• 478
Aydın

Protein tozu ne işe yarar?

 • 478
Protein tozu ne işe yarar?

1 Cevap

 1. Protein, hücrenin büyümesini ve gelişmesini sağlar, vücudun tamiri ve kendini yenilemesi için gereklidir. Protein, hücreleri yenilediğinden vücudun proteine ihtiyacı vardır. Protein kasları güçlendirir, vücut direncini yükseltir, kansızlık sorununu çözer.

  Vücut, proteinleri büyümek ve ve hasar gören kısımları onarmak için kullanır. Protein, saçların ve tırnakların sağlıklı uzaması için gereklidir. Sinir ve kas çalışmalarını koordine etmeye yardımcıdır, hücreleri onarır ve yeniler, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlar üretir, vücuda enerji verir.

  SPOR SONRASI NEDEN PROTEİN ALMALI?

  Yoğun yapılan sporun ardından vücut yediklerinden yeterince protein alamaz. Eğer yeterli miktarda protein alınamazsa bir süre sonra kaslarda yıpranma meydana gelebilir. Bu yüzden de sporcular spor sonrası protein tozu kullanır. Ancak protein tozu sadece kaslar için gerekli olan bir şey değildir. Protein tozları gerekli görüldüğünde belirli hastalıklarda da kullanılır.

  PROTEİN TOZLARI ZARARLI MI?

  Protein tozu, bir ilaç olarak görülmemelidir ve bir uzmana danışmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Uzman tavsiyesi neticesinde protein kullanıyorsanız da doz aşımına dikkat etmelisiniz. Günlük dozdan fazlasını kullandığınız zaman vücudunuzda birtakım olumsuz belirtiler görebilirsiniz.

  FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)’ya göre; sadece ABD’de her yıl 50 bin kişi besin takviyelerine bağlı sağlık sorunları yaşıyor. Yapılan araştırmalar ise piyasada bilinen 15 çeşit protein tozunun ağır metaller içerdiğini gösteriyor.

  PROTEİN İÇEREN BESİNLER NELERDİR?

  Tavuk, balık, süzme peynir, sığır eti, fıstık, tofu, barbunya, yumurta, yoğurt, fındık, badem, kabak çekirdeği, kuşkonmaz, muz, kepek ekmeği, brokoli, havuç, ıstakoz, süt, portakal, makarna, bezelye, yulaf, patates, karides, esmer pirinç, ıspanak.

  • 83

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.