• 275
Aydın

Madde IV Görüşmeleri Nedir ve Nasıl yapılır?

  • 275
Madde IV Görüşmeleri Nedir ve Nasıl yapılır?

1 Cevap

  1. IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her bir üye ülkenin ekonomik gelişmelerine ilişkin olarak (genellikle yılda bir kez) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunmaktadır. Söz konusu çalışmalar, IMF Kuruluş Anlaşması’nın 4. Maddesi kapsamında gerçekleştirildiğinden “Madde IV Görüşmeleri” olarak da adlandırılmaktadır.

    Madde IV Görüşmeleri çerçevesinde, ilk olarak, IMF uzmanlarından oluşan bir heyet ekonomik verileri toplamak ve ülkenin ekonomi politikaları hakkında hükümet ve merkez bankası yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak üzere üye ülkeyi ziyaret etmektedir. Heyet, ülkenin makroekonomik politikalarını gözden geçirmekte ve finansal sistemin sağlamlığına ilişkin değerlendirmelerde bulunmaktadır. Gerekli analizler yapıldıktan sonra, bulguları özetleyen bir rapor hazırlanmaktadır. Söz konusu rapor, İcra Direktörleri Kurulu’nda görüşülmekte ve onaylanmaktadır.

    Türkiye de her yıl düzenli olarak Madde IV sürecinden geçmektedir. Madde IV görüşmeleri neticesinde yapılan değerlendirmelere ilişkin olarak kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik notlar (Public Information Notice – PIN) ve uzman raporları Fon’un internet sayfasında (http://www.imf.org/external/country/TUR/) yayımlanmaktadır.

    • 27

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.