yüzdesini kaybedersiniz. Eski dağcılık özdeyişini takip edin: “Ayaklarınız üşüyorsa şapka takın.” Gore WindStopper kumaştan yapılanlar gibi rüzgar geçirmez modelleri düşünün.
  • Eldivenler ve eldivenler: Başka bir zorunluluktur. Islanma ihtimaline karşılık ekstraları da alın.
  • Tozluklar: Derin kar için bir zorunluluktur, karı ve suyu botlarınızdan uzak tutmaya yardımcı olurlar. Hatta biraz sıcaklık katıyorlar. Kış kullanımı için tasarlanmış su geçirmez / nefes alabilen bir model kullandığınızdan emin olun.
  • Gözlükler: Gözlerinizi daima güneşten ve rüzgardan koruyun. Çeşitli hava koşulları için farklı lens tonları vardır.
  • Çoraplar: Her ikisi de merinos yünü veya sentetik kumaştan yapılmış, cildinize yakın ince, sıkı bir katman ve üzerine ikinci bir katman giyin. İkinci çorabınızın kalınlığı, ayakkabınızın uyumuna göre belirlenir. Ekstra kalın bir çorap, botlarınızı çok sıkı yaparsa ayaklarınızı sıcak tutmaz. Ekstra çorap alın. Islanırlarsa, kuruması için yanınızdaki uyku tulumuna koyun.

  On Temel Madde

  Özellikle kışın rahatınız ve güvenliğiniz için önemlidir.

  • Navigasyon
  • Güneş koruması
  • İzolasyon (ekstra giysi)
  • Aydınlatma
  • İlk yardım malzemeleri
  • Ateş
  • Onarım seti ve araçları
  • Beslenme (ekstra yiyecek)
  • Hidrasyon (ekstra su)
  • Acil durum sığınağı

  Karda Kamp Yapmak

  Gideceğiniz yere gün ışığında ulaştığınızdan emin olun. Rahatlayın, bir şeyler atıştırın, serinleyin ve fazladan giysi katmanları giyin. Doğru kamp yerini bulmak ve ekipmanlarınızı kurmak için zaman ayırın. Hususlar:

  • Doğal rüzgar koruması var mı?
  • Yakınlarda iyi bir su kaynağı var mı yoksa karı eritmeniz mi gerekecek?
  • Etrafta çığ tehlikesi yok mu?
  • Düşen ağaçlardan ve dallardan makul derecede güvenli mi?
  • Diğer kampçılara mahremiyet sağlıyor mu?
  • Kampı karanlıkta veya kar fırtınasında bulmanıza yardımcı olacak yer işaretleri var mı?
  • Güneş nerede doğacak? Güneşli bir yer daha hızlı ısınmanıza yardımcı olur.

  Kış Barınağı Türleri

  Dağcılık (4 Mevsim) Çadırları

  Kar kampı için, ideal olarak soğuk koşullarda kurulumu kolay ve hızlı bir “dağcılık çadırı” (veya “4 mevsimlik çadır”) kullanabilirsiniz. Bu çadırlar, 3 sezonluk sırt çantalı çadırlardan biraz daha ağırdır ancak daha iyi kar / rüzgar koruması sağlar.

  Tipik dağcılık çadırı özellikleri:

  • Kubbe şekli ve ekstra güçlü bir direk yapısı.
  • Daha fazla sıcaklık ve dayanıklılık için çoğunlukla sağlam kumaş (ağ yerine).
  • Kötü havalarda bile kolay erişim için çift kapı
  • Sert rüzgarlarda daha fazla denge için ekstra gergi ipleri
  • Küçük eşyaları yerleştirmek ve zemin alanını boşaltmak için bir “dişli çatı katı”
  • Islak teçhizat muhafazası veya korunaklı bir pişirme alanı için büyük giriş (ler).

  Bir kar mağarası inşa etmenin adımları:

  1. Öncelikle, düz ve çığ riski olmayan bir alanda çok fazla kara ihtiyacınız var. 
  2. Mümkünse, mağarayı grubunuzdaki herkesi barındıracak kadar büyük yapın. Mağara veya eskimo kulübesinin tabanını yaklaşık 60 ila 90 cm kalınlığında yapın.
  3. Soğuk havanın daha alçakta kalması için tüneli yukarı doğru eğimli kazın.
  4. Kar mağarası kubbesini oyun. Yeterince büyük yapın, böylece oturabilirsiniz.
  5. Çatıyı yumuşatın, böylece uyku tulumlarınızın üzerine damlamaz.
  6. İsterseniz uyumak için kar bankları yapın. Daha soğuk hava bankın altında kalır, böylece daha sıcak kalırsınız.
  7. Önemli: Boğulma riskini önlemek için çatıda bir havalandırma deliği açın. Bu, kayak sepetinizin boyutu kadar olmalıdır.
  8. Zemin için su geçirmez bir muşamba kullanın.
  9. Karın yoğun ve doğru şekilde desteklenmesi gerekiyor. Mağarayı çok geniş yapmaktan kaçının ve çatı çökerse ne yapacağınızı bilin.

  Eskimo evi inşa etmenin adımları:

  1. Karda düz bir alan bulun veya oluşturun.
  2. Giriş geçişi yapmak için hafif bir eğim kazın. Bu, daha sıcak havanın içeride ve soğuk havanın dışarıda kalmasına yardımcı olur.
  3. Kürek ve kar testerenizi kullanarak sert kar bloklarından kar blokları yapın.
  4. Bir daire içinde bir sıra blok oluşturun. Kar bloklarının ilk katmanı diğerlerinden daha kalın olmalıdır.
  5. Birincinin üstüne ikinci bir katman yapın, kalınlığı azaltın ve blok eklemlerini şaşırtarak.
  6. Blokları istiflemeye devam edin, kalınlığı kademeli olarak azaltın, böylece üst katmanlar daha ince olur ve bir kubbe oluşturmak için merkeze doğru sivrilir.
  7. Üstte 2 blok arasında boşluk bırakarak veya bloklardan birinde delik açarak havalandırma için bir delik açın.
  8. Diğer çatlakları veya boşlukları karla doldurun.
  9. Damlayan suyu en aza indirmek için iç kısımdaki blokları düzleştirin.
  • 35

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.