• 478
Yeni Üye

Stablecoin’in değer kaybedebilir mi? USDT her zama 1 dolar değerini korur mu?

 • 478

USD stablecoin’leri, ufak fiyat değişimlerinde, değerlerini 1 dolara yaklaştıracak şekilde düzenlenirler. Peki ya çok fazla satış gerçekleşirse, ya da farklı bir durum olduğunda değerlerini koruyabilirler mi?

 1. Merkez bankalarının fiat para yaratmasından sık sık bahsedilir. Aslında, çoğu fiat parası merkez bankaları tarafından değil, ticari bankalar tarafından yaratılır. Ayrıca, itibari para yaratan ve elinde tutan bankaların tümü yasal düzenlemlere tabi bankalar değildir. Çoğu, “gölge bankalar” olarak bildiğimiz şeylerdir. Kripto para birimi ağında, fiat para ya da ona çok benzeyen bir şey yaratan ve tutan bütün bir gölge bankacılık endüstrisi vardır. 

  Gölge bankalar, banka benzeri işlemler yapan ancak bankacılık düzenlemelerine tabi olmayan finans kurumlarıdır. Bunlara yatırım bankaları, banka dışı borç verenler, para piyasası fonları, özel sermaye ve hedge fonları ve sigorta şirketleri örnek olarak verilebilir. Ayrıca, düzenlemeye tabi bankalar tarafından düzenlenmemiş işlemler yapmalarını sağlamak için oluşturulan yan şirketlerde bu listeye dahil edililebilir. Hatta, merkezi ABD dışında bulunan bankalar, özellikle de offshore yetki alanlarındaki bankaları içerir.

  Gölge bankalar tarafından yaratılan ve tutulan “gölge dolarlar” eurodolar olarak bilinir. Buradaki “Euro”, euro para birimine atıfta bulunmaz ve Avrupa ile pek ilgisi yoktur.

  Euro dolarlar ABD’nin düzenlediği bankacılık sisteminin dışında tutulduğundan, FDIC sigortalarına sahip değiller ve tutuldukları kurumların ABD Merkez Bankası’ndan hiçbir desteği yoktur. Gerçekten de “sahte dolarlar”.

  Kullanıcılarına göre eurodolar, Fed ve ABD’nin düzenlediği bankalar tarafından yaratılan gerçek dolardan ayırt edilemez. Ve eurodolar, gölge bankacılık sisteminden düzenlenmiş sisteme aktığında, gerçek dolar haline gelirler. Tersine, Fed ve düzenlenmiş ABD bankaları tarafından yaratılan dolarlar, denizaşırı veya yabancı yerlere gönderildiğinde eurodolar olur. Sistem, euro doları ile gerçek dolar arasındaki 1: 1 zımni döviz kuru tuttuğu sürece çalışır. Ancak makas açıldığında kaos olur.

  Tether’in bankası Deltec, gölge bankacılık ağının bir parçasıdır. ABD düzenlemelerinin erişemeyeceği bir denizaşırı yargı bölgesi olan Bahamalar’da bulunuyor ve ABD doları mevduatı tutuyor. Deltec Bank, Federal Rezerv tarafından desteklenmemektedir ve elinde tuttuğu ABD dolarının FDIC sigortası yoktur. Yani Tether’in Deltec Bank’taki mevduatları, Tether’in USDT belirteçlerini geri verdiğini söylediği nakit rezervleri de dahil olmak üzere, eurodolar mevduatlarıdır. 

  Deltec Bank, bir veya daha fazla ABD’de yasal düzenlemlere tabi bankada nakit rezervi tutabilir. Ancak bu rezervler, tüm eurodolar yataklarını desteklemek için yeterli olmayabilir. Ve öyle olsalar bile, düzenlenen banka mevduat hesaplarındaki dolarlar “gözaltında” değildir. Bankaya ödünç verilir ve yalnızca kurum başına müşteri başına 250.000 $ FDIC sınırına kadar sigortalanır (Benzeri Türkiye’de 150.000TL’dir). Her neyse, FDIC sigortası yalnızca düzenlenmiş bankalardaki mevduatlar için geçerlidir, açık deniz gölge bankalardaki mevduatlar için geçerli değildir, bu gölge bankalar düzenlemeye tabi bankaların müşterileri olsa bile. Deltec Bank başarısız olursa, mevduat sahipleri için FDIC sigortası işlemeyecektir. Tether’in 1 USDT = 1 USD garantisi, bu nedenle tamamen Deltec Bank’ın kalan güvene bağlıdır. 

  Tether ve kripto para borsası müşterileri sadece fiat gölge bankacılık ağına güvenmekle kalmıyor, kendileri de bunun bir parçası haline geliyorlar. Ve diğer stabilcoin firmelarıda da aynı şekilde. Tether’in 1 USDT = 1 USD olduğunu garanti etmesi gibi, diğer stabilcoin firmalar da benzer şekilde coinlerinin ABD dolarına eşdeğer olduğunu garanti ediyor.

  USDT ve USDC gibi stabilcoinlerin 1: 1 ABD doları ile değiştirilip değiştirilemeyeceği, tamamen yeterli ABD doları rezervlerinin varlığına ve bu rezervleri elinde tutan bankaların ödeme gücüne bağlıdır. Paralarını çekmek isteyen herkese ödeme yapmak için yeterli gerçek dolar yoksa, 1: 1 döviz kuru sabitlemesi kırılır ve kripto para sahipleri tüm paralarını geri alamaz. 

  Para piyasası fonu Rezerv Primary’in 2008 mali krizi sırasında çökmesi, bunun gibi zımni döviz kuru sabitlemesinin kırılmasının nasıl bir felaket olabileceğini gösteriyor. Para piyasası fonundaki yatırımcılar, fondaki paylar karşılığında dolar öderler. 2008 yılına kadar, para piyasası fonları kendilerini sigortalı ABD banka mevduatlarının yüksek faizli versiyonları olarak pazarlıyordu. Hissedarların koyduklarını her zaman geri çekebileceklerine, hiçbir fonun “parayı kıramayacağına” dair yaygın bir inanç vardı. Yani 1 hisse = 1 USD’ydi. Stabilcoin’e çok benziyor, değil mi?

  Rezerv Primary MMF, hisselerini destekleyen% 100 nakit rezervine sahip değildi. Diğerlerinin yanı sıra, gölge banka Lehman Brothers tarafından çıkarılan ticari senetlere yatırım yapmıştı. Lehman Brothers Eylül 2008’de başarısızlığa uğradığında, ticari senetlerinin değeri sıfıra düştü ve Rezerv Birincil MMF artık 1: 1 oranını garanti edemedi. Hissedarlarına yatırdıkları her dolar için ancak 97 sent iade edebileceğini duyurdu . 

  Kaynak: https://www.coindesk.com/think-stablecoins-are-solid-remember-the-financial-crisis

   

  • 110

You must login to add an answer.