• 327
Aydın

Koronavirüs ne kadar ölümcül?

 • 327
Koronavirüs ne kadar ölümcül?

1 Cevap

 1. Koronavirüsten ölenlerin çoğunda, kalp krizi veya diyabet gibi başka sağlık sorunları da görüldü. Dolayısıyla koronavirüs bu hastalıkların üstüne ölümü güçlendiren bir faktörü olabilir.

  Örneğin, İngiltere Conventry’de, koronavirüs testi pozitif çıktıktan bir gün sonra hayatını kaybeden 18 yaşındaki hasta, o dönem koronavirüsten ölen en genç kişi olarak kaydedilmişti.

  Ama hastane daha sonra yayımladığı açıklamada gencin ölüm sebebinin ‘başka bir sağlık sorunu‘ ve virüsle bağlantılı olmadığını söyledi. – BBC

  Diğer yandan aralarında sağlık çalışanları ve Londra’da 13 yaşında bir erkek çocuğunun da bulunduğu bazı hastalar da bilinen herhangi bir başka sağlık sorunları olmadan öldü.

  İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu şimdi bu ölümlerin hangilerinin spesifik olarak koronavirüsten kaynaklandığını oransal olarak inceliyor.

  İngiltere’de her yıl 600.000 kişi ölüyor. Kırılgan ve yaşlı olanlar en yüksek risk grubunda, koronavirüs bulaşmış olsaydı da yine en yüksek risk grubunda bu iki kesim olacaktı.

  Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Sir David Spiegelhalter, gelecek yıl 80 yaş üstü kişilerin %10’una yakınını öleceğini söylüyor. Prof. Spiegelhalter’e göre koronavirüse yakalanmış olsalar da ölüm riski oranı yine hemen hemen aynı olacaktı.

  Bu, başka ölümler olmayacak anlamına gelmiyor. Prof. Spiegelhalter, ölümlerin ‘büyük oranda örtüşeceğini‘ söylüyor:

  “Covid’den ölenlerin çoğunun zaten kısa bir zaman dilimi içinde öleceği düşünülüyordu.”

  Ama kaç kişinin bu kategoride olduğunu şimdilik söylemek mümkün değil.

  Imperial College London’da görevli baş modelci Prof. Neil Ferguson, bu oranın üçte iki olabileceğini söylemişti.

  Virüs kaynaklı olmayan ölümler yıl içine yayılırken, virüs kaynaklı ölümler ise hızlı gerçekleştiği için sağlık hizmetleri üzerinde baskı yaratabiliyor.

  Tecrit ne kadar etkili?

  Eğer koronavirüsün gripten daha ölümcül olmadığı anlaşılırsa tecrit uygulamaları ‘fazla ölüm’ sayılarını 1400’ün altında tutabilir. Bu rakam, tecrite geçilmeden önceki ‘salgının yayılmasını yavaşlatma’ stratejisinde öngörülen rakamdan yaklaşık 12.000 düşük.

  Eğer koronavirüs bağlantılı ölümlerin gripten beş kat daha fazla ölümcül olduğu anlaşılırsa, tecrit ‘fazla ölümleri’ 6.900 ile sınırlandırabilir. Bu da bir önceki stratejinin öngörülerine göre yaklaşık 60.000 az ölüm demek.

  Tecridin olumsuz yanları neler?

  Nottingham Trent Üniversitesi’nden Prof. Robert Dinwall, tecridin ‘topluma ve ekonomiye ikincil zararı’ olduğunu söylüyor ve bunları şöyle sıralıyor:

  • Gönüllü izolasyonla bağlantılı akıl sağlığı sorunları ve intiharlar
  • Yeterince spor, egzersiz yapılmamasıyla bağlantılı kalp sorunları
  • Artan işsizlik ve düşen yaşam standartlarının sağlığa etkisi
  • Bazı uzmanlar da rutin ameliyatların ve kanser taramalarının geciktirilmesinin de sağlığa olumsuz etki yarattığını söylüyor.

  Briston Üniversitesi araştırmacıları da, uzun süreli tecritle erken ölümlerdeki azalma yaşanacak olsa da, ekonomik sıkıntıların uzun vadede sürecek olmasının getireceği ortalama yaşam süresinin kısalmasının daha ağır basacağını söylüyor.

  Uzmanlar, ekonomide %6.4 daralma olabileceği tahmininde bulunuyor. Bu oran, 2008 mali kriziyle eş bir daralma olarak öngörülüyor.

  Bununla beraber, düşen yaşam standartları ve sağlık hizmetlerinin zayıflamasıyla nüfus genelinde yaşam süresinin ortalama üç ay kısalabileceği de belirtiliyor.

  Bundan sonra ne olacak?

  İzlenen mevcut politikalar virüsün yayılmasını durdurmayı, zirveye ulaşmasını bastırmayı amaçlıyor.

  Zirve noktası geçtikten sonra atılacak diğer adımlar için kararlar alınması gerekecek.

  Virüs kendiliğinden geçmeyecek, aşının da geliştirilmesi en az bir ay alabilecek, asıl zorluk virüsün nasıl kontrol altına alınacağı.

  Virüsü uzakta tutmak ile ikinci bir zirve yaşamasını engellemek için kontrol altında tutmak arasında bir denge bulunması gerekiyor. Bir yandan da ülkenin normale dönmesini sağlamak gerekiyor.

  Kurtarılan hayatlar ve kaybedilen hayatlarla ilgili genel durum, ne gibi kararların doğru olduğunu göstermekte belirleyici olacak.

  • 145

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.