• 67
Aydın

Rusya’ya vize kalktı mı?

 • 67
Rusya’ya vize kalktı mı?

1 Cevap

 1. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hizmet ve hususi pasaportu olan Türkiye vatandaşlarının Rusya’ya girişlerinde vize ve görevlendirme şartlarının kaldırılmasına ilişkin karanameyi 25 Temmuz günü imzalamıştı. Dünya kamuoyunda da yankı bulan bu olay sonrasında Rusya’ya vizesiz seyahatin ne zaman başlayacağı da ortaya çıktı.

  Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamaya göre vizesiz seyahat uygulamasında hizmet ve hususi pasaport sahipleri için uluslararası taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren profesyonel şoförler 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle vizesiz seyahat hakkı elde edebilecek.

  Profesyonel şoförler giriş tarihi itibariyle 30 gün süreyle vizesiz seyahat edebilecek. Ancak ikamet süresi her 180 günlük süre zarfında 90 günü aşmayacak.

  Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Açıklama Metni

  “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın 25.07.2019 tarih ve 357 sayılı kararı uyarınca, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler 07.08.2019 tarihinden itibaren, giriş tarihini müteakip 30 gün süreyle vizesiz seyahat edebileceklerdir. Bununla birlikte, ikamet süresi her 180 gün içinde 90 günü aşmayacaktır.” denildi.

  • 141

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.