• 552
Aydın

Tapuda kat irtifaklı daireyi almak mantıklı mı?

 • 552

Merhaba önümüzdeki hafta bir daire için kapora vermeyi düşünüyoruz. Evin tapusuna baktım, kat irtifakı işaretli. İrtifak olayını araştırdım. Genel olarak binanın iskanı varsa sorun olmaz denmiş.

Bina ve arsa ile bilgileri nereden araştırabilirim?

Bu süreçte nelere bakmalıyım?

İlerde ne gibi sorunlar yaşarım?  

Kredi kullanılabilir mi?

 

1 Cevap

 1. Konut alırken karşılaşabileceğiniz tapu türleri arsa tapusu, kat irtifakı tapusu ve kat mülkiyeti tapusu şeklinde bir ayrıma gidildiğinde, kat irtifakı tapusu inşaatın devam ettiğini ve inşaat bitiminde gerekli işlemlerin yapılması neticesinde alınacak olan kat mülkiyet tapusu alımına kadarki süreçte kullanılan geçici süreli bir belgedir.

  Müteahhit tarafından proje çizimi ile belediyeden inşaat izni alındıktan sonra, tapudan kat irtifak tapusu alınabilir. Yani inşaat halindeki binanın bağımsız bölümleri için alınan belge kat irtifak tapusudur. Unutmayın kat irtifaklı tapu bir arsa tapusudur, kat mülkiyetli tapu bağımsız bölüm tapusudur.

  Kat irtifakı proje üzerine kurulduğu için, mevcut bina projeye uygun tamamlanmadıysa binaya yapı kullanma izin belgesi (iskan) alınamaz ve kat mülkiyeti kurulamaz.

  Ev almadan mutlaka evin iskan durumunu öğrenmelisiniz. Gayrimenkul tapusu ile ilgili belediyeye giderek evin iskan durumunu sorabilirsiniz.

  Kredi konusunda kat irtifak tapulu daire “kredi değerlendirmesine tabi” dir. Ancak yinede kat irtifaklı bazı mülklere kredi çıkmıyor. Exper incelemesi sonucunda daire mevcut projesi ile belediyedeki onay almış proje aynı olmadığı anlaşılırsa onaylanmıyor.

  • 69

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.