• 3
Profesyonel

Rusya neden S-400 savunma sistemini Türkiye’ye satmanın Rus askeri teknolojisini tehlikeye atacağından endişe etmiyor?

 • 3
 1. Rus askeri silahı satın alan herhangi bir ülkeye her zaman en iyi 2. sıra ürün verilir. Irak’a verilen (daha da kötüleşmiş) t-72’lerin, Eski Sovyet blok ülkelerine verilen miglerin veya Yunanistan, Slovakya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’ya verilen S-300’ler yerli versiyonlarının yeteneklerine sahip değildir.

  Burada Çin, Hindistan ve Türkiye’nin Nebo-M gibi 2015 yılında tanıtılan L, S ve UHF bant radarlarını veya 2019 yılında tanıtılan Niobium-M VHF/X-band radarlarını aldıklarına gerçekten inanan var mı? Ya da performanslarını yükselten en son S-400 füzeleri sattıklarına? Neden KH-59 versiyonunu 550km menzili varken satış yaptıkları 290km menzilede tutuyorlar?

  Askeri silah satışlarında asıl gaye, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak yanında, kar elde etmektir. İhraç edilecek versiyon ile son teknoloji yerli versiyonların farklı olmasıyla, rakiplerinin bu sistemleri incelemeye veya kullanmaya çalışacaklarının farkında olsalar bile, ihraç edecekleri modeller satma konusunda endişeleri yoktur.

  • 3
 2. Rus teknolojisi birçok kez batı teknolojisinin arkasında ya da batıdan çalıntı olduğundan, bazı sırları kaybetmektense süper bir güç olmaya daha fazla önem veriyorlar.

  Ayrıca ekonomik yönden batıdan geride olduklarından, dolar kazanmak için ihracat yapmak zorundalar.

  • 0

Yanıt ekleyebilmek için giriş yapmalısınız.