• 53
Aydın

Teknolojik ilerlemeler göz önüne alındığında modern bir ordu için kara kuvvetleri hala eski önemine sahip mi?

 • 53
Teknolojik ilerlemeler göz önüne alındığında modern bir ordu için kara kuvvetleri hala eski önemine sahip mi?

4 Cevap

 1. Savaşı kazanmanın tek yolu bizzat muharebe alanında askerlerin varlığı iledir.

  • 118
 2. Düşman bir ülke üzerine sadece bomba yada füze atılarak yenilmez. Bir bölge üzerinde hava operasyonlarını sürdürmek, bazen oldukça etkisiz olmaktan ziyade, son derece pahalıdır. Sahil şeridi yakınındaki deniz operasyonları da saldırılara karşı çok savunmasızdır.

  Kara kuvvetleri efektif kullanmak, düşmanın üzerinde herhangi bir etkiye neden olmanızı sağlamanın tek yoludur. Bu yüzden ABD  kara kuvvetlerine destek platformu görevi gören bir çok gemiyi hizmete sokmuştur. Operasyonları sürdürebilme yeteneği de, düşmanınıza bombalamak veya füze atma kadar önemlidir.

  • 115
 3. Aslında, tam tersi. Asimetrik savaş dünyasına hoş geldiniz.

  İsyancı ordular ve küçük uluslar, teknolojik olarak gelişmiş bir askeri güçle rekabet edemezler, bu yüzden mesafeyi kapatır ve sınırlı arazide savaşırlar. Mesela Çeçenler “sarılma” adlı bir teknik kullandılar. Ruslara o kadar yaklaştılar ki, Rusların uzak silah sistemleri kullanımını sınırlandırdılar.

  Afganistan’ı düşün, Afrika’yı düşün, Suriye’yi düşün. Teknoloji güzel, ama ellerini kirletmeni engellemez. Teknolojisi üstün olmayan gruplar yüz yüze savaşarak avantaj elde etmeye çalışıyorlar. Siviller ile karışıp her köşe başı, her oda ve her bina içinde mücadele yaparken, birer birer modern orduları yıldırmayı amaçlarlar.

  Teknolojinin kurtarıcı olduğunu düşünen politikacılar yanılıyorlar. Kara kuvvetleri şu anda her zamankinden daha önemli.

   

  • 33

Cevap eklemek için giriş yapmalısınız.