Adv
 • 408
Aydın

Monero nedir? Neden Monero? Monero nasıl?

 • 408

 

1 Cevap

 1. Monero, gerçekten çok önemli veya kullanışlı görünmeyen madeni paralardan biridir, ancak onu biraz daha iyi anladığınızda sahip olduğu gerçeğini takdir etmeye başlarsınız.

  Monero nedir?

  Artık kripto topluluğunda eski bir isim olan Bytecoin, anonim bir Bitcointalk forumu kullanıcısı tarafından çatallandı: thankful_for_today ve BitMonero 2014’te doğdu. İlk başta bu çatalı destekleyen topluluk, thankful_for_today ile anlaşamadı ve aralarında çıkardılar. 5 gün sonra topluluk devraldı, parayı Monero  olarak yeniden adlandırdı ve bu konuda büyük bir sansasyon yarattı. 2016’da Monero, gizlilik özellikleri sayesinde, çoğunlukla Darknet piyasalarında en çok işlem gören kripto para birimiydi. Monero, ancak 2017’de  piyasaların düzenleyici baskısı Monero’yu bitirmediğinden, bunun yalnızca suç faaliyetleriyle ilgili olmadığını, aslında sunabileceği çok şey olduğunu rahatlıkla varsayabiliriz.

  Neden Monero?

  Gizlilik ve anonimlik arasında belirgin bir fark vardır . İşlemlerinizi gizli tutmak istiyorsanız, başkalarının paranızın nereye gittiğini bilmesini istemezsiniz. Öte yandan, onları isimsiz tutmak istiyorsanız, kimin harcadığını bilmedikleri sürece paranın nereye gittiğini bilmelerini umursamazsınız. Bitcoin halihazırda anonimlik sunuyor ve bu rastgele sayı ve harf dizisinin arkasında kimin olduğunu bulmak imkansız görünebilir ama aslında düşündüğünüzden çok daha kolay.

  Yeterince uzun süre günlük ödemeler için aynı adresi kullanırsanız, sadece harcama alışkanlıklarınızı gözlemleyerek hepimiz tam olarak nerede yaşadığınızı, neyi sevdiğinizi, ne kadar sevdiğinizi ve bunun için ne ödemeye razı olduğunuzu tam olarak bilebiliriz. Öyleyse, bir kumar alışkanlığınız olsaydı ve ben bir kumarhane müdürüysem, muhtemelen oyunlarımızı denemek için size biraz bedava para gönderirdim ama bu buzdağının sadece görünen kısmı. Ya birisi size karşı kişisel bir kin besliyorsa ama aynı zamanda biraz deliyse? En iyi ihtimalle, cihazlarımızdaki anlık bildirimlerden rahatsız olacağız ve en kötü ihtimalle birçok psikopat nerede yaşadığımızı bilecek.

  Monero, neredeyse her zaman tuzak işlemler oluşturarak bu sorunu çözer. Herkesin işlem yayınlamasına veya göndermesine izin veren gizlenmiş bir kamu defteri kullanır, ancak dışarıdaki gözlemciler kaynağı, miktarı veya hedefi söyleyemez. Ring Signatures ve Bulletproofs’un iç işleyişi biraz karmaşıktır, ancak basit bir ifadeyle, Monero oluşturduğunuz her işlem için bir düzine sahte işlem oluşturur, yani kimsenin farkı anlayamayacağı anlamına gelir, böylece gizliliğiniz garanti edilir. Alıcı adresleri de bir “gizli adres” ile korunur, böylece ticaretin her iki tarafı da kapsanır.

  Monero nasıl?

  Monero, çıkarıldığı anlamına gelen iş konsensüsünün kanıtıyla güvence altına alınmıştır. Tam olarak ifade etmek gerekirse, blok süresi 2 dakika olan blok başına 1,26 XMR. Son zamanlarda Monero’nun gizlilik özellikleriyle ilgili bazı endişeler ortaya çıktı.

  Ağustos 2020’de, ünlü blockchain denetim ve güvenlik firması CipherTrace, Amerika Birleşik Devletleri İç Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği içinde dünyanın ilk Monero izleme aracını geliştirdiklerini duyurdu.

  Monero geliştirici ekibi, CipherTrace’in duyurusuna hızlı bir şekilde yanıt vererek, kullanıcıları rapor edilen tespit yöntemlerine karşı korumayı vaat eden ‘Triptych’ adlı yeni bir algoritmanın geliştirilmekte olduğunu ortaya koydu.

  Düzenleyiciler tarafından Monero’yu kapatmak ve meşrulaştırmak için sürekli bir çaba varmış gibi geliyor. Geçen yıl Aralık ayında IRS, Monero’nun gizliliğini kırabilecek herkese 625.000 dolarlık bir ödül teklif etti . Bu, Monero’nun gerçekte ne kadar güvenli bir coin olduğunu gösterecek ve bunun pratik açıdan onaylanmasını istiyorsanız, işte basit bir örnek.

  Başkalarının Bitcoin ile işlem geçmişinizi bilmesini istemiyorsanız, bu BTC’yi Monero’ya dönüştürebilir, tekrar Bitcoin’e dönüştürebilir ve bu Bitcoin’i yeni bir adrese gönderebilirsiniz. Birisi önceki adresi size bağlasa bile, Bitcoin’in nereye gittiğine dair hiçbir fikri olmayacaktır.

  Monero bir para birimi olarak tasarlanmıştır ancak bir araç olarak da kullanılabilir. Gizliliği bir hak olarak görenler artık bu aracı kendi şartlarına göre elde etmek için kullanabilir. Kimse mahremiyet paralarının uzun vadede hayatta kalıp kalmayacağını kesin olarak söyleyemez, ancak şimdilik onlar için yüksek bir talep var gibi görünüyor.

  • 134

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.