• 254
Aydın

Riskli yapı nasıl tespit ve şikayet edilir?

 • 254
Riskli yapı nasıl tespit ve şikayet edilir?

1 Cevap

 1. Binaların risk tespiti için, hızlı, orta ve kapsamlı testler yapılabilmektedir. Binaların deprem risk analizlerini yapan firmalar, binaların kolonlarından demir ve karot öneği alaırlar ve yapının riskli olup olmadığını bu şekilde ölçerler. Bununla beraber hızlı tetkik yöntemleri ile de binanın dayanıklılığı ölçülebilmektedir.

  Riskli Yapı Tespiti Başvurusu

  Risk tespit başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisansa sahip kurum ve kuruluşlara tapuları ve kimlikleri ile birlikte gidip başvuru yapabilirler. Lisanslı kurum ve kuruluşların neler olduğunu öğrenmek isteyen insanlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri‘ne gidebilirler.

  Riskli Bina İhbar Hattı

  İzmir depremi sonrasında vatandaşlar depremle alakalı olan pek çok konuda duyarlı olmaya başladı ve bu konu doğrultusunda önlemler alındı. Deprem sonrasında pek çok riskli yapı olduğuna dair ihbarlar gelmeye başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Alo 181” çağrı merkezine yapılan, riskli bina çağrıları hızlandı. Riskli bina ihbarı için DASK Alo 125 aranabilir ya da Dask.gov.tr adresinde bulunan “Online Hasar İşlemleri” seçeneğinden, DASK adına, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesini düzenleyen Sigorta Şirketi veya Acentesi’ne ihbar edilebilmektedir.

  • 41

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.