Adv
  • 282
Aydın

Parktronik (park pilotu, parktronic) nedir?

  • 282
Parktronik (park pilotu, parktronic) nedir?

1 Cevap

  1. Parktronik (orjinal ifadesiyle Parktronic) veya park pilotu işlevsellik açısından aynı şeydir. Park yardımcı sistemleri, Mercedes tarafından “Parktronic“olarak ifade edilirken, Bosch Firması “park pilotu“demeyi seçmiştir.

    Park yardımcı sistemleri, araç ile en yakın engel arasındaki mesafeyi ölçen ve bu mesafe hakkında doğru olarak karar vermek için sürücüye görsel ve işitsel sinyal veren bir sistemdir. Sistemde çamurluk üzerine yerleştirilmiş ses üstü (ultrasonic) algılayıcılar, bir gözetim modülü ve arka camın görüntü alanı içinde bir gösterge birimi bulunmaktadır. Aracın özelliğine göre iki, üç, veya dört adet algılayıcı vardır. Bunların her birisinde ayrı bir fiş vardır ve modül tarafından tek tek devreye sokulurlar.

    Park yardımcı sisteminde kullanılan ses üstü algılayıcılarının geniş yayılma açısı aracın ötesinde yaklaşık 30 santimetreye uzanan bir alanın kapsanmasını sağlar. İkinci kuşak araçlarda, araç tasarımı ile daha iyi bir uyum sağlamak için algılayıcıları aracın gövde rengi ile aynı renkte boyanmıştır ve tampon içine gömülmüştür. Birinci kuşak sistemine sahip araçlarda kullanılan gösterge birimlerinde bir yeşil, bir sarı ve bir kırmızı uyarı lambası ile sesi ayarlanabilen bir uyarı zili vardır. Kapsama alanı 0-160 cm arasında dört bölgeye ayrılmıştır.

    • 34

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.