Adv
 • 286
Aydın

Svchost.exe nedir? Neden bu kadar çok svchost.exe çalışıyor?

 • 286
Svchost.exe nedir? Neden bu kadar çok svchost.exe çalışıyor?

1 Cevap

 1. Esasen, svchost.exe (Ana Bilgisayar Hizmeti), DLL’lerden çalışan sistem hizmetlerini yönetir. Bu ne demek? Örneğin, oyunları muhtemelen bilgisayarınıza yüklediniz ve “.exe” yürütülebilir dosyayı Windows’ta çalıştırırsanız, bu oyunu yüklemek için aşina olduğumuz şekilde başlayacaktır. Sorun şu ki, DLL dosyasını “.exe” yürütülebilir dosyayla aynı şekilde doğrudan Windows’tan çalıştıramazsınız. Bunun yerine, yürütülebilir dosyadan bir kabuk yüklenir. Yani Svchost.exe işlemi, System32 dizininde bulunan DLL’yi başlatmak içindir. Bu tür sistem hizmetlerinin örnekleri şunlardır: Otomatik Güncellemeler, Windows Güvenlik Duvarı, Tak ve Çalıştır, Faks Hizmeti, Windows Temaları vb.

  Neden bu kadar çok svchost.exe çalışıyor?

  Sistem başladığında, Svchost.exe hizmetlerle kayıt defteri anahtarının bir bölümünü kontrol eder ve indirmesi gereken hizmetlerin bir listesini oluşturur. Her Svchost.exe oturumu, bir hizmet grubu içerebilir. Bu, farklı çalışan hizmetlerin sayısını azaltmak ve gerekirse hata ayıklamayı iyileştirmek için yapılır. Örneğin, bir svchost.exe işlemi, bir güvenlik duvarıyla ilişkili üç hizmeti başlatır.

  Svchost.exe casus yazılım yada virüs olabilir mi?

  Svchost.exe işlemi yüksek cpu kaynaklarını kullanıyorsa, bunun nedeni çoğunlukla “Otomatik Güncellemeler” hizmetinin bazı yeni Windows güncellemelerini indirmesidir. Ancak% 99 veya% 100 cpu kullanımına sahip olmak, bilgisayarınızdaki bazı gizli kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle indirmelerden kaynaklanıyor olabilir. Conficker solucanı gibi bazı kötü amaçlı yazılımlar Windows Kayıt Defterini değiştirir, böylece svchost kötü amaçlı yazılım .dll dosyasını yükler. Bu durumda, görev yöneticisinde yalnızca otantik svchost.exe işlemini görürsünüz! Bu tür kötü amaçlı yazılımları bulmak için ücretsiz Svchost Analyzer‘ını kullanabilirsiniz.

  • 55

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.