• 136
Aydın

Ölen Babadan Dul Kızına Ne Kadar Maaş Kalır?

 • 136

1 Cevap

 1. Hayatını kaybeden babadan dul kızlarına bazı durumlarda maaş kalabilmektedir. Dul kadınlar babalarından kalan maaşın belli bir oranını alabilmektedirler. Bu kapsamda kadının maaş alabilmesi için ölümün hangi sene içerisinde gerçekleştiği ve kadının durumu önemlidir. Dul kadınların babadan kalan maaşlardan hak sahibi olabilmeleri için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Ölen babadan maaş alabilmek için:

  • Vefat eden babanın bir sosyal güvence kapsamında olması gerekmektedir.
  • Vefat eden kişinin emekli maaşından hak iddia eden kişilerin devlet memuru olması da gereklidir.
  • Herhangi bir şarta bakılmadan 18 yaşından küçük olan çocuklara yetim maaşı bağlanmaktadır. Ancak kız çocukları evlenememeleri durumunda yetim aylığı alabilirler.
  • Boşanmış kız çocuğu hak iddia etmesi durumunda emekli aylığının bir bölümünü alabilir.

  Vefat Eden Babadan Dul Kıza Maaş Bağlanır Mı?

  Hayatını kaybeden babadan dul kızına ne kadar maaş kalacağı çocuk sayısına bağlıdır. Bu maaştan hak talep edebilmek için kanunlar kapsamında hak sahibi olarak görülüyor olmak gerekmektedir. Dul bir kadınının emekli maaşından yararlanabilmesi için şu şartların sağlanması gerekmektedir:

  • Dul kadın sigortalı olarak bir işte çalışmıyor olmalıdır.
  • Dul kadının tekrardan evlenmemiş olması da gerekmektedir. Yeniden evlenen kadının maaş talep etme hakkı yoktur.

  Babası ölen bir dul kadının emekli maaşından alacağı miktar hak sahibi sayısına göre belirlenmektedir. Dul kadın eğer tek hak sahibi ise babanın emekli maaşının yarısı bağlanabilir.

  Dul kadınların hem eşinden hem de babasından maaş alması durumunda, bu iki kişinin ölüm tarihlerine bakılmaktadır. Eşin ve babanın bağlı oldukları sigorta kapsamı esas alınmaktadır. Eğer baba ve eş 2008 yılından önce çalışmaya başlamış ve her ikisi de Bağ-Kurlu ise iki maaşın birden bağlanması söz konusu değildir. Böyle bir durumda maaşı yüksek olan kişinin aylığı dul kıza bağlanmaktadır.

  Ancak baba ve eşten birisi Bağ-Kurlu diğeri de SSK’lı ise iki maaştan hak talep edilebilmektedir.

  Dul kadınlar anne veya babadan kalan maaşın bir kısmından da ölüm maaşı hak iddia edebilirler. Kız çocuklarının ölüm maaşı alabilmesi için aşağıdaki şartları sağlaması gerekmektedir:

  -Öncelikle vefat eden anne veya babanın emekli olması gerekmektedir. Ölen anne veya babanın maaşlarından sadece bir tanesi ölüm maaşı olarak alınabilmektedir.

  Ölen Babadan Dul Kızına Kalan Maaş Nasıl Hesaplanmaktadır?

  Ölen babanın maaşından hak iddia edecek kişi sayısı bir ise, bu maaşın yüzde 50’si tek çocuğa bağlanır. Ancak çocuk sayısı birden fazla ise maaşın sadece yüzde 25’i, alınabilmektedir. Bu maaşları için başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir. Dul kadınlar babalarının maaşından hak iddia ederken bazı belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

  • SGK emeklilik talep formu
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Dul kadının eşinden boşandığını belirten belgeler.
  • 47

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.