Adv
 • 115
Aydın

Kripto Paralarda Toplam arz, Dolaşan arz ve Maksimum arz arasındaki fark nedir?

 • 115
Kripto Paralarda Toplam arz, Dolaşan arz ve Maksimum arz arasındaki fark nedir?

2 Cevap

 1. Toplam Arz  , halihazırda çıkarılmış veya oluşturulmuş bir kripto para biriminin mevcut miktarıdır. Dolaşımdaki arzın aksine, coinlerin kullanıma hazır olması gerekmez. Bu sayı aynı zamanda bilerek yakılmış veya tahrip edilmiş tüm madeni paraları da kaldırır.
  Dolaşımdaki Arz  , hem çıkarılmış (veya oluşturulmuş) hem de teknik olarak kullanılabilen bir kripto para biriminin mevcut miktarıdır. Ancak henüz yaratılmamış paraları içermez. Ayrıca şu anda emanette tutulan  coinleri de içermez.

  • 152
 2. Dolaşımdaki Arz (Circulating supply):

  Dolaşımdaki arz, çıkarılmış veya üretilmiş coin veya token miktarıdır. Şu anda halka açık olan ve piyasada dolaşan yaklaşık sayıdır.

  Toplam Arz (Total supply):

  Halihazırda dolaşımda olan coinler + piyasada olmayan yeni coinlerin miktarı Toplam arzdır. Toplam arz, şu anda var olan toplam coin sayısıdır, ancak hepsi dolaşımda değildir. Çeşitli nedenlerle ayrılmış veya kilitli olan ve halka açık pazar için satılmayan coinler vardır ve bunlar da coin fiyatını etkilemez. Toplam arz normalde dolaşımdaki arz ile aynı veya daha büyüktür.

  Maksimum Arz (Max supply):

  Bir kripto para birimi için mevcut olabilecek maksimum para sayısıdır. Coin çıkarılabilecek veya üretilebilecek maksimum miktar olduğundan, bir coin maksimum tedarik sınırına ulaştığında daha fazla arz olmaz.

  • 38

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.